Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Kockázatosak az önkormányzati befektetések az ÁSZ szerint

A befektetéssel érintett önkormányzatokról szóló első jelentését novemberben hozta nyilvánosságra ma az Állami Számvevőszék. Warvasovszky Tihamér, az ÁSZ alelnöke azt hangsúlyozta, hogy a befektetésekkel kapcsolatos döntések szabályszerűtlen előkészítése és végrehajtása következtében a közvagyon biztonságos, körültekintő befektetése nem volt biztosított egyik önkormányzatnál sem.


A 2015-ben történt, brókercégekhez kapcsolódó események kockázatait értékelve, valamint azok társadalmi jelentőségére tekintettel terjesztette ki az ÁSZ a belső kontrollrendszer ellenőrzését az érintett önkormányzatok befektetési döntéseire is – hangsúlyozta Warvasovszky Tihamér.

A belső kontrollrendszer és befektetési döntések ellenőrzéséről szóló hat jelentés alapján megállapítható: a belső kontrollrendszer kialakításának és működtetésének hiányosságai miatt a közpénzfelhasználás szabályossága az önkormányzatok döntő többségénél nem volt biztosított, s így a befektetési tevékenység szabályszerű végzését nem támogatta – emelte ki Warvasovszky Tihamér.

A nyilvánosságra hozott jelentésről szóló további részleteket Renkó Zsuzsanna felügyeleti vezető ismertette. Hat önkormányzat – Almásfüzitő, Arló, Dunaszeg, Fót, Százhalombatta és Törökszentmiklós – ellenőrzése a belső kontrollrendszer kialakítására és működtetésére irányult, valamint kiterjedt a pénzügyi befektetési döntések szabályosságára is.

Renkó Zsuzsanna felügyeleti vezető szemléltette, hogy a hat önkormányzat nagyságrendileg mekkora összegű befektetéssel rendelkezett. Almásfüzitő összes befektetése 879,4 millió Ft, Arló esetében 8,7 millió Ft, Dunaszegnél 155, 1 millió Ft, míg Törökszentmiklósnál 119,4 millió Ft volt. Fót összes befektetése 3 milliárd 39,7 millió Ft, míg Százhalombatta összes befektetése 8 milliárd 31,1 millió Ft összegű volt - sorolta a felügyeleti vezető.

Hozzátette: az ÁSZ a 2014. június 30-án, illetve 2015. április 30-án meglévő valamennyi befektetést, így az értékpapírokat, lekötött betéteket, üzleti célú ingatlanokat, kulturális javakat, és értéktárgyakat értékelte.

Az eddigi ellenőrzési tapasztalatok alapján Renkó Zsuzsanna összegezte: az önkormányzatok belső kontrollrendszer kialakításának és működtetésének hiányosságai miatt a közpénzfelhasználás szabályossága - Százhalombatta kivételével – nem volt biztosított. Kiemelte a belső kontrollrendszer pillérei közül a kockázatkezelési rendszert, mely szinte valamennyi önkormányzatnál, valamint a kontrolltevékenységeket, mely utóbbi egyik önkormányzat esetében sem volt szabályszerű. A belső kontrollrendszer így a befektetési tevékenység szabályszerű végzését nem támogatta – mondta a felügyeleti vezető.

A befektetésekkel kapcsolatos döntések szabálytalanságai miatt továbbá a közvagyon biztonságos, körültekintő befektetése sem volt biztosított. Ugyanis a döntések előtt a kockázatokat többségében nem mérték fel, a döntési hatásköröket nem tartották be, továbbá a döntéseket nem szabályszerűen hajtották végre - tette hozzá a felügyeleti vezető.

A befektetésekkel kapcsolatban feltárt számviteli, nyilvántartási és számbavételi hiányosságok következtében az önkormányzatok éves költségvetési beszámolói a vagyoni és pénzügyi helyzetet nem a valóságnak megfelelően mutatták be – húzta alá a felügyeleti vezető. Több esetben nem voltak meg például az egyedi bizonylatok, továbbá nem volt olyan önkormányzat, ahol a leltározás és év végi értékelés szabályszerű lett volna – emelte ki Renkó Zsuzsanna.

Hozzátette: az ellenőrzések során feltárt szabályozási és működési hiányosságok miatt az önkormányzatoknak még fejlődést kell elérniük a korrupció ellen védettséget biztosító integritás szemlélet érvényesítése érdekében.

Munkatársunktól/ÁSZ