Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Római-part: árvízvédelem vagy ingatlan-biznisz?

Noha Tarlós István főpolgármester ezt határozottan cáfolja, az ellenzék szerint a római-parti mobilgát egy lakóparképítési ingatlanspekuláció része. A Demokratikus Koalíció (DK) egyenesen úgy fogalmazott: "mindenki tudja, hogy Garancsi István, Orbán Viktor kötélbarátja" lakóparkot szeretne építeni a területen.


Az árvízvédelemmel "nem szabadna szórakozni, vacakolni" - mondta Tarlós István főpolgármester még október közepén az M1 reggeli műsorában. Kifejtette, tanulmánytervet készíttetett a Nánási úti - Királyok útjai nyomvonalon történő védekezés lehetőségeiről, arról, hogy ez "mi minden miatt nem egy kezelhető változat".

Az óbudai képviselő-testület végül október 15-én döntött - Tarlós István kezdeményezésére - a változtatási tilalom elrendeléséről. A Fővárosi Közgyűlés a fővárosi önkormányzat jóváhagyási körébe tartozó területre már korábban elrendelte a változtatási tilalmat a Duna-parti építési szabályzat V. üteme készítésének időszakára, annak hatálybalépésig.

A III. kerület tájékoztatása szerint egyébként az önkormányzati rendelet módosítását egyebek mellett indokolta az is, hogy a mobilgát konkrét építésének ideje és végleges nyomvonala továbbra sem ismert, így a terület üdülőövezeti ingatlanjain folyó építési munkák akadályozhatják a beruházás kivitelezési munkáit.

Erre azért volt szükség, mert több ellenzéki politikus is "ingatlanpanamát" emlegetett a római-parti mobilgát kapcsán. Tarlós szerint „nyugodtan elfelejtheti mindenki ezt a nagyon ügyesnek látszó, de elég rosszindulatú támadást" - fogalmazott a főpolgármester, rámutatva arra, hogy a tilalom után az érintett területen új építmény nem helyezhető el.

Az Együtt szerint csak trükk a tilalom

Schmuck Erzsébet (LMP) korábban arról beszélt, hogy a római-parti mobilgát egy lakóparképítési ingatlanspekuláció része lehet. A nyertes építtetők pedig a kormánypárt holdudvarából kerülnek ki - tette hozzá. Pogácsás Tibor államtitkár szerint téves az a beállítás, hogy az árvízvédelemnek ingatlanspekuláció lenne az indoka - jelentette ki.

Az Együtt a döntésre reagáló közleményében kommunikációs trükknek nevezte a tilalom elrendelését. Azt írták, hogy a befektetők így is nagyon jól járnak majd a közpénzből épülő új árvízvédelmi vonal miatt, és arra is felhívták a figyelmet, hogy az elmúlt bő másfél évben kiadott öt beruházás érvényes építési engedélyét nem érinti a tilalom.

Tokody Marcell, a Jobbik képviselője azt kérdezte Tarlóstól, hogy a moratórium előtt kiadott engedélyek alapján milyen építkezések várhatók a területen. Bús Balázs (Fidesz-KDNP), a III. kerület polgármestere viszontválaszában azt mondta, hogy az önkormányzat öt érvényes építési kérelmet fogadott be.

Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője úgy fogalmazott, "mindenki tudja, hogy Garancsi István, Orbán Viktor kötélbarátja egy hatalmas lakóparkot épít" a területen. A DK szerint Tarlós és a III. kerület polgármestere "akkor tudja lemosni magáról az ingatlanspekuláció vádját", ha felülvizsgálják ezeket az építési engedélyeket.

Tarlós István végül kitért rá, hogy a fővárosnak legalább 50 milliárd forintra lenne szükség ahhoz, hogy Budapest mind a 68 árvízvédelmi vonalát az új szabályoknak megfelelő állapotba hozzák. Ezek közül a legveszélyesebb a Margitsziget, amit a sorban a Római-part, Angyalföld északi szakasza, a Víziváros és Újpest-Káposztásmegyer követ.

Esztelen pusztítás

Korábban a III. kerületi Római-part fáinak megmentéséért tartottak vonulásos demonstrációt civilek. Flórián Péter, a Maradjanak a fák a Rómain elnevezésű csoport aktivistája elmondta: ők is szeretnének gátat, csak nem "eszetlen pusztítás" árán és az érintettekkel egyeztetve, ésszerűbb helyen, a Nánási úton.

Beleznay Éva, Budapest korábbi főépítésze azt mondta: soha nem volt ekkora szakadék a felülről jövő fejlesztések és az alulról jövő kezdeményezések között. A városfejlesztésből hiányolta az integrált szemléletet is, mint mondta, nem került szóba az egész terület jövője, csak az adott védmű megépítése.

Egy helyi lakos hangsúlyozta: ott építsék meg a gátat, ahol a lakosságot védi, ne az üdülőterületet védjék, az nem az állami kötelesség. Ébert Ágoston, a Rómaifürdő Telepegyesület aktivistája arról beszélt, hogy a mobilgát nagyon sérülékeny szerkezet, tíz méteres körzetében "egy fűszál se lehet, nem hogy fa".

A demonstráció résztvevői "Állj fel a Rómaiért!" feliratú molinó mögött vonultak az Északi összekötő vasúti híd budai oldalától a Római-parton a régi Postás-üdülőig. A demonstráció zárásaként a résztvevők leültek, majd felálltak, az esemény mottója szerint "a Rómaiért". A tüntetéshez csatlakoztak a Ligetvédők és a CivilZugló Egyesület is.

Munkatársunktól/MTI