Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Se Párkány, se Esztergom nem akar hulladékfeldolgozót

Furcsa körülmények között jutott a közvélemény tudomására Esztergomban és Párkányon is, hogy utóbbi településen hulladékégetőt terveznek. A lakossági felháborodás nyomán mindkét önkormányzat elutasította a tervet.


Először az esztergomi önkormányzat fejezte ki tiltakozását a szlovákiai Párkányba tervezett hulladékfeldolgozó üzem építése ellen és nemzetközi hatásvizsgálati eljárás indítását kezdeményezte - erről fogadott el egyhangú határozatot a képviselő-testület február végén.

Romanek Etelka (Fidesz-KDNP)a város polgármestere elmondta, az évi húszezer tonna gumit és műanyag hulladékot feldolgozó létesítmény az uralkodó szélirány miatt Esztergom levegőjét rontaná, ezért hatásviselő településként az önkormányzat ügyfélként bejelentkezik az engedélyezési eljárásba.

A polgármester hozzátette, a beruházás elleni tiltakozást soron kívül megküldik a Szlovák Köztársaság környezetvédelmi minisztériumának, valamint Párkány önkormányzatának, és szólt arról is, hogy magánemberként aláírásgyűjtést indít a létesítmény ellen.

A város vezetője elmondta, eddig semmilyen hivatalos megkeresést nem kaptak a hulladékfeldolgozó építéséről. A véleményezési határidő lejárta előtt néhány nappal a környezetvédelmi bizottság meghallgatta a párkányi polgármestert. Eugen Szabó korábban az Esztergomi Regionális Televíziónak azt mondta, a beruházásról szóló tájékozatót feltették a város honlapjára és kifüggesztették a hirdetőtáblára. A véleményezési folyamatban az önkormányzat összegyűjti az észrevételeket és továbbítja a környezetvédelmi minisztériumba.

"Nem találtam semmi kivetnivalót a beruházásban. Egy modern, 40 főt foglalkoztató üzem épülhetne meg" - jelentette ki a polgármester.

Egy nappal később a párkányi önkormányzat is elutasította az ipari parkba tervezett évente húszezer tonna gumi- és műanyaghulladékot feldolgozó üzemet, erről levélben értesítették a szlovák környezetvédelmi minisztériumot - mondta el a város polgármestere.

Eugen Szabó tájékoztatása szerint a képviselő-testület leszavazta a beruházást, és "az üzem ellen hatalmas lakossági megmozdulás indult. Úgy ítélték meg, hogy a létesítmény rizikós, különösebb szakmai alátámasztás nélkül" - fogalmazott a polgármester.

A hulladékhasznosító ellen három és fél nap alatt 7335 aláírást gyűjtöttek össze a 11 ezer lakosú településen, mondta el Retkes János, az MKP párkányi elnöke az MTI-nek. A politikus emlékezetett arra, hogy a határidő lejárta előtt egy héttel Esztergomból értesültek a beruházás tervéről, nem hivatalos úton.

Az önkormányzat magánszakértőként meghallgatta a nemzetközi környezetvédelmi jogvitákkal foglalkozó Baranyai Gábort, aki ismertette, ha egy ország a szennyezés által érintettnek érzi magát, akkor a hatásviselő felet kötelező bevonni az engedélyezési eljárásba.

Talán előre borítékolható lett volna, hogy ebben a hangulatban milyen eredmény születik Párkányban, ahol egy héttel később egy műanyag hulladékot égető üzemet utasítottak el.

A tervezett hulladékégető évente kétezer tonnánál több polietilént és polipropilént dolgozna fel, napi 24 órában üzemelne, egy évben háromszáz napot. Tevékenysége nyomán évente 1,6 millió liter nehézolaj, 190 ezer liter könnyűolaj, 108 ezer köbméter gáznemű anyag és 150 tonna salak keletkezne.

Az ülésen a képviselők elmondták: a létesítményről 2013-ban kérte a környezetvédelmi minisztérium az önkormányzat véleményét. Az akkori polgármester erről nem értesítette a testületet és a beruházást támogató levelet küldött a hatóságnak. A minisztérium 2014 áprilisában engedélyezte az üzem telepítését.

A hulladékégető ügye most azért került a testület elé, mert megváltozott a befektetői kör és egy másik technológiát alkalmaztak volna. Erről a jelenlegi polgármester szintén nem kérte ki a testület véleményét. A módosított beruházási tervek véleményezési határideje március 7-én jár le.

Munkatársunktól/MTI