Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Küzdelem az átláthatóságért

Az Állami Számvevőszék az utóbbi években szisztematikusan dolgozik azon, hogy különböző technikákkal segítse azokat az önkormányzatokat, amelyeket az átlátszóságra törekedtek. Legutóbb például önteszteket dolgoztak ki, és megkezdték az önkormányzati cégeknél a korrupciós kockázatok felmérését.


A közpénzek elköltésének eredményessége, hatékonysága, az állammenedzsment színvonala jelentősen befolyásolja Magyarország gazdaságának versenyképességét - mondta Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke az 54. Közgazdász Vándorgyűlésen szombaton Kecskeméten.

Domokos László kiemelte: mivel Magyarországon az állam a GDP több mint felét újra elosztja, ennek a folyamatnak a hatékonysága döntő hatással van az ország versenyképességére. A felelőtlen újraelosztás növelné az államháztartás hiányát, ám a magyar költségvetési deficit 2012 óta minden évben az Európai Unió által előírt 3 százalékos határ alatt maradt és komoly eredmény az is, hogy mindezt megszorítások nélkül sikerült elérni - mutatott rá az ÁSZ elnöke.

Elmondta, hogy a 2015. és a 2016. évi költségvetési folyamatokat nézve is ez a tendencia rajzolódik ki, és az elmúlt évtizedektől eltérően az adóbevételek nem maradnak el a tervezett mértéktől, hanem még meg is haladják azt.

Az elnök szerint ez részben egyszeri hatásoknak köszönhető, részben azonban a gazdaság kifehérítése érdekében tett kormányzati intézkedéseknek.

Véleménye szerint további bevételnövekedéshez vezetett az, hogy az ÁSZ ellenőrzési megállapításai alapján a NAV vezetése számos olyan intézkedést hozott, amelyek a jövőben hozzájárulnak az eredményesebb adóbeszedéshez. Az adóbeszedés hatékonyságának növelése nem öncél, hanem eszköz arra, hogy az adókulcsok csökkenhessenek és ezáltal a gazdaság versenyképessége javuljon.

"Megítélésem szerint célszerű lenne bevezetni és alkalmazni a fenntartható kifehérítés fogalmát, az ajánlott módszer lényege, hogy a gazdaság kifehérítéséből származó többletet az állam a kisebb adókulcsok vagy a célzott kedvezmények révén az adózóknál hagyja. Így tovább fehéredhet a gazdaság" - mutatott rá az ÁSZ elnöke.

Kiemelte: az ÁSZ régóta szorgalmazza már, hogy a költségvetési kiadásokkal szemben hatékonysági és eredményességi követelményeket fogalmazzanak meg. A javaslat az, hogy a költségvetés fejezeti és intézményi előirányzatai esetében

Megújított önteszteket dolgozott ki az ÁSZ

Már elérhető a belső kontrollrendszer fejlesztését támogató megújított öntesztek a központi alrendszer intézményei, valamint a települési önkormányzatok számára.

Ezek kitöltésével a szervezetek pontos képet kaphatnak saját működésük szabályozottságáról, belső kontrollrendszerük állapotáról, és elősegíthető ezek javítása - hangsúlyozták, hozzátéve: az ÁSZ közpénzügyi támogató, tanácsadó funkciójához kapcsolódóan 2014 novemberében indította el öntesztjeit, amelyeket eddig több mint 5400-szor töltöttek le a honlapról.

Kitértek arra: az elmúlt évek ellenőrzési tapasztalatai arra világítottak rá, hogy a szabálytalanságok jelentős részben a szabályszerű gazdálkodást megalapozó és a korrupciós kockázatokat mérséklő belső kontrollrendszer kialakításában meglévő hiányosságokra vezethetők vissza, éppen ezért az ÁSZ ellenőrzései során kiemelten összpontosít erre a területre.

Az öntesztek kidolgozásával és közreadásával az ÁSZ célja, hogy ellenőrzési tapasztalatait hasznosítva támogassa a közpénzt felhasználó szervezetek szabályszerű működését. Bővülő tapasztalatai alapján folyamatosan fejleszti és aktualizálja az önteszteket.

A települési önkormányzatok és a központi költségvetési intézmények elérhetővé tett, megújított öntesztjei mintegy 3200 települési önkormányzat és 700 központi költségvetési intézmény - például kórházak, szociális, oktatási és kulturális intézmények - szabályszerű gazdálkodásához járulnak hozzá - írták.

Az öntesztek kitöltése nem kötelező - olvasható a közleményben.

Elkezdődött az integritásfelmérés az önkormányzati társaságoknál

Elindította az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a többségi önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok korrupciós kockázatait és ezzel kapcsolatos kontrolljainak kiépítettségét feltérképező felmérését.

Az ÁSZ közleménye szerint az elektronikus kérdőív kitöltésével és visszaküldésével vehetnek részt az önkormányzati gazdasági társaságok a felmérésben. Mindennek az a célja, hogy a társaságok egyfajta tükörképet kapjanak integritásukról, vagyis kitettségükről a korrupciós kockázatoknak. Ennek ismeretében a jövőben még eredményesebben tudnak védekezni a korrupciós veszélyekkel szemben.

A számvevőszék a múlt héten 1910 többségi önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságnak, egyebek mellett a Fővárosi Önkormányzat és a megyei jogú városok önkormányzati cégeinek küldte meg a kérdőívet.

Az ÁSZ stratégiában rögzített célja a magyar közszféra korrupciós kockázatainak feltérképezése, tudatosítása, és ezáltal a megelőzést biztosító kontrollok erősítése. A közintézmények integritását hatodik éve mérik. A felmérést a gazdasági társaságok október 3-áig küldhették vissza, annak eredményeiről a számvevőszék összefoglaló elemzést készít.

Támogatás az adatszolgáltatások minőségének javítására

Pályázatot hirdetett a nemzetgazdasági miniszter az önkormányzati adatszolgáltatások minőségének javítására, a pályázat idei keretösszege 550 millió forint - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kincstárért felelős helyettes államtitkára.

Berczik Ábel a közleményben azt írta, a pályázat legfőbb célja, hogy javítsa a helyi önkormányzatok gazdálkodásával összefüggő feladatellátást, hatékonyabbá téve ezzel a tőlük származó információáramlást.

A keretösszegből 500 millió forintot az Önkormányzati pénzügyi-gazdálkodási feladatok kiegészítő támogatása című pályázaton osztanak szét, támogatva ezzel az önkormányzatok közötti szolidáris tapasztalatcserét, a jó gyakorlatok megosztását annak érdekében, hogy még hatékonyabban tudják ellátni a különféle pénzügyi-gazdálkodási feladataikat. Pályázni szeptember 28-ig lehet az ebr42 önkormányzati információs rendszeren keresztül.

A Jó adatszolgáltató önkormányzatok támogatása című pályázaton a maradék 50 milliót "az államháztartási adatszolgáltatásokat rendszeresen határidőre, valós tartalommal teljesítő" települési önkormányzatok támogatására szánják, az elnyert összeg a közreműködő dolgozók munkájának egyszeri elismerésére fordítható. Ez a pályázat már lezárult, szeptember 14-e volt a jelentkezési határidő - tette hozzá a helyettes államtitkár.

Kiemelte, a pályázatokon csak azok a települések vehetnek részt, amelyek határidőre és megfelelő minőségben teljesítették a 2015. év végi és a 2016. első negyedéves államháztartási adatszolgáltatásokat. Az elnyert támogatások vissza nem térítendők, azokat az önkormányzatok 2016. december 31-ig használhatják fel - áll a közleményben.

Munkatársunktól/MTI