Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Elindult az önkormányzati diákmunka program

A június közepén kezdődő vakációval egy időben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) idén is meghirdette az úgynevezett Nyári diákmunka programot. A projekt keretében a 16 és 25 év közötti diákok kaphatnak munkalehetőséget a helyi önkormányzatoknál, illetve az önkormányzati fenntartású intézményeknél.


A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az idén is meghirdette a Nyári diákmunka programot 1,9 milliárd forintos támogatási összeggel - jelentette be a minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára május végén.

Cseresnyés Péter közölte: a program keretében a 16-25 év közötti diákok kaphatnak a területi, települési önkormányzatoknál vagy önkormányzati fenntartású intézményeknél munkalehetőséget. A szaktárca arra számít, hogy a programban munkát végző diákok száma várhatóan meghaladja a 20 ezret - mondta az államtitkár.

A programban azok a nappali tagozatos diákok vehetnek részt, akik a kezdő időpontban, július 1-jén már betöltötték a 16. életévüket, befejezésekor, augusztus 31-én pedig még nem múltak el 25 évesek. A diákok június 20-tól jelentkezhetnek a programban való részvételre.

Cseresnyés Péter aláhúzta: a program már diákkorban elő kívánja segíteni a fiatalok munkához jutását és ezzel nemcsak a korai munkatapasztalat megszerzését, hanem a jövedelemszerzés lehetőségét is biztosítja a fiataloknak. Az államtitkár különösen fontosnak tartotta, hogy a diákok a nyári munkavégzéssel "élesben" szereznek ismereteket a munka világáról.

Két hónapot lehet dolgozni

Emlékeztetett: a program a béreket támogatja, a százszázalékos támogatás legfeljebb két hónapra adható, július 1. és augusztus 31. között, maximum napi hat órás időtartamra. A támogatás a minimálbér, illetve a garantált bérminimum időarányos részének felel meg. Így a szakképzettek esetében 96 750 forint, a szakképzettséggel nem rendelkezők esetében 83 250 forint lehet személyenként és havonta a támogatás.

A nyári diákmunka a tapasztalatok alapján a hátrányosabb helyzetű megyékben - mint Borsod-Abaúj-Zemplén vagy Szabolcs-Szatmár-Bereg - népszerűbb, így nagyobb összeget és létszámot tervezett az NGM. Emellett felhívta a foglalkoztatók figyelmét arra, hogy fokozottan ügyeljenek az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód követelményének helyi érvényesítésére. A kiválasztás során alkalmazzák és tartsák be az összeférhetetlenségi szabályokat.

Cseresnyés Péter szólt arról is, hogy 2013-ban 16 ezer, 2014-ben közel 25 ezer, tavaly több mint 27 ezer fiatal szerzett munkatapasztalatot a kéthónapos program keretében. Az idén rendelkezésre álló összegből több mint 9000 diák foglalkoztatása valósulhatna meg, ha mindenki 2 hónapos szerződést kötne. De a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy általában a fiatalok egy-egy hónapot töltenek munkával, így a foglalkoztatottak száma a kalkulált létszámot lényegesen meghaladja - mondta.

Kifejtette, a fiatalok munkába állását támogató programok - köztük a Nyári diákmunka program - segítségével sokan találtak a munkát, míg 2010-ben a munkanélküliség 30 százalék körüli volt a fiatalok körében Magyarországon, addig ez 2016-ra 15 százalék alá csökkent.

Mindent megtérít az állam

Aki államilag támogatott nyári diákmunkához szeretne jutni Szegeden, annak mielőbb jelentkeznie kell a kormányhivatalban. A város hivatalos honlapja szerint a Szegedi Vadaspark a legnépszerűbb nyári munkahely, a diákok szívesen foglalkoznak a kisebb-nagyobb állatokkal.

Juhász Tünde, a Csongrád Megyei Kormányhivatal vezetője kiemelte, a harmadik éve zajló program egyre népszerűbb, sokan jelentkeznek rá, azért módosították a foglalkoztatás idejét 1 hónapról 3 hétre, mivel így több diákot tudnak elhelyezni.

A munkaadóknak az állami támogatás a bért és annak a terheit is megtéríti. Erre Szegeden összesen 20 millió forint jut, ebből majdnem 240 diák, a megyében pedig 80 millió forintból több, mint ezer fiatal gyűjthet munkatapasztalatot, és persze zsebpénzt.

Már véget ért a tanév

A mintegy 1,2 millió általános és középiskolás diák számára egyébként már június 15-én véget ért a 2015/2016-os tanév, és megkezdődött a két és fél hónapos nyári vakáció. A diákok az idén is számos nyári tábor, programlehetőség közül válogathatnak a szünidő hasznos eltöltéséhez.

Sok diák munkát vállal a szünidő alatt. Az egyszerűbb irodai munkák mellett a nyári fesztiválokon, strandokon is szívesen dolgoznak a vakáció idején a fiatalok, akiknek szakemberek azt tanácsolják, hogy lehetőség szerint iskolaszövetkezeten keresztül vállaljanak munkát.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az idén is meghirdeti a Nyári diákmunka programot 1,9 milliárd forintos támogatási összeggel. A program keretében a 16-25 év közötti diákok kaphatnak a területi, települési önkormányzatoknál vagy önkormányzati fenntartású intézményeknél munkalehetőséget.

Munkatársunktól/MTI