Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Háborúzik a Zsolnay a pécsi önkormányzattal

Hiába telnek a hónapok, továbbra is állandó a konfliktus a Zsolnay Porcelánmanufaktúra körül. A többségi tulajdonos és a pécsi önkormányzat most épp a névhasználaton kapott össze. A vállalat szerint a település „a Zsolnay-márkanevet bitorolva porcelángyártásba” akar kezdeni.


A Zsolnay név használatára vonatkozó megállapodást köt Pécs a Zsolnay család három tagjával. Az erről szóló dokumentum aláírására a város közgyűlése hatalmazta fel a polgármestert október végén. A város vállalja, hogy ezentúl a nevet más kulturális, turisztikai, vendéglátóipari, vagy egyéb üzleti célra a családtagok előzetes megkeresése és hozzájárulása nélkül nem használja.

Az elfogadott előterjesztés szerint Mattyasovszky-Zsolnay Zsófia, Mattyasovszky-Zsolnay-Brückler László és Mattyasovszky-Zsolnay Viktor a Zsolnay hagyomány megőrzése, értékmentése érdekében hozzájárulását adja a név és a nizzai osztályozás szerinti, több osztályba tartozó árukra és szolgáltatásokra is kiterjedő "Zsolnay" európai uniós védjegy használatához a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.-nek.

Pécs a Zsolnay márkanév presztízsének megőrzéséért minden évben költségvetési forrásainak függvényében érdemi támogatást nyújt a Zsolnay örökség ápolására, védelmére, a Zsolnay hagyományok őrzésére 1989-ben létrehozott Zsolnay Alapítványnak. Az önkormányzat jövőre egymillió forinttal járul hozzá a szervezet működéséhez. A város szintén védetté nyilvánítja Zsolnay Vilmos leszármazóinak sírhelyeit.

Sérti a társaság jogait

A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. jogsértőnek nevezte a megállapodást. A cég azt írta: a Zsolnay örökösök nem rendelkeznek olyan joggal illetve jogokkal, amely alapot biztosítana a dokumentum aláírásához. A vállalat szerint a Legfelsőbb Bíróság korábban kimondta: a Zsolnay név egy kereskedelmi márka, ami elveszítette a családra utaló jellegét.

A név árujelzővé vált, amit a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. - illetve annak jogelődje - jogosult használni. Hozzátették, a Zsolnay, az eozin és a pirogránit név védjegyoltalom alatt áll, jogosultja a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. A Zsolnay egy márkanév, melyet márkanévként csak a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. használhat.

A cég szerint a város és a Zsolnay családtagok megállapodása egy törlés alatt álló európai uniós védjegyre vonatkozik. Hangsúlyozták, hogy a megállapodás sérti a társaság jogait. A cég pedig "minden törvényes eszközt kimerít, hogy megakadályozza a jogosulatlan, rosszhiszemű és visszaélésszerű névhasználatot".

Közük sincs az önkormányzathoz

A cég neve körül egyébként már október elején heves vita alakult ki. Akkor a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. a cég elleni újabb támadásnak minősítette, hogy a Ledina Kerámia Kft. (LK) "közvetett tulajdonosa" kezdeményezte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál a Zsolnay-márkanév védbejegyzését a saját nevére.

A Zsolnay közleményében azt írta: a védbejegyzést Bozóki János, az LK "közvetett tulajdonosa" szeptember 1-jén kezdeményezte. Sőt, a cég felügyelőbizottságának elnöke Szabó Iván, a pécsi önkormányzat jogi képviselője, a grémium további két tagja pedig Páva Zsolt (Fidesz-KDNP) pécsi polgármester bizalmi emberei - állítják.

A zrt. szerint "az önkormányzat (...) nem tett le arról, hogy Pécsett, a Zsolnay-márkanevet bitorolva porcelángyártásba kezdjen". Kifejezetten aggályosnak minősítették, hogy a megyeszékhely korábban vállalta, megőrzi a Zsolnay-örökséget és annak hagyományait, amit szerintük most éppen Bozóki János "készül aláásni".

A Ledina közleményében reagált a zrt. állításaira. Kijelentették: a társaság százszázalékos magyar tulajdonú, Magyarországon adózó cég, amelynek nincs köze sem a pécsi önkormányzathoz, sem a "Zsolnay által említett felügyelőbizottsági tagokhoz". Utóbbiaktól az új tulajdonos egyik első intézkedése volt megválni - jegyezték meg.

Nem ma kezdődött

A pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. mintegy három éve, 2013. óta van Bachar Najari többségi tulajdonában. A svájci-magyar üzletember akkor közel 180 millió forintért szerezte meg a 74,5 százalékos tulajdonrészt, vállalva, hogy 2014 őszéig félmilliárd forint tőkejuttatást is nyújt a gyárnak.

A város és az új tulajdonos kapcsolata azonban megromlott, miután a cég a tőkejuttatást nem hajtotta végre határidőre, és kötelezettségét egy hajmáskéri ingatlan apportálásával teljesítette. A pécsi önkormányzat a vitatott ingatlanapport miatt 300 millió forintos kártérítési pert indított a zrt.-vel szemben a Fővárosi Törvényszéken.

A cégnél április végén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) büntetőeljárást indított költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanújával. A bűnügyi zárlat alá vett árukészletét azonban a porcelánmanufaktúra időközben visszakapta. A Zsolnayhoz június végén ideiglenes vagyonfelügyelőt is kirendelt a Zalaegerszegi Törvényszék.

Ugyancsak a Zalaegerszegi Törvényszék szüntette meg a Zsolnay elleni felszámolási eljárást, amelyet a WHB Vagyonkezelő Kft. kezdeményezett. Mivel a negyedmilliárd forintos MFB-hitelt a Zsolnay nem fizette ki határidőre, a követelést megvásároló WHB felszámolási eljárást indított, de a többségi tulajdonos időközben rendezte a tartozást.

Munaktársunktól/MTI