Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Hatalmas összegtől esnek el a balatoni önkormányzatok

Bár a kormány jövőre minden eddiginél többet, mintegy 21 milliárd forintot fordít turisztikai fejlesztésekre, ezzel párhuzamosan csökkenti az idegenforgalmi adó mellé járó állami kiegészítést is. A Balatoni Szövetség (BSZ) szerint a döntéssel tönkreteszik az üdülőrégió településeit.


A Balatoni Szövetség Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez fordult az idegenforgalmi adó (ifa) mellé járó állami kiegészítés tervezett csökkentése miatt, ami a szövetség szerint ellehetetlenítené a balatoni önkormányzatokat - közölte Balassa Balázs, a szövetség elnöke még június közepén.

Az üdülőrégió önkormányzatait tömörítő szövetség elnöke, Szigliget független polgármestere kifejtette, a parlament költségvetési bizottsága a jövő évi költségvetés kapcsán bizottsági módosító javaslatcsomagot fogadott el, amelyben az is szerepel, hogy az ifa minden forintjához eddig nyújtott 1,55 forint állami normatívát 55 fillérrel csökkentsék.

A BSZ a levélben a minisztert arra kérte, hogy ezt a turisztikai szempontból érintett önkormányzatokra "méltánytalan és aránytalan" változtatási szándékot vesse el, a jelenleg jól működő rendszert megtartva. A szövetség elnöke közölte, ha a javaslatot elfogadják, a kiemelt üdülőkörzet önkormányzatai nem lesznek képesek a turizmust szolgáló alapfeladatok ellátására.

Vissza a kiegészítést

A balatoni települések minden ifa-bevételt visszaforgatnak a turizmusba. Ha ezek a források szűkülnek, az önkormányzatok nem, vagy csak részben tudják biztosítani az idelátogató vendégek számára a megszokott és elvárható településképet, szolgáltatásokat - fejtette ki.

A Párbeszéd Magyarországért (PM) szintén arra szólította fel a kormányt, hogy adja vissza az idegenforgalmi adóhoz járó teljes kiegészítést azoknak az önkormányzatoknak, amelyek szabadstrandot tartanak fent.

Tordai Bence kiemelte, hogy a források elvesztése miatt az önkormányzatoknak megszorításokat kell alkalmazniuk, például több balatoni önkormányzat is jelezte, hogy fizetőssé teszik a szabadstrandokat. A politikus kijelentette: szeretnék, ha nyaranta minden magyarnak lehetősége lenne ingyen eljutni a természetes vizekhez.

Dől a pénz a turizmusba

Jövőre minden eddiginél többet, 21 milliárd forintot fordít a kormány a turisztikai célelőirányzaton és az újonnan létrehozott turizmusfejlesztési célelőirányzaton keresztül az ágazat fejlesztésére - jelentette be Bienerth Gusztáv turisztikai kormánybiztos június végén rendezett sajtótájékoztatóján.

Kiemelte: 2016-ban a turisztikai célelőirányzat 6 milliárd forint volt, ami csaknem megduplázódik, kerete 11 milliárd forint lesz. Ez kiegészül az újonnan létrehozott 10 milliárd forintos turizmusfejlesztési célelőirányzattal, ami az uniós pályázati támogatást kiegészítő nemzeti forrás - tette hozzá.

A kormány célja, hogy gazdasági növekedésben, munkahelyteremtésben a turizmus minden eddiginél jobban teljesítsen, Magyarország és Budapest legyen Közép-Európa turisztikai központja, azaz "legyőzzük Prágát és ostromoljuk Bécset" - hangsúlyozta. Augusztus 15-ig áttekintik az ágazat teljes jogszabályi környezetét.

Bienerth Gusztáv leszögezte, hogy a SZÉP-kártya rendszere megmarad. Év végéig megszületik az az átfogó turizmusfejlesztési stratégia, amelynek alapján 2017-től a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) az ágazat, a főváros, és Balaton mellett több vidéki célterület fejlesztését koordinálja.

Egyre többen nyaralnak a Balatonnál

Évről évre többen nyaralnak a Balatonnál, a vendégéjszakák száma évente átlagosan 150 ezerrel, 3-5 százalékkal nő, és az idén is hasonló emelkedés várható - mondta a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) belföldi igazgatója az M1 aktuális csatornán.

Mártonné Máthé Kinga kiemelte: 1,5 millió vendég ötmillió vendégéjszakát tölt a tónál évente. Mivel az elmúlt években nőtt a magyar családok fizetőképessége, a vendégek 75 százaléka magyar, 25 százaléka külföldi. A szolgáltatók is rájöttek arra, hogy a magyar vendég jó vendég, és átlagosan többet költ a Balatonnál szálláshelyre, mint a külföldi - tette hozzá.

A szálláshelyek kapacitása a déli és az északi parton is nőtt, 95 százalékuk télen is nyitva tart. A hosszú hétvégéken egész évben teltház van a tónál, és fontos, hogy a klasszikus nyári balatoni szezonon túl ősszel vagy télen is többen pihenjenek a Balatonon - tette hozzá.

A magyarok utazási kedve érezhetően megnőtt, a teljes magyarországi 25 millió vendégéjszaka 50 százaléka belföldi - húzta alá.

Idén is a legnépszerűbb

Az év első négy hónapjának forgalmi adatai és az előrejelzések szerint az idei nyári szezonban a Balaton lesz a magyarok legnépszerűbb úti célja - mondta a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke az M1 aktuális csatornán csütörtökön.

Niklai Ákos elmondta: a szolgáltatók jelentős erőfeszítéseket tettek azért, hogy a tóhoz ne csak nyáron, hanem egész évben érkezzenek vendégek. Ezek között az egész évben üzemelő szállodákat, kulturális attrakciókat említette. A korábbi augusztus helyett már áprilistól-októberig tart a szezon a Balatonon - tette hozzá. Azt szeretnék elérni, hogy a tó elérje a Genfi-tó népszerűségét.

A szövetségi elnök kiemelte: a Balatonon a fő vendégkör a magyar. Ahhoz, hogy több külföldi érkezzen, sok a tennivaló. Így fejleszteni kell az infrastruktúrát és a marketinget - mondta. Niklai Ákos szerint fontos, hogy a kormányzat és a szakma figyelme vidékre is kiterjedjen, ne csak Budapest vonzza a külföldi turistákat.

Munkatársunktól/MTI