Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Megkezdődött a hajléktalanok téli ellátása

November elsejétől elkezdődött a hajléktalanok téli ellátása, a rászorulók számára a krízisidőszak végéig, jövő tavaszig az eddiginél mintegy ezerötszázzal több férőhely áll rendelkezésre országszerte.


Magyarországon egész évben folyamatosan körülbelül 9500 hely van, a téli időszakban ez 11 000-re, 11 100-ra bővül.

Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára közölte: a férőhelyek fenntartása évente körülbelül 9 milliárd forintba kerül, ebből 8 milliárd az ellátórendszer működtetése, 540 millió az utcai szolgálatok fenntartása, és 360 millió forint áll rendelkezésre a krízisidőszak többletterheire.

A krízisidőszakra vonatkozó pályázat eredményesen zárult, tehát felkészültek a téli időszakra. Idén először jutott több forrás a mentális állapot javítására és a hajléktalan emberekkel dolgozó szociális munkásokat támogató szupervíziókra.

Czibere Károly bejelentette, hogy elindul az a régóta várt európai uniós program, amelynek révén - 4 milliárd forintból - mintegy 4000 hajléktalan ember kaphat 2020 végéig naponta egy tál meleg ételt.

Új programok indulnak

Több program is indul annak érdekében, hogy lakhatást biztosítsanak a hajléktalanoknak és kivezessék őket a hajléktalanságból - közölte a szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár.

Nyitrai Imre elmondta: gondoskodni kell a hajléktalanná válás megelőzéséről, a már hajléktalanná váltak gondozásáról és életkörülményeik javításáról, valamint a "kivezetésről". Hozzátette, a hajléktalanügyi szakma letett a kormány asztalára egy csomagot arról, hogy milyen lépéseket kellene megtenni a hajléktalanok ellátása területén, ennek része a hajléktalanságból kivezetésre tett javaslatcsomag is.

Kifejtette, ennek része az az uniós program, amelynek keretében 1,7 milliárd forintból segítik a hajléktalanok lakhatását például támogatott albérletekkel, amelyek mellett van szociális segítség is, hogy vissza tudják vezetni őket ahhoz az életvitelhez, amelytől eltávolodtak.

A másik eszköz a hajléktalanságból kivezető utak erősítésére az, hogy lehetővé teszik, hogy a hajléktalan-ellátóhelyek úgynevezett külső férőhelyeket is létrehozzanak, ahol a hajléktalanok egyedül vagy társsal élhetnek.

Hangsúlyozta, hogy a lakhatás és a foglalkoztatás összefügg, ezért nagyon fontos, hogy a Belügyminisztériumnak van külön hajléktalanfoglalkoztatási alprogramja, amelynek segítségével sokan nyernek munkát, a jövedelemből pedig meg tudják fizetni az alapvető lakhatási költségeket.

Szólt arról is, a számok azt mutatják, viszonylag stabil a folyamatosan utcán élni kívánók száma. Hozzátette: ma Magyarországon nem kellene az utcán élni, hiszen Magyarország képes az ellátórendszerét fenntartani és képes mindenki lakhatását biztosítani, így azok élnek az utcán, akik ott akarnak élni.

A máltaiak is erősítenek

Budapesten mindenkit, aki igényli, el tud látni a Magyra Máltai Szeretetszolgálat, férőhelyek is bőven vannak a melegedőkben - mondta Aba Csaba, a szervezet intézményvezetője.
A fővárosban ötszáz embert is képesek befogadni éjszakánként.

Az utcán élőket, a főváros különböző pontjain, hat nappali melegedőben és három éjjeli menedékhelyen várják.

A téli időszakban irodákat alakítanak át, hogy legyen elegendő férőhely - tette hozzá.
A szervezet korábbi közleménye szerint várhatóan április végéig tartó téli krízisidőszakban az ellátás elsődleges célja, hogy senki se hűljön ki az utcákon, ezért a Magyar Máltai Szeretetszolgálat intézményei senkit sem utasítanak el férőhelyhiány miatt.

A máltai szervezet Budapesten kilenc utcai gondozószolgálatot is működtet, ezek elsősorban a budai utcákat, parkokat, kapualjakat járják sorra, és az intézményi ellátást elutasító, a hidegben is kint maradó hajléktalanokról gondoskodnak. November közepétől minden nap útjára indul a szeretetszolgálat teajárata, amelyen szociális munkás felügyelete mellett már évek óta középiskolás diákok visznek forró teát és szendvicseket az utcán élőknek – írták.

Lőrincz Norbert, a Hajléktalanokért Közalapítvány kuratóriumának elnöke elmondta, hogy az alapítvány októbertől új típusú hajléktalanszállót működtet Budapesten "kísérleti üzemmódban".

Ezzel a tartósan utcán élő embereknek akarnak segítséget nyújtani, azoknak, akik eddig bizalmatlanok voltak az intézményi ellátással szemben, vagy valamilyen oknál fogva nem kerültek be, vagy nem mentek be valamilyen intézménybe. Pszichológusi, pszichiáteri és egyéb segítésnyújtással is próbálják ezeket az emberek benntartani a szálláson a téli időszakban, hogy elkerüljék a fagy miatti sérüléseket.

Közölte, a hajléktalanokat ellátó szervezetek ezen és a jövő héten megkapják azokat a támogatásokat, amelyek szükségesek a téli ellátás hatékony biztosításához.

A Február Harmadika Munkacsoport idei felméréseinek adataira hivatkozva elmondta: a megkérdezett hajléktalanok döntő többsége 50 év feletti, minden második megkérdezett 10 évnél régebben hajléktalan. Négy százalékuknak van 100 ezer forint feletti jövedelme, a harmadának csak akkor van pénze, ha például "kukázik". Továbbá egyre több az olyan hajléktalan ember, akiktől a nyolc órás munkarend nem várható el.

Munkatársunktól/MTI