Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Hatalmas lehetőség vagy őrültség a budapesti olimpia?

Miközben a Fővárosi Közgyűlés már a budapesti olimpia helyszíneiről is döntést hozott, a Demokratikus Koalíció (DK) szerint egész Magyarország csődbe menne a rendezéssel. A Lehet Más a Politika (LMP) képviselői egyenesen őrültségnek nevezték az ötletet és a város visszalépését kezdeményezték.


Elfogadta a 2024-es budapesti olimpiai pályázat alapját képező helyszínkiválasztási javaslat végleges változatát a Fővárosi Közgyűlés január legvégén. A testület 21 igen, 4 nem szavazat ellenében és 4 tartózkodás mellett fogadta el a Tarlós István főpolgármester és Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes által jegyzett előterjesztést.

Ezzel az aktualizált helyszínkiválasztási javaslat mellett a Fővárosi Közgyűlés a pályázat harmadik szakaszában benyújtandó dokumentumokról, valamint a Smart Budapest - Budapest okosváros jövőképe című dokumentum elfogadásáról is döntött. Csárdi Antal (LMP) azon módosító javaslatát, hogy az olimpiai pályázatot vonják vissza, a testület elutasította.

A szavazás jegyzőkönyve szerint igennel voksolt a javaslatra Csárdi Antal mellett Gy. Németh Erzsébet (DK), Szaniszló Sándor (MSZP), Székely Sándor (Szolidaritás) és Trippon Norbert (MSZP). Az MSZP-s Horváth Csaba és Karácsony Gergely (Párbeszéd) tartózkodott. Hajdu László, a XV. kerület DK-s polgármestere tévedésből szavazott nemmel.

Nem lehet az elit döntése

A vitában Horváth Csaba azt mondta, a közbizalom nem százszázalékos az olimpia megrendezése iránt, éppen ezért legitimek azok a kezdeményezések, amelyek népszavazást szorgalmaznak a kérdésben. Kiemelte, pártja szerint szükséges a népszavazás. A döntés nem lehet egy szűk politikai elité, négy év alatt nincsen jogunk húsz évre döntést hozni.

Horváth Csaba kijelentéseire reagálva Tarlós István főpolgármester kijelentette, a népszavazást akkor kellett volna kiírni, amikor másfél évvel ezelőtt szavaztak az olimpiai pályázati szándék benyújtásáról. Akkor kellett volna, mert ez így most képmutatásnak látszik, nem pedig gondolkodásnak - jegyezte meg.

Kitért arra is, hogy az olimpiát nem Budapestnek és az országnak kell egyedül finanszíroznia, hanem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is jelentős pénzeket ad a rendezése, nem beszélve a szponzori pénzekről. Visszautasította, hogy a főváros vezetősége és a közgyűlés az olimpia rendezéséért bármilyen gazdasági "stikliket" tervezne felhasználni.

Orbán tudomásul veszi

Korábban egy, az olimpiarendezésről szóló újságírói kérdésre Orbán Viktor miniszterelnök megjegyezte, a kormány tudomásul veszi, hogy a rendezésről olyan formában születik döntés, amilyenben az emberek ezt akarják. Hozzáfűzte ugyanakkor: a népszavazásról az aláírásgyűjtés után tud majd nyilatkozni.

Felelős budapesti főpolgármester nem ellenezheti az olimpiát – közölte ekkor Tarlós István. Úgy fogalmazott, nem hivatott eldönteni, hogy az ország nyerne-e az olimpiarendezéssel, Budapestnek azonban jót tenne. "A népszavazással semmi bajom, de a kezdeményezők részéről egy ki nem mondott motivációt sejtek " - fogalmazott.

Kérdésekre válaszolva, a budapesti olimpiai pályázat kapcsán Tokody Marcell (Jobbik) elmondta, továbbra is fennáll a Jobbik "elvi igenje", a kérdésben szerintük korábban lett volna értelme egy népszavazásnak. Ilyen értelemben a népszavazás okafogyott, a megtartása felesleges pénzkiadás lenne - jelentette ki Tokody Marcell.

Magyarország csődbe menne?

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint Magyarország csődbe menne az olimpiai rendezéssel, amit a júliusi budapesti vizes világbajnokság költségeinek "elszállása" is bizonyít. Gy. Németh Erzsébet elmondta, pártja továbbra sem támogatja az olimpia megrendezését 2024-ben, az erre szánt pénzeket inkább az oktatásra és az egészségügyre költenék.

Az LMP szerint őrültség lenne Budapestnek olimpiát rendeznie, ezért a párt a város visszalépését kezdeményezte. Csárdi Antal, a párt képviselője emlékeztetett: az LMP mondott elsőként nemet az olimpiai rendezésre, hangsúlyozva, hogy a beruházás költségeiből hosszú évtizedek óta megoldatlan társadalmi problémákat lehetne rendbe tenni.

Horváth Csaba szerint a tisztesség és a praktikum is azt kívánja, hogy a főváros írja ki a népszavazást a 2024-es olimpiai pályázatról. Mint mondta, még a Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntése előtt megrendezhetnék a referendumot. Hangsúlyozta: egy felmérés szerint a fővárosiak 60 százaléka akar népszavazást az olimpiáról.

Nemzetközi tapasztalatcserét szerveznek

Március végén szemináriumot rendez az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az olimpiarendezés nemzetközi ellenőrzési tapasztalatairól angol, kanadai, kínai, görög, olasz és brazil számvevőszéki szakértők részvételével - közölte az Állami Számvevőszék február első hetében.

A közlemény szerint az Országgyűlés kérte fel az ÁSZ-t, hogy nyújtson szakmai támogatást Budapest 2024-es olimpiapályázatának előkészítői számára a közpénzek törvényes, szakszerű, gazdaságos és hatékony felhasználása érdekében.

A projekt első lépéseként a számvevőszék egy tanulmányt készített, amelyben összefoglalta a nagyberuházási projektek ellenőrzési tapasztalatait, az integritás felmérések során szerzett ismereteit, és összegyűjtötte a - különösen az olimpiákhoz kapcsolódó - nagyberuházások nemzetközi tapasztalatait.

A tanulmány szerint az integritási kontrollok alkalmazásával jelentősen csökkenthetőek a korrupciós kockázatok - írták.

Munkatársunktól/MTI