Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Dől a pénz a nemzetiségi önkormányzatokhoz

Nemzetiségi bölcsődék, óvodák és gimnáziumok újulnak meg országszerte, a szekszárdi Német Színház felújítására pedig közel kétszázmillió forintot fordíthat a helyi közösség – árulta el az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) államtitkára. A hat évvel ezelőtti 3,2 milliárdhoz képest jövőre 8,7 milliárd forintot kapnak a nemzetiségi önkormányzatok.


Jövőre 8,7 milliárd forintot kapnak a 2010-es 3,2 milliárd forinttal szemben a nemzetiségi önkormányzatok - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központjának tanévnyitóján, Baján.

Soltész Miklós a német nemzetiségi intézményekről szólva elmondta: még idén befejeződik a szekszárdi Magyarországi Német Színház felújítása, amire kétszázmillió forintot fordítottak. Több mint hatvanötmillió forintot kapott felújítási programjára huszonhárom nemzetiségi önkormányzati óvoda és iskola, és kilencvenmillió forintból megújul a városlődi Iglauer park is.

Az államtitkár kiemelte: most született döntés további három intézmény felújításáról is. A véméndi német nemzetiségi óvoda 28 millió, a mecseknádasdi bölcsőde és óvoda 20 millió, a pesterzsébeti német nemzetiségi gimnázium kollégiuma 14 millió forintot fordíthat rekonstrukciós munkára.

Ezen felül - a minisztérium és a nemzetiségi önkormányzatok döntése értelmében - a Baján működő, idén huszonöt éves intézmény, a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja huszonöt millió forint támogatásban részesül - tette hozzá.

Tudják mire költik majd

Kreszta Traján, a magyarországi románok parlamenti szószólója óriási előrelépésnek nevezte a szószólói rendszer bevezetését, amely révén a Magyarországon élő nemzetiségek részt vehetnek az Országgyűlés munkájában. Kiemelte: a megemelt támogatások révén elindítottak egy iskolaátvételi folyamatot, célja, hogy valamennyi román két tannyelvű iskola a fenntartásában legyen.

A szószóló közölte: szeretnék, ha az országos önkormányzat is indulhatna különböző pályázatokon, ennek érdekében létrehoztak egy egymilliárd forint értékű pályázati alapot. Jövő évben szeretnének egy román módszertani oktatási központot létrehozni 31 millió forintból, és egy színház alapítását is támogatják ötmillió forinttal.

Az Országos Román Önkormányzat fenntartásában lévő battonyai iskolát egyébként 150 millió forintos költségvetési támogatásból bővítették, mivel egyre több gyerek jelentkezik oda. A 140 diákot oktató iskolát 2008-ban adták át, akkor azonban csak az épület felét, a földszintet használhatták oktatási célokra. Az emeleten most alakították ki a tantermeket.

Jó hazafiként élnek

Soltész Miklós emlékeztetett: Magyarországon a tizenhárom nemzetiség 2010-ben még csak tíz intézményt működtetett. Ezek száma azonban mára elérte a hetvennégyet, amiből a német nemzetiségi önkormányzatok negyvenötöt tartanak fenn. Tagjaik csak idén tizenhárom intézmény működtetését kezdték meg vagy vették át.

A második legnagyobb nemzetiség társadalmi hatásában és erejében gyakran kerül az élre. A német nemzetiségi településeken tapasztalt rend, a német emberek munkaszeretete és precizitása példa- és iránymutató, akárcsak a keresztény értékrendjük őrzése - fogalmazott.

Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke szerint jó hazafiként egyszerre kötődhetnek ezer szállal a nemzethez, az anyaországhoz és erősíthetik német identitásukat, miközben mindezekkel együtt még jó európaiak is lehetnek.

Scherer Gabriella, a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központjának főigazgatója kiemelte: intézményük feladata biztonságos környezetet teremteni a diákoknak, hiszen a mai, folyton változó világtól nem szabad félni, hanem szembe kell nézni a kihívásaival. Az intézmény nemzetiségi meggyőződéséből és identitásából is fakadó vállalása az értékek őrzése és átadása, a tanítással pedig az értékek teremtése - tette hozzá.

Nyílnak a nemzetiségi óvodák

Horvát nemzetiségi óvoda működik szeptembertől Szombathelyen, egyelőre egy 15 tagú csoporttal, de a nemzetiségi önkormányzat terveiben felmenő rendszerben legalább három óvodai csoport, általános iskola, sőt gimnázium és kollégium is szerepel – mondta el Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), a város polgármestere a megnyitón.

Fülöp Attila, az Emmi nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára ünnepi beszédében utalt arra, hogy 2014 óta az Országgyűlésben mind a 13 magyarországi nemzetiségnek szószólója van, valamennyi választhat országos és helyi nemzetiségi önkormányzatot, és ezek működéséhez a magyar állam évről évre nagyobb támogatást nyújt.

A kormánypárti politikus hozzáfűzte: Magyarországon jelenleg 12 500 olyan gyermek van, aki nemzetiségek által fenntartott köznevelési intézménybe jár, 2010-ben a számuk alig haladta meg a háromezret. A nemzetiségek által fenntartott köznevelési intézmények száma 2010-ben 12 volt, ma pedig meghaladja a 60-at.

Munkatársunktól/MTI