Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Emelkednek a polgármesteri fizetések

A parlament őszi ülésszakának utolsó napján elfogadták azt a törvénymódosítást, amely rendezi a polgármesterek bérét. Ezen túl nem a helyettes államtitkári, hanem az államtitkári javadalmazáshoz kötik azt.


A kormány nevében Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár ismertette a parlamentben azt az előterjesztést, amely minden település polgármesterének díjazását megnöveli. Kiemelte, a településvezetők fizetésemelésének forrását az állami költségvetés fedezi.

A vitában elsőként Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője érvelt a módosítás mellett, hangsúlyozva, hogy az indítvánnyal rendeződhet a polgármesterek fizetése. Az előterjesztés ismertetve egyebek mellett hozzátette, a javaslat a helyettes államtitkárok helyett a jövőben az államtitkárok díjazásához kötné a polgármesterek illetményalapját.

Az önkormányzati törvény módosítása szerint egy 500 lakosúnál kisebb település polgármesterének bére az államtitkári fizetés 30 százaléka lenne, 1500 lakosig 40 százaléka, 2000 lakosig 50 százaléka, 5000 lakosig 55 százaléka, 10 ezer lakosig 60 százaléka, 30 ezer lakosig 70 százaléka, afölötti lélekszámnál pedig az államtitkár bér 80 százaléka lenne.

Varga László, az MSZP frakcióvezető-helyettese elmondta, 2014-ben a Fidesz elvette a polgármesterek fizetésének jó részét, ez az intézkedés különösen a kistelepülési polgármestereket sújtotta.

Hozzátette: bár az Országgyűlés elé került önkormányzatitörvény-módosítás tartalmaz nem megfelelő elemeket, az MSZP támogatni fogja azt a kistelepülési polgármesterek érdekében.

A frakcióvezető-helyettes azt mondta, követelik, hogy ezt a kérdést a kormány a jövő évi költségvetésben is rendezze.

Szorgalmazta az alacsony keresetű önkormányzati dolgozók fizetésemelését is.

Hegedűs Lorántné, a Jobbik országgyűlési képviselője bírálta azokat a kormánypárti nyilatkozatokat, miszerint azért húzódott a bérrendezés, mert nem találtak rá forrást a költségvetésben.

Jelezte, hogy ő maga legalább 20 felesleges tételt tudott volna mondani a büdzsében a fedezethez.

Szerinte az a korábbi javaslat, amely a települések saját bevétele terhére oldotta volna meg a béremelést, botrányosan rossz volt. Már akkor azt javasolták, hogy a központi költségvetés terhére valósítsák meg az intézkedést - idézte fel a jobbikos politikus.

Hegedűs Lorántné kifogásolta, hogy azt a felvetésüket nem fogadták meg, miszerint az önálló hivatallal nem rendelkező kistelepülések vezetői annyi fizetést kapjanak, mintha a hivatalt finanszírozná az állam. Hiányolta a költségvetési törvény módosítását, amely garancia lett volna az emelésre.

Vérlázítónak tartja a Magyar Liberális Párt (MLP), hogy a fővárosi közlekedési káosz közepette emelik Tarlós István főpolgármester fizetését.

Szabadai Viktor a párt budapesti választmányának elnöke elmondta: január elsejével miniszteri szintre emelik a főpolgármester fizetését. A liberális politikus szerint Tarlós István elmúlt több mint hat évének mérlege "semmittevés, hozzá nem értés, kóklerkedés, mellébeszélés, felelősséghárítás, mindenfajta korrupciógyanús ügyek menedzselése".

Szabadai Viktor megítélés alapján Tarlós István az egyik legsúlytalanabb főpolgármester, hiszen az Országgyűlés egy fontos kérdésben sem kérdezi meg a főpolgármestert. Példaként említette, hogy a fővárosi Erzsébet teret is Tarlós István megkérdezése nélkül vette el a parlament a fővárostól.

Munkatársunktól/MTI