Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Rossz befektetők az önkormányzatok a Számvevőszék szerint

Noha a fővárosi forrásmegosztást rendben találta, öt befektetési tevékenységben is érintett település ellenőrzésénél komoly hiányosságokat tárt fel az Állami Számvevőszék (ÁSZ) decemberben. A szervezet közölte: idén is folytatják az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok ellenőrzését.


Újabb öt, befektetési tevékenységben is érintett önkormányzat ellenőrzését zárta le az Állami Számvevőszék (ÁSZ), és többségüknél hiányosságokat talált - közölte a számvevőszék az internetes oldalán december elején.

Az ÁSZ Vecsés, Kazincbarcika, Dunakeszi, Újpest (a főváros IV. kerülete) és Győr ellenőrzését zárta le, a témában készült első hat jelentést december első napjaiban sajtótájékoztatón hozták nyilvánosságra.

Warvasovszky Tihamér, a számvevőszék alelnöke hangsúlyozta, hogy a befektetésekkel kapcsolatos döntések szabályszerűtlen előkészítése és végrehajtása következtében a közvagyon biztonságos, körültekintő befektetése nem volt biztosított az érintett önkormányzatoknál.

Megállapították, hogy a belső kontrollrendszer kialakítása és működése összességében csak Győr esetében volt szabályszerű. Kazincbarcikán az ellenőrzés hiányosságokat tárt fel a belső kontrollrendszerben, ami veszélyeztette a befektetési döntések szabályszerűségét.

Vecsés, Dunakeszi és Újpest esetében az ÁSZ megállapította, hogy az önkormányzatoknál a belső kontrollrendszer kialakításának és működtetésének szabálytalanságai a befektetési tevékenységek szabályszerű végzését, elszámoltathatóságát nem támogatták.

Szabályszerű a fővárosi forrásmegosztás

Az Állami Számvevőszék a 2016. évi fővárosi forrásmegosztás felülvizsgálatakor megállapította, hogy a forrásmegosztás tekintetében kialakított irányítási rendszer biztosította a szabályszerű, átlátható és elszámoltatható közpénzfelhasználást.

A Számvevőszék internetes hírportálján közzétett kommüniké szerint a 2016. évi forrásmegosztási rendeletet szabályszerűen, megalapozott tervszámokkal fogadta el a Fővárosi Közgyűlés – derült ki a közleményből.

A fővárosi önkormányzatot és a kerületeket osztottan megillető bevételek és kiadások pénzügyi elszámolásában a számvevőszék nem tárt fel eltérést, ezért a 2017. évi forrásmegosztás során korrekció érvényesítését nem tartja indokoltnak.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ellenőrzése megállapította továbbá, hogy a fővárosi önkormányzat forrásmegosztási rendeletének előkészítése, megalkotása megfelelt a jogszabályi előírásoknak.

Minden munkanapra egy jelentés

Az Állami Számvevőszék 2016-ban 260 jelentést, 21 elemzést és egy 11 részes "jó kormányzás" tanulmánykötetet hozott nyilvánosságra; az ellenőrzött szervezetek száma megközelíti az ezret - összegezte idei tevékenységét a hivatal.

A számvevőszék idén mintegy 240 alkalommal értesítette valamely hatóságot az ellenőrzései során feltárt egyes bűncselekményekről, vagy súlyos szabálytalanságra utaló gyanú miatt.

A leggyakrabban hűtlen kezelés, számviteli rend megsértése és költségvetési csalás gyanúja merült fel. Kiemelkedő volt a közbeszerzési ügyekben tett jelzések száma is. A számvevőszék 2016-ban nagyobb hangsúlyt helyezett az utóellenőrzésekre.

Az ÁSZ integritás felmérése egyre nagyobb nemzetközi figyelmet kap. Albánia, Macedónia és Ukrajna is az ÁSZ "magyar modelljének" átvételét tervezi. A Számvevőszék kezdeményezése alapján 2016-tól Magyarország mintegy 75 fejlődő országban támogatja a korrupció elleni hatékony fellépést.

Folytatódik az önkormányzatok ellenőrzése

A Számvevőszék munkájának fókuszában továbbra is az ellenőrzési, felügyeleti tevékenységet végzők vizsgálata marad - közölte a számvevőszék miután átadta a 2017. első félévi ellenőrzési tervét az Országgyűlésnek.

A közpénzfelhasználás "fehér foltjainak" felszámolását szolgálja a köztestületek közfeladatok ellátására kapott támogatásainak, valamint a köznevelési és szociális szolgáltatást nyújtó államháztartáson kívüli intézmények költségvetési támogatásának felhasználására irányuló témacsoportos ellenőrzések szisztematikus folytatása.

Több helyszínen folytatódik a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásának, valamint az állami és önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok gazdálkodásának ellenőrzése – hangsúlyozta az Állami Számvevőszék tervezete.

A fenntartható fejlődés céljainak támogatása érdekében folytatódik a parlagfű elleni védekezésre fordított pénzeszközök felhasználásának, a kéményseprő-ipari közszolgáltatások megfelelőségének, valamint a levegő minőségének megóvását célzó intézkedések eredményességének és hatékonyságának ellenőrzése.

A Számvevőszék 2017-ben ellenőrzéseit a megújított módszertanok alapján végzi, és megjelenik - ahol ezt jogszabály lehetővé teszi - a korrupció elleni védettséget biztosító integritási szemlélet érvényesítésének értékelése.

Munkatársunktól/MTI