Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Folyamatosan nő az óvodai és bölcsődei férőhelyek száma

A kormány által megvalósított fejlesztéseknek köszönhetően hat év alatt mintegy tízezerrel nőtt az óvodai férőhelyek száma - közölte Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. További százmilliárd forintot különítettek el erre a fejlesztési időszakra a bölcsődék és óvodák kapacitásának bővítésére, új intézmények létesítésére. A szociális ágazathoz tartozó bölcsődei dolgozók azonban egyáltalán nem elégedettek a bérezésükkel.


A férőhelyek bővítésére a három éves kortól kötelező óvodáztatás miatt is szükség volt - mondta, kiemelve: a kabinet felkészült ennek biztosítására.

Összegzése szerint az elmúlt hat évben mind GDP-arányosan, mind forintban nőtt az óvodásokra fordított költségvetési forrás. Óvodafejlesztésekre az elmúlt hat évben 26,3 milliárdot költöttek, ebből 177 óvodát újítottak fel részben vagy egészben.

A növekvő igényekhez igazodva a kormány százmilliárd forintot különített el erre a fejlesztési időszakra a bölcsődék és óvodák kapacitásának bővítésére, új intézmények létesítésére, illetve a meglévők korszerűsítésére - tájékoztatott Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család-, ifjúság - és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára.

Novák Katalin azt követően beszélt a kisgyermekes családokat érintő döntésről, hogy részt vett a ráckevei Szivárvány óvoda új épületrészének átadási ünnepségén. Az államtitkár kiemelte: országos szinten a 380 ezer óvodai férőhelyre 320 ezer kisgyerek jut, tehát az igényeket bőven ki tudják elégíteni, csupán a területi elosztáson van még mit javítani, hogy helyben biztosítani lehessen a szükségletnek megfelelő igényt (jelenleg az érintett korosztályhoz tartozók több mint 99 százaléka jár óvodába).

A közeljövőben a bölcsődei férőhelyek száma is nő a jelenlegi 50 ezerről 60 ezerre.

Sipos Imre, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) köznevelésért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy óvodai nevelésben ma több mint 320 ezer gyermek részesül az országban, 4790 feladatellátási helyen. Ezeken több mint 31 ezer óvodapedagógus dolgozik és további 25 ezer 400 ember segíti a munkát.

Szólt arról, hogy a köznevelési törvény kiemelt feladatként határozza meg a kisgyermekkori fejlesztést, különös figyelemmel a sajátos nevelési igényű, valamint a beilleszkedési, magatartási, tanulási nehézségekkel küzdő gyermekekre.

Hozzátette, erre vonatkozóan az Európai Bizottság is ajánlásokat fogalmazott meg az uniós országok, köztük Magyarország számára is. Mint elmondta, egy publikált közleményben leszögezik: nagyon magas a koragyermekkori nevelésbe fektetett erőforrások megtérülése.

Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár szerint kiemelt cél megadni a lehetőséget a családoknak, a nőknek a választásra, hogy otthon maradnak és nevelik a gyermekeiket, vagy dolgoznak a gyermeknevelés mellett. Az ennek érdekében történt intézkedések között említette a gyed extrát és a bölcsődei rendszer kiszélesítését.

Szociális Népszámlálás – tüntetés november 11-én

A Szociális Ágazati Demonstrációs Bizottság és a belőle alakult Szociális Ágazati Sztrájkbizottság három éve vezeti az ágazat bérharcát –áll a november 11-ei tüntetésre hívó közleményükben. Végig mellettünk álltatok, aláírtátok a petíciónkat, részt vettetek a demonstrációinkon és megharcoltátok a szociális ágazat első általános sztrájkját!

És hogy mire volt ez elég? Két alacsony összegű ágazati pótlékra és számtalanszor elhangzott életpálya ígéretekre! Mára világosan kiderült, hogy az ígéretek beváltására a közeljövőben sem számíthatunk!

Mindeközben soha nem tapasztalt mértékben vonják ki a forrásokat a szociális ágazatból, a szociális ellátások színvonala a kritikus mérték alá zuhant, így már az igénybevevő állampolgárok ellátását veszélyezteti. Mára állandósult a munkaerőhiány a legfontosabb szakmai munkakörökben is, volt munkatársaink tömegesen vándorolnak külföldre, mennek át a jobb fizetéseket nyújtó egészségügyi intézményekbe, vagy inkább kereskedelmi dolgozónak állnak… A maradókat krónikus alulfizetettség, túlhajszoltság gyötri, nem beszélve az egyre gyakoribb, egzisztenciális fenyegetéssel fellépő munkáltatói magatartásokról.

Sokfelől halljuk, hogy a dolgozók körében apátia és passzivitás uralkodik. Azt mondják, nincs esélye itt semmilyen érdekvédelmi akciónak. Mi viszont úgy látjuk, nem tűrhetjük tovább ezeket a méltatlan körülményeket! Mindent meg kell tennünk, hogy ezeknek a nyomasztó folyamatoknak véget vessünk! Ki kell kényszerítenünk a szociális területen dolgozók anyagi megbecsülését, küzdenünk kell a jobb munkafeltételek biztosításáért, az állampolgárok szociális biztonságát nyújtó intézményeink garantált, magas színvonalú működéséért!

Ezért újabb tiltakozó menetre, zajos tüntetésre hívunk minden szociális dolgozót, a szociális ágazat védelméért tenni akaró állampolgárt, szakszervezeteket, civil szerveződéseket!

Tartsunk „Szociális Népszámlálás”-t! Mutassuk meg magunkat! Mutassuk meg, milyen sokan vagyunk, akik követelik az ígéretek betartását, a jogos, méltányos bérezést, és akik megvédik a szociális intézményeket, a segítségre szoruló állampolgárokat!

Munkatársunktól/MTI