Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




A vidék fejlesztésére költhetik az olimpiára szánt pénzeket

A Fővárosi Közgyűlés március elején visszavonta a 2024. évi olimpia megrendezésére beadott pályázatát. Az ülésen Budafok polgármestere középkori várostromok kútmérgezéseihez hasonlította a pályázat ellen indított támadásokat. A kérdés így már csak az, mi lesz az olimpiára szánt pénzek sorsa.


Visszavonja a 2024. évi nyári olimpia és paralimpia megrendezésére beadott pályázatát Budapest - döntött március első napján tartott rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés. A testület 22 igen, 6 nem szavazat ellenében döntött arról, hogy hatályon kívül helyezi a tavalyi közgyűlési határozatot és visszavonja az olimpiai pályázatot.

A Fővárosi Közgyűlés felkérte a főpolgármestert, hogy a döntésről a MOB elnökével közösen értesítse a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot (NOB); vizsgálja meg a közgyűlés 2015. június 23-i és azt követő ülésein az olimpia megrendezésével kapcsolatban hozott döntéseket, és azok sorsáról május 31-ig készítsen javaslatot a testület számára.

A testület felkérte Tarlós Istvánt arra is, hogy a vonatkozó kormányhatározatokban beruházások további sorsáról, azok 2024-ig történő megvalósulása érdekében folytasson tárgyalásokat a kormánnyal, valamint, hogy a Budapest 2024 Nonprofit Zrt. jogutód nélküli megszüntetésének megkezdése érdekében szükséges döntési javaslatokat készítse elő.

A Momentum Mozgalom korábban 266 151 aláírást adott le az olimpiával kapcsolatos népszavazás érdekében. A magyar kormány nem sokkal később úgy határozott, hogy javaslatot tesz a Fővárosi Önkormányzatnak a 2024-es budapesti olimpia és paralimpia megrendezésére irányuló pályázat visszavonására a politikai egység megbomlása miatt.

Döntsenek inkább a budapestiek

Horváth Csaba (MSZP) a vitában a javaslat napirendről levételét javasolta arra tekintettel, hogy hamarosan befejeződik az olimpiarendezéssel kapcsolatos népszavazás érdekében összegyűjtött aláírások ellenőrzése. Az ellenzéki politikus az előterjesztést tisztességtelennek nevezte, és azt mondta: a budapestieknek kellene dönteniük a kérdésben.

Gy. Németh Erzsébet (DK) kijelentette, nem szavazza meg a javaslatot, szerinte a kérdésben népszavazást kell elrendelni. A több mint 266 ezer ember akaratát nem veheti semmibe a fideszes többség - hangsúlyozta. Az ellenzéki politikus elmondta azt is, hogy a Fővárosi Közgyűlésnek "soha nem volt olyan napirendi pontja", ami a pályázat beadásáról szólt volna.

Tokody Marcell (Jobbik) arról beszélt, hogy akik aláírták az olimpiával kapcsolatos népszavazási kezdeményezést, azok nem elsősorban olimpiaellenesek, hanem elegük van "a Fidesz-korrupcióból", elutasítják azt, hogy a kormány "erőből" politizál. A kormányzat az MSZP mellett egyértelmű felelőse annak, hogy a méltatlan helyzet kialakult - jelentette ki.

A baloldali „kútmérgezésről”

Az ellenzéki politikusok felszólalásaira reagálva Tarlós István elmondta, Gy. Németh Erzsébet "több szempontból is valótlanságot állít és mosakszik", az olimpiát legalább háromszor megszavazta, és egyetlen egyszer sem vetették fel a népszavazás gondolatát. Szólt arról is, hogy Horváth Csaba 2008-tól 2015 decemberéig támogatta az olimpiát.

Karsay Ferenc (Fidesz-KDNP) Budafok-Tétény polgármestere felszólalásában egybek mellett a középkori várostromok kútmérgezéseihez hasonlította az olimpiai pályázat ellen indított ellenzéki támadásokat, amelyek eredményeként szerinte esélytelenné és így értelmetlenné vált Budapest olimpiai pályázata.

Kocsis Máté (Fidesz-KDNP) VIII. kerületi polgármester, önkormányzati és rendészeti tanácsnok kijelentette, a népszavazással semmi gond, a gond az, hogy megbomlott a politikai egység. Fájó, de logikus döntésnek nevezte azt, hogy mielőtt Magyarország "megalázná magát" ősszel a NOB döntéshozói előtt, visszavonja a pályázatát.

Orbán szerint "álomgyilkosság" történt

A miniszterelnök szavai szerint "álomgyilkosság" történt az olimpiai pályázat ügyében. Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában úgy fogalmazott: azért kellett a pályázat visszavonását javasolni, hogy megmentsék Magyarországot a szégyentől. A népszavazás magyar ügy, de az olimpiát nem Magyarországon kell megnyerni, hanem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság előtt.

Itthon még a referendumot akár meg is lehet nyerni, de akkor is csak legfeljebb többség lesz, az olimpia elnyeréséhez viszont nemzetközi szinten nem többség, hanem egység kell - fejtette ki a kormányfő, hozzátéve, hogy ezért is nem rendeznek népszavazást Párizsban és Los Angelesben, a 2024-es játékokra pályázó másik két városban.

"Vérzik az ember szíve" - folytatta -, mert sok magyarnak volt ez a régi álma, és most "itt történt egy álomgyilkosság". "Van egy politikai szervezet, amelyik nem is titkolta el, hogy őt nem az olimpia érdekli igazából, hanem párttá akar alakulni, és be akar lépni a politikai élet színpadára, és ezért nem drágállotta azt sem, hogy álomgyilkossá váljon" - fogalmazott Orbán Viktor.

Mi lesz az olimpiára szánt pénzzel?

A jelentkezés visszavonása ellenére a magyar sportinfrastruktúra és a sportágak fejlesztése nem áll le – közölte a 2024-es budapesti olimpiai pályázat sportigazgatója, Mizsér Attila. "Az, hogy kell a magyar sportnak egy velodrom, egy pályakerékpáros csarnok, nem lehet kérdés. Azért, mert nincs olimpia, a sportinfrastruktúra, vagy a sportágak fejlesztése nem áll le" - nyilatkozta Mizsér.

A 2024-es budapesti olimpiai pályázat sportigazgatója úgy fogalmazott, világszintű munkával alkották meg a magyar főváros olimpiai pályázatát, de hangsúlyozta, hogy az esetleges következő jelentkezésnek másképp, a mostani tapasztalatok figyelembevételével kell nekifogni, mert a rendezés pozitívumairól például keveset hallottak az emberek.

Ugyanakkor Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár szerint még nincs döntés az olimpiai pályázattól való visszalépés után felszabadult pénzekről. Tuzsont egy újságíró Lázár János véleményéről kérdezte, mely szerint "Budapestnek nem kellett az olimpiára ezer milliárd forint fejlesztési forrás", így abból a vidék fejleszthető.

Számoljanak el a költésekkel

Az LMP szerint egy parlamenti vizsgálóbizottság előtt kellene elszámolnia a kormánynak azzal: mennyit és mire költött eddig a meghiúsult budapesti olimpiai pályázatra. Ikotity István országgyűlési képviselő budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a nevetségesség határát súrolná, ha a kormány számoltatná el "saját magát".

Emlékeztetett Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter korábbi kijelentésére, miszerint arra kérte Fürjes Balázst, a budapesti olimpiai pályázat vezetőjét: számoljon be az eddig elköltött pénzekről. Az LMP politikusa hozzátette: a vizsgálóbizottság felállításának kezdeményezéséhez pártja hamarosan összegyűjti a szükséges negyven képviselői támogatást.

Közben az Együtt felszólította a Fővárosi Közgyűlést, hogy azonnali hatállyal számolja fel a pályázatért felelős Budapest 2024 Zrt.-t. Pataki Márton, a párt budapesti elnöke elfogadhatatlannak nevezte, hogy a városvezetés csak két hónap múlva tervezi megszüntetni a felerészben fővárosi tulajdonban álló társaság működését, amelynek költéseiről egyelőre nem adtak tájékoztatást.

Hangsúlyozta, leginkább arra a tanácsadói szerződésre lennének kíváncsiak, amelynek értéke jelenleg 7,2 milliárd forint, és feltehetően Magyarország történetének legnagyobb értékű ilyen szerződése. Pataki szerint ez a szerződés az olimpiai pályázat visszavonása után egyértelműen közérdekűvé válik, az abban szereplő információkat pedig adatigényléssel ki is kérik.

Munkatársunktól/MTI