Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Jóval többen fagytak meg, mint az előző télen

A hideg idő beköszöntével ismét a figyelem középpontjába kerültek a hajléktalanok. Noha az államtitkár szerint az ellátórendszer beváltotta a hozzá fűzött reményeket, ezen a télen már 145-en váltak a hideg áldozatává. A Magyar Szociális Fórum szerint az előző évekhez képest az életvesztés „erősen emelkedő“ tendenciát mutat.


Bár a helyzet javult, a kormány azt kéri, továbbra is fokozott figyelmet fordítson mindenki a hajléktalanokra, valamint a településeken elszigeteltségben, magányosan élő emberekre a várható újabb, a szokottnál hidegebb időjárás miatt - mondta Czibere Károly, az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára.

Elmondta, a szolgáltatók és a diszpécser-központok arról számoltak be, hogy a telefonhívások - egy átlagos naphoz képest - három-négyszeresére nőttek az elmúlt hideg időszakban. Ismertetése szerint a hidegben megháromszorozódott a krízis-szállítások száma is, amikor például magatehetetlen embereket kellett a szállókra bevinni.

Felidézte, a kormány éves szinten mintegy 9 milliárd forintot fordít a hajléktalan-ellátásra, míg a krízisidőszakra további mintegy 400 millió forintot. Jelezte, készülnek a következő téli időszakra, tavasszal már ki akarják írni az arra szóló pályázatokat. Ismertetése szerint 9600 férőhely működik az országban egész évben, és a téli krízisidőszakban ezt 11 100-ra emelik.

Beváltotta a hozzá fűzött reményeket a hajléktalanellátó-rendszer fejlesztése, hiszen az képes most, a legnagyobb "nyomáspróba" alatt is segítséget nyújtani a hajléktalan embereknek - mondta a szociális ügyekért felelős államtitkár. Emlékeztetett, az előző kormányzati ciklus közepén történt férőhelybővítés óta nem volt olyan hideg tél, mint a mostani.

Megteltek a menedékhelyek

Bár az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára optimistán fogalmazott, nyolc megyében mégis teljesen megteltek a hajléktalanoknak fenntartott éjjeli menedékhelyek, ezért a segítő szervezetek ilyenkor pótágyakon, pluszmatracokon helyezik el a rászorulókat - tudatta a Menhely Alapítvány.

Az alapítvány diszpécserszolgálatához beérkezett adatok szerint a rendkívüli hideg napokban fokozatosan emelkedett a hajléktalanoknak fenntartott éjjeli menedékhelyek férőhelyeinek kihasználtsága. Vas, Zala, Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Tolna, Hajdú-Bihar és Békés megyében minden férőhely betelt.

Dacára minden erőfeszítésnek, utoljára két hajléktalan ember holttestét találták meg a XIV. kerületi Kövér Lajos utcában, egy üres telken álló bódéban. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata egyebek mellett arról tájékoztatott, hogy közigazgatási eljárás keretében vizsgálják a haláleseteket.

Lakatos Tibor, az ORFK közrendvédelmi főosztályának vezetője kérdésre válaszolva elmondta, hogy sajnos nem egyedi esetről van szó, akkor tudnak segíteni, ha látják, hogy baj van, vagy értesítést kapnak krízishelyzetben lévő rászorulókról. Hozzátette, nincs olyan megye, ahol ne kért volna segítséget egy-egy idős korú, mert nem tudott befűteni.

Többen fagytak meg, mint korábban

A Demokratikus Koalíció (DK) felszólítja az ország polgármestereit, hogy az extrém hidegben nyissák meg a fűtött közintézményeket a rászoruló emberek, a hajléktalanok előtt - mondta a Magyar Szociális Fórum adataira hivatkozva a DK országgyűlési képviselője. Oláh Lajos hangsúlyozta: szeretnék, ha automatizmussá válna, hogy az önkormányzatok megnyitják a közintézményeket.

Magyarországon ősz eleje és január vége között 145-en fagytak meg, köztük egy 11 éves gyermek – jelentette a Magyar Szociális Fórum (MSZF). Az áldozatok túlnyomó többsége fűtetlen otthonában hűlt ki, illetve kórházba szállítása közben, vagy odaérkezése után hunyt el, mert már nem tudtak rajta segíteni. A múlt tél azonos időszakához képest az életvesztés erősen emelkedő tendenciájú – írta az MSZF.

A menedékhelyek iránti igényt jól mutatja, hogy kétszer annyian vették igénybe az elmúlt évben az éjjeli menedékhelyeket és az átmeneti szállásokat, mint ahány szálláshely rendelkezésre áll. Az 5500 éjjeli menedékhelyre 12 ezren húzódtak be, az 5800 átmeneti szálláshelyet 9 ezren vették igénybe - sorolta Oláh Lajos.

Az ombudsman figyel

Az alapjogi biztos munkatársai - az elmúlt esztendőkhöz hasonlóan - idén januárban és februárban ismét felmérik a fővárosi hajléktalanellátó rendszer működését, és a tapasztalatokról átfogó jelentésben számol majd be az ombudsman - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala.

Székely László ombudsman idén is nyomon követi, hogy a korábbi években tett ajánlásai nyomán hozott intézkedések milyen eredményeket hoztak a hajléktalanellátás gyakorlatában - olvasható a hivatal közleményében.

Az ombudsman javasolja, hogy az állami és önkormányzati szervek fordítsanak még több figyelmet a jelzőrendszer működésére, szükség esetén hozzanak létre figyelőszolgálatot, és fokozottan működjenek együtt a közszolgáltatást végző szervekkel, civil szervezetekkel.

Milliárdos fejlesztéseket ígérnek

Mintegy 4,6 milliárd forint keretösszegű fejlesztő-foglalkoztató program indul április 1-jén a többek között a hajléktalan emberek képességeinek, készségeinek fejlesztése - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára budapesti sajtótájékoztatóján.

Czibere Károly elmondta: a programban mintegy százharminc állami, civil, egyházi és önkormányzati intézmény vehet részt, és várhatóan hétezer embernek biztosítják az új szolgáltatást. Közölte, a fejlesztő foglalkoztatás áprilistól már nem kiegészítő, hanem teljesen önálló új szociális szolgáltatásnak számít a szociális törvényben foglaltak értelmében.

Az államtitkár kitért arra, hogy a kormány nemrég elfogadta az úgynevezett kiváltási stratégiát, és abban már szerepel, hogy a nagy intézmények helyett kialakítandó új lakhatási formákban, például lakóotthonokban élő fogyatékos emberek számára "különös hangsúllyal" kell biztosítani a rehabilitáció, a foglalkoztatás lehetőségét.

Munkatársunktól/MTI