Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Életveszélyes a kéményseprés reformja?

Júliustól az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) veszi át az ország 1835 településén a kéményseprő-szolgáltatást - közölte az szervezet szóvivője. Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke szerint a Belügyminisztérium (BM) családok ezreinek halálos ítéletét írta alá az átalakítással.


Ingyenessé vált a kötelező kéményellenőrzés és -tisztítás július 1-jétől a lakosságnak, aminek a költségeit teljes mértékben az állam finanszírozza. A Belügyminisztérium korábbi közleménye szerint a kéményseprés magáncégek helyett az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz kerül.

Az Országgyűlés a múlt év novemberében döntött arról, hogy a kéményseprés kikerül az önkormányzatok feladatai közül, és az állam közfeladatként, térítésmentesen látja el azt. Ahol az önkormányzatok nem vállalták a feladatot, ott a második félévtől a katasztrófavédelem végzi kéményseprést. Ez az ország mintegy 40 százalékát jelenti, a 4,6 millió kéményből mintegy 1,8 millió kerül át a katasztrófavédelemhez - fűzték hozzá akkor.

A BM szerint az átalakításra azért volt szükség, mert a kéményseprési díjak a feladatot ellátó magáncégek miatt a többszörösére növekedtek. Továbbá rendkívül nagy különbségek alakultak ki a szolgáltatás színvonalában, rendszerességében és árában, több megyében ellátási zavarok jelentkeztek, volt, ahol a kéményseprés olyan drága lett, hogy sokakat éppen ez riasztott el a rendszeres ellenőrzéstől.

Az OKF veszi át a szolgáltatást

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az ország 15 megyéjének 1835 településén veszi át a kéményseprő-szolgáltatások végzését július 1-jével - közölte az OKF szóvivője Budapesten, sajtótájékoztatón.

Az ország többi részén a fővárosi közgyűlés, valamint a megyei jogú városok közgyűlései dönthetnek arról, hogy az OKF szolgáltatását választják-e. Ehhez fel kell mondani az eddigi szolgáltatóval a szerződést, vagy meg kell várni a kontraktus lejártát - tette hozzá a szóvivő.

Elmondta, a költségvetés 5,7 milliárd forintot biztosított az OKF számára a szolgáltatás átvételére. Ebből 2 milliárd forint a technikai felszerelések beszerzésére szolgál, a fennmaradó 3,7 milliárd forintot pedig működtetésre költik.

Népszavazást akarnak a kéményseprők

Korábban Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke, a Belügyminisztérium előtt tartott sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Alkotmánybírósághoz fordulnak az eddig évente előírt kéményellenőrzések két évre ritkítása miatt. Az erre vonatkozó belügyminisztériumi rendelet az érdekvédők szerint alaptörvény-ellenes, sérti az állampolgárok egészséges, biztonságos élethez való jogát.

Nem sokkal később a Nemzeti Választási Iroda átvette a kéményseprők népszavazási kezdeményezését is a nyílt égésterű, gázüzemű tüzelő berendezések ellenőrzésének csökkentése ellen.

Vámos hangsúlyozta: a belügyminiszter a magyar családok ezreinek halálos ítéletét írta alá, azzal, hogy a gázkémények ellenőrzésének gyakoriságát egyről két évre növelte, hiszen a gázkémények okozzák a legtöbb szén-monoxid mérgezést.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kémények ellenőrzésének ritkítása a kéménytüzekből fakadó lakástüzek számát is megnövelheti.Vámos Csaba ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a szakszervezet eltekint a népszavazástól, ha a kormányzat képviselői lehetőséget adnak egy, a kéményseprő szakmával közösen kidolgozott belügyminiszteri rendelet megalkotására.

Budapest is ellene van

A Fővárosi Önkormányzat mellett a budapestiek is ellenzik a kéményellenőrzések csökkentését - hívják fel a figyelmet a kéményseprő-ipari szervezetek, kiemelve, hogy a hazai kéményállomány közel egynegyedét adó Budapesten végzett reprezentatív kutatás szerint a lakosság 84 százaléka véli úgy, hogy a kéményellenőrzések tervezett ritkításával nem lesz garantálható a kémények biztonságos működése.

A válaszadók 20 százaléka nemhogy ritkítaná a jelenlegi éves ellenőrzést, hanem évi kétszeri ellenőrzést tartana kívánatosnak. A megkérdezettek 71 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az ellenőrzések ritkítása negatív hatással lesz az életveszélyes helyzetek feltárására, köztük a szén-monoxid mérgezések megelőzésére.

Az élet- és vagyonbiztonság érdekében a kéményseprő-ipari szervezetek továbbra is nyitottak a konzultációra a kormánnyal, bízva abban, hogy nem kell olyan eszközökhöz nyúlniuk, mint a korábban bejelentett népszavazás, mely célul tűzte ki, hogy az állam törvényben biztosítsa a lakosságnak a legalább évenkénti ingyenes kéményellenőrzést - olvasható közleményükben.

A szakma bevonására van szükség

Az LMP önkormányzati szakszóvivője szerint tragikus következményekkel járhatnak a kéményseprő-ipari tevékenység júliustól életbe lépő szabályai, a párt ezért arra kéri a kormányt, hogy a szakmai szervezetek bevonásával dolgozzon ki új szabályokat.

Gerstmár Ferenc sajtótájékoztatóján leginkább azt sérelmezte, hogy a gázüzemű fűtőrendszereket a jövőben nem egy-, hanem kétévente ellenőrzik. A politikus rámutatott: ezek okozzák a legtöbb szén-monoxid-mérgezést, de a lakástüzek gyakorisága is megszaporodhat.

A jövőben az ország nagy részén szolgáltató katasztrófavédelem ráadásul egyelőre csupán négyszáz kéményseprőt foglalkoztat az eddigi 1350 helyett - fűzte hozzá.

Munkatársunktól/MTI