Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Döntsön a nép a Liget-projektről

Március utolsó hetében hitelesítette Fővárosi Választási Bizottság (FVB) az LMP által benyújtott népszavazási kérdést a Városliget beépítéséről. A referendummal kapcsolatban egyébként az ellenzék is megosztott. A Momentum egyáltalán nem, a Párbeszéd Magyarországért (PM) pedig csak fenntartásokkal támogatná a voksolást.


A Fővárosi Választási Bizottság március végén hitelesítette a Moldován László (LMP) hetedik kerületi képviselő által beadott kérdést a Liget beépítésével kapcsolatban. Moldován az Indexnek azt mondta, három kérdést adott be, ezekből egyet hitelesítettek. A másik kettő a beépíthetőség mértékéről és a zöldfelület kifejezésekről szólt.

Az LMP képviselője által beadott kérdést egyébként úgy hangzik, hogy „Egyetért-e Ön azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés úgy módosítsa a Városligeti építési szabályzatot, hogy a Városliget közpark megengedett legkisebb zöldfelülete 70 százalék legyen?”

Ha sikerül megszavazni a szigorítást, akkor ez „jelentősen korlátozza a Liget-projekt lehetőségeit”. Mert nem minden tervezett épületet húzhatnak majd fel. Ha a kérdést 15 napig nem fellebbezik meg, akkor aláírásgyűjtés indul Budapesten. 138 ezer aláírás összegyűjtése után pedig a budapestiek szavazhatnak a Liget-projekt sorsáról.

A Városligetben egyébként úgy folynak a munkák, hogy az építtetőknek sincs fogalma, mikor mit építenek. A kaotikus állapot felszámolása érdekében az LMP közérdekű adatigényléssel fordul a projekt miniszteri biztosához, Baán Lászlóhoz, hogy hozza nyilvánosságra a Városliget átalakításával járó beruházások szakmai és ütemtervét, valamint ezek költségigényét.

Mit jelent a zöldfelület?

A parkot átfogóan megújító Liget Budapest projektnek köszönhetően a zöldfelület aránya 65 százalékra növekszik, rehabilitálják a növényzetet, és radikálisan csökken majd az autóforgalom a ligetben – olvasható a Városliget Zrt.-nek a Fővárosi Választási Bizottság döntése kapcsán kiadott közleményében.

Megjegyzik, az elérendő zöldfelület mértékét a Fővárosi Közgyűlés által jóváhagyott Városligeti Építési Szabályzat (VÉSZ) határozza meg, amelynek alapján már most is jelentősen nőni fog a park zöldfelülete a jelenlegihez képest. Amennyiben a VÉSZ-ben foglalt rendelkezések változnak, a Városliget Zrt. annak megfelelően folytatja a Liget Budapest projekt végrehajtását.

A referendumot kezdeményező Moldován László szerint ugyanakkor végre tisztázni kéne azt is, hogy pontosan mit ért a Városliget Zrt. zöldfelület alatt. A népszavazás eredményessége esetén pedig meg lehet akadályozni a ligetbe tervezett épületek egy részének megépítését – tette hozzá a Lehet Más a Politika (LMP) képviselője.

Nem a valós problémára koncentrál

Nem támogatnák a Városligetről szóló népszavazási aláírásgyűjtést, mivel a népszavazás nem tudná megakadályozni a Liget Projektet és a Városliget felesleges beépítését – mondta a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában a Momentum Mozgalom elnökségi tagja. Hajnal Miklós azt mondja, nem elég sakkot adni ebben a kérdésben, hanem mattot kell adni.

Hajnal elmondta, ez egy látszat megoldás, amit a kérdés felkínál és nem oldja meg a valós problémát a Liget projekttel kapcsolatban. Az ugyanis, hogy 65 százalékra növeljük 70 százalékra a zöldfelületek arányát egy kijátszható megoldás, mert például azzal is növelhetik, hogy egy parkolóházat gyeptéglával lefednek. Ha ez sem elég, akkor a múzeum tetejére tesznek zöldet.

Miközben a valódi probléma, az ebben lévő korrupciós kockázat, és az, hogy egy többfunkciós területre akarnak múzeumokat építeni, melynek az egyensúlyát kellene fenntartani. A Momentum azt támogatja, hogy a múzeum-negyed a Nyugati pályaudvar mögötti vágánysivatagban épüljön fel – tette hozzá a Momentum Mozgalom elnökségi tagja.

Nem jó a kérdés, de támogatják

Sajnálatos, hogy döntésével a Fővárosi Választási Bizottság pont egy olyan kérdést engedett át, amely a projekt megvalósulását a legkevésbé gátolja – közölte Karácsony Gergely, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke. A PM ezzel együtt is támogatja a Moldován László által benyújtott népszavazási kérdést, és részt vesz majd az aláírásgyűjtési kampányban.

Zugló polgármestere hozzátette: a Párbeszéd a kezdetektől fogva küzd a Városliget betonmonstrumokkal való telezsúfolása ellen. A párt több mint egy éve kezdeményezett már népszavazási kérdést a Liget sorsáról, ám akkor a Kúria elkaszálta a Választási Bizottság által befogadott kérdést.

Korábban a Párbeszéd Magyarországért (PM) kétszer adott be a Városliget beépítéséről szóló népszavazási kérdést. A Fővárosi Választási Bizottság azonban elutasította ezt, amiért fellebbezést nyújtottak be, és remélik, hogy a Kúria úgy határoz: a fővárosiak kezébe adja a döntés jogát – közölte Karácsony Gergely.

Már nem válaszolnak a szervezetek javaslataira

Március végéig válaszoltak a tervezők a szervezetek városligeti park kialakítására vonatkozó félezer javaslatára – hangsúlyozta Persányi Miklós, a Liget Budapest projekt kert- és tájépítészeti feladatainak megvalósítását felügyelő miniszteri az M1 csatorna adásában. Száztizennyolc szervezet 558 javaslatot, észrevételt nyújtott be.

"Széles volt a javaslattevők köre: nemcsak szakmai szervezetek, hanem civil szervezetek és különféle ligetvédő csoportok, de a ligethasználók, a ligetben vagy a peremén működő, ott élő intézmények és szerveztek is tettek javaslatokat a park kialakítására" - hangsúlyozta. A szakemberek a hosszú vizsgálat után igyekeztek minél több javaslatot beépíteni a tervekbe – mondta.

A javaslatok közül kiemelte a Vakok kertjére vonatkozó ötletet, amelyet tervezők korábban másként gondoltak. "Most egy olyan megoldás felé tartunk, hogy a fogyatékkal élő emberek, például a mozgássérültek is ebben, a Ligetben elkerített zónában kapnának pihenési lehetőséget" - emelte ki. A szakemberek olyan kutyafuttatók létrehozását is tervezik, ahol kutyafürdetőt is kialakítanának.

Felhívta a figyelmet arra, hogy egy park tervezése estében az egyeztetési folyamat ilyen nagy társadalmi átláthatósággal még nem valósult meg Magyarországon. Emlékeztetett arra, hogy számos fórumot tartottak 144 szervezet részvételével. A tavalyi év második felében a Liget Park fórumokon, valamint a tematikus egyeztetéseken a parkkal összefüggő kérdéseket vitatták meg.

Munkatársunktól/MTI