Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Miért kellett államosítani a kéményseprést?

Július elsejével az államhoz került a kéményseprő-szolgáltatás. A lépéssel úgy tűnik főként a kormányközeli vállalkozók jártak jól, a kéményseprők nem. A Kéményseprők Országos Szakszervezetének (KOSZ) népszavazási kezdeményezését ugyanis komolyabb indoklás nélkül utasította el a Nemzeti Választási Bizottság (NVB).


Hatszáznyolcvanmillió forintot ad a kormány kéményseprő-ipari munkák ellátására az önkormányzatoknak - derül ki a Magyar Közlöny július utolsó napjaiban megjelent számában az egyik kormányhatározatból.

E szerint a kormány elrendelte a kéményseprő-ipari közszolgáltatás helyi önkormányzat általi ellátásának támogatására 680 millió forint egyszeri átcsoportosítását az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) költségvetéséből.

Az OKF az ország 15 megyéjének 1835 településén vette át a kéményseprő-szolgáltatások végzését július 1-jével. A lépéssel ingyenessé vált az úgynevezett sormunkák végzése, vagyis a tüzelő-fűtő berendezések ellenőrzése, tisztítása, valamint a kötelező felülvizsgálat a lakosság számára.

Az ország többi részén a fővárosi közgyűlés, valamint a megyei jogú városok közgyűlései dönthetnek arról, hogy az OKF szolgáltatását választják-e.

Nem sikerült a népszavazás

Ezzel szinte egy időben jelent meg a hír, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) nem hitelesítette a kéményseprés gyakoriságáról benyújtott népszavazási kezdeményezést. A kezdeményezést Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szakszervezetének (KOSZ) elnöke nyújtotta be magánemberként június 21-én.

A kérdés egyébként úgy szólt: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az állam törvényben biztosítsa a lakosságnak a legalább évenkénti kéményellenőrzést, függetlenül a kémény vagy a tüzelőberendezés típusától?". Az NVB többsége ülésén úgy döntött, hogy a kérdés nem hitelesíthető.

A vitában Patyi András NVB-elnök azt mondta, a kérdés nem hitelesíthető, mivel a kéményseprőipari tevékenységről szóló törvény felhatalmazást ad a belügyminiszternek, hogy szabályozza a tevékenység szakmai szabályait. Vagyis a kérdés a belügyminiszteri rendelet módosítására irányul, népszavazást pedig csak az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó kérdésben lehet rendezni - tette hozzá.

Nem adják fel

A vitában a határozatot nem megszavazó NVB-tagok amellett érveltek, hogy az Országgyűlés "visszaveheti" a belügyminiszterhez delegált jogalkotási feladatot, a kérdés nem "túl szakmai", így az állampolgárok tudnak benne dönteni, hiszen alapvetően a kémények biztonságáról szól. A határozatot megszavazó tagok szerint viszont a jelenlegi kétévenkénti ingyenesség kiterjesztésének van költségvetési vonzata is, és a kérdés nem egyértelmű.

Az NVB többsége végül arra hivatkozva tagadta meg a hitelesítést, hogy a kérdés nem tartozik az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe, nem felel meg a jogalkotói és választópolgári egyértelműségnek, valamint költségvetési kérdésként értelmezve tiltott tárgykörre vonatkozik.

A kéményseprők a Kúriához fordulnak, amiért NVB nem hitelesítette népszavazási kezdeményezésüket. Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke a Klubrádiónak azt mondta, kontraproduktív érvekkel indokolta döntését az NVB, melyeket máskor elvárásként hoznak fel egy népszavazás kiírásánál. Az érdekképviseleti vezető úgy véli, ma Magyarországon csak olyan népszavazást lehet kiírni, amelyet a kormány is támogat.

Ők nyertek az állami kéménysepréssel

Ezzel párhuzamosan egyébként az is kiderült, hogy már több mint egymilliárd forintért szerződött autók és különféle eszközök vásárlására az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, hogy munkavállalói júliustól ellássák a kéményseprési szolgáltatást – írta a Napi.hu online gazdasági lap.

Autók beszerzésére - az állami tenderek állandó szereplőjével - a Porsche Hungaria Kereskedelmi Kft.-vel szerződtek nettó 692,1 millió forintért - olvasható ki a magyar és uniós közbeszerzési eljárások figyelésével foglalkozó Közbeszerzési Hirdetmény Figyelő (KHF.hu) portál adataiból.

A közbeszerzéseket a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság nyílt, gyorsított eljárás keretében bonyolította le arra hivatkozva, hogy a tavaly decemberben hatályba lépett kéményseprő-ipari tevékenységről szóló törvény az OKF-et és szerveit jelölte ki idén júliustól a kéményseprési és a kapcsolódó tűzvédelmi feladatok ellátására – mutatott rá az írás.

Az OKF vásárolt eszközöket is a kéménysepréshez, nettó 201,3 millió forintért. Kéziszerszámokat egyedüli ajánlattevőként a Hahn + Kolb Hungária Kft. szállíthat nettó 181,5 millió forintért. Kéményseprő ipari porszívók és szerszámgépek beszerzésére már két pályázó közül választották ki a Hahn + Kolb Hungáriát, nettó 19,8 millióért.

Gyorsított eljárásban mérőműszereket is beszereztek nettó 172 millió forintért. A "szivárgási-érték mérőműszer valamennyi nyomás osztályú égéstermék-elvezetőhöz" részteljesítést szintén egyedüli pályázóként a budapesti Stieber Levegőtisztaság-védelmi Bt. nyerte meg, nettó 85,9 millió forintért – írta a Napi.

Munaktársunktól/Napi/MTI