Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Nem sztrájkolhattak a fővárosi közterület-fenntartók

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság elutasította a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 (HVDSZ 2000) beadványát, amelyben a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-nél (FKF) a február 20-ára tervezett sztrájk miatt a még elégséges szolgáltatások megállapítását kérték a bíróságtól.


Még február közepén hirdetett sztrájkot a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 (HVDSZ 2000) Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-nél (FKF) működő alapszervezete.

Az érdekképviselet a bértárgyalások elhúzódása, elakadása, illetve a munkáltató érdemi javaslatainak hiánya miatt döntött a sztrájkról.

Eredetileg úgy tervezték, hogy a szakszervezet február 20-án, hétfőn műszakkezdéstől este 18 óráig sztrájkol, ha pedig ezután sem születik meg a bérmegállapodás, akkor február 27-én már a bérmegállapodás megkötéséig, vagyis határozatlan ideig tartó sztrájkot indítanak.

A szakszervezet 2016-tól 2018 végéig 30 százalékos bértömeg növelést követel a munkáltatótól, az FKF ezzel szemben 4 százalékos fizetésemelést helyezett kilátásba a munkavállalóknak.

A közlemény szerint a szakszervezet idei követelésénél figyelembe vette a 2016 utolsó negyedévében végrehajtott, 4,3 százalékos alapbéremelés 2017-re áthúzódó hatását, valamint a rendkívüli jutalom kifizetését, amit a cég az idei első negyedévre tervezett. Továbbá arra is tekintettel voltak, hogy 2016-ban az FKF-nél a 2 százalékos létszámcsökkenés ellenére csaknem 5 százalékkal nőtt a ledolgozott munkaidő.

Bérfejlesztést követeltek

A közlemény szerint az FKF-nél évek óta nem volt érdemi bérfejlesztés, és egyre nagyobb a munkaerőhiány. A munkavállalóknak ráadásul az eddigieknél rosszabb munkakörülmények, munkabiztonság mellett kell dolgozniuk, amit a szakszervezet szerint a munkabaleseti statisztikák is alátámasztanak, ugyanis 2013-2015-ben 40 százalékkal nőtt a munkabalesetek száma - közölték.

Az FKF 2800 dolgozója közül 2100 tagja az alapszervezetnek.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság néhány nap múlva kelt végzésében elutasította a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 (HVDSZ 2000) beadványát, amelyben a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-nél (FKF) a február 20-ára tervezett sztrájk miatt a még elégséges szolgáltatások megállapítását kérték a bíróságtól.

A bíróság döntését azzal indokolta, hogy a szakszervezet kérelme idő előtti, ugyanis még zajlanak a bértárgyalások a munkáltatóval.

A bírósági döntés tükrében az érdekképviselet a február 20-ára meghirdetett sztrájkot nem tudja jogszerűen megtartani - közölték.

A szakszervezet tájékoztatott arról, hogy csütörtökön délután 14 órakor ismét tárgyalóasztalhoz ül az FKF-fel, és továbbra is kitart eddigi követelése mellett, amely 2016-tól 2018 végéig 30 százalékos bértömeg növelésre vonatkozik.

A HVDSZ 2000 azt reméli, hogy a délutáni tárgyaláson a munkaadó konkrét és komoly ajánlattal áll elő a bérfejlesztést illetően.

A HVDSZ 2000 közleményében úgy vélekedik, hogy a hatályos sztrájktörvénybe foglalt, az elégséges szolgáltatásokról szóló megegyezés kötelezettsége miatt sérül a munkavállalók sztrájkhoz való joga.

Milliárdos árbevétel kiesés az ágazatban

A bírósági döntés után megszólalt a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) is, szerintük február 20-án nem tarthat jogszerűen sztrájkot a szakszervezet, mivel a bíróság elutasította a még elégséges szolgáltatások megállapítása iránti kérelmüket. A vállalat kiemelte, 2010 óta egy évet leszámítva minden évben volt béremelés.

A közleményben kitértek arra is, hogy a fővárosi önkormányzat, a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) Zrt., valamint az FKF háromoldalú együttműködési megállapodása "2016-ban mintegy másfélmilliárd, az idei évben pedig megközelítőleg kétmilliárd forint árbevétel-kiesést eredményez". Az NHKV-val még nem történt meg a 2016. évi elszámolás.

Az FKF bevételi igénye az előző évre vonatkozóan 5,3 milliárd forint, míg idén januárra 2,2 milliárd forint, január végéig összesen 7,5 milliárdot kellett előfinanszíroznia a társaságnak - közölték. "A társaság kiadásainak csökkentésére eszközeink elfogytak, bevételnövelésre pedig nincs lehetőségünk" - fogalmaztak.

Ismertették ugyanakkor, hogy "a financiális nehézségek" és a cég gazdálkodását "negatívan befolyásoló makrogazdasági hatások" ellenére 2010 óta - 2014-et kivéve - minden évben volt béremelés. Az átlagos béremelés mértéke 2015-ben 3,5 százalék, 2016-ban 4,3 százalék volt. Ezen felül az FKF 2015-ben egyszeri alkalommal ösztönző bérként bruttó 28 970 forintot, míg bruttó jutalomként átlagosan 100 264 forintot fizetett ki munkavállalónként, amelynek mértéke 2016-ban bruttó 175 ezer forintra emelkedett - tették hozzá.

Az FKF közlése szerint idei évre a 2016-os üzleti eredmény alapján rendkívüli jutalom kifizetését tervezik, továbbá a szociális hozzájárulási adó csökkentését 4 százalékos béremelésre kívánják fordítani, mindkét esetben differenciáltan eljárva.

Munkatársunktól/MTI