Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Önkormányzati céggel tényleg hatékonyabb a városüzemeltetés?

Szinte minden településre érvényes, alapvető kérdést vetett fel a békéscsabai közgyűlésben nemrég lezajlott fiaskó. Vajon hatékonyabb-e a városüzemeltetés egy önkormányzati cégen keresztül? Noha a helyi Fidesz szerint a válasz egyértelmű igen, a város polgármestere jogos aggályokat fogalmazott meg az eset kapcsán.


Új városüzemeltetési cég alapításáról döntött október legvégén tartott ülésén a békéscsabai közgyűlés. Szarvas Péter (független) polgármester korábban felfüggesztett egy ezzel kapcsolatos döntést. A városvezető - egyedüliként a 15 jelen lévő képviselő közül - most sem szavazta meg a döntést.

A határozat értelmében még idén alapítanak egy új céget, amely 10 éven keresztül egyebek mellett ellátja a közmű-, a közút-, a közterület-fenntartási-, a köztisztasági feladatokat, a parkok, játszóterek karbantartását. Idén 7 millió forintot, a jövő évi költségvetésben 142 milliót biztosítanának a cégnek.

A közgyűlés szeptember végi ülésén már elfogadta az új cég alapítását, akkor azonban Szarvas Péter felfüggesztette a döntést. Hiányolta a cég üzleti tervét, kifogásolta, hogy mi lesz a polgármesteri hivatal városüzemeltetési osztályán dolgozókkal, valamint az eddig a feladatokat ellátó békéscsabai vállalkozásokkal.

Az októberi ülésre egy munkacsoport kidolgozott egy üzleti tervet, azon pedig módosítottak, hogy az engedélyezési, közterület-használati ügyek nem kerülnének az új cég feladatkörébe, hanem a polgármesteri hivatalban maradnának. Jelenleg 36 városüzemeltetési feladatot látnak el évente mintegy 500 millió forintért békéscsabai vállalkozások.

Másfél éves reakcióidő

A 11 tagú Fidesz-KDNP-frakció korábban úgy reagált a polgármester álláspontjára, hogy a jelenleginél jelentősen gyorsabb, rugalmasabb reagálást biztosíthat egy önkormányzati tulajdonú cég, jelenleg ugyanis akár másfél év is eltelhet a lakossági igény jelzése, és a között, hogy az önkormányzat beszerez például egy padot vagy egy játszótéri eszközt.

Saját cég esetében nem szükséges hónapokig tartó közbeszerzési eljárásokat lefolytatni, a közgyűlés döntése alapján haladéktalanul intézkedhetnek - írták, hozzátéve, a gazdálkodás költséghatékonyabb lehet, a saját tulajdonú cég ugyanis a "profitját visszaforgathatja a közszolgáltatások színvonalának emelésére".

A Fidesz-KDNP-frakció szerint nem kiszervezésről, "sokkal inkább az önkormányzat pénzügyi rendszerébe történő visszaszervezésről lehet beszélni".

Drágulnak a beruházások is

Az építőanyagárak és a munkabérek növekedése miatt jelentősen drágulnak az önkormányzati beruházások a tervezetthez képest, amelyhez az európai uniós és egyéb támogatásokat elnyerték, ezért a helyhatóságoknak növelniük kell a fejlesztésekre fordított saját forrásokat. Békéscsabán már a 100 millió forinthoz közelít az emiatt szükséges további önerő.

A város mostanáig 8,8 milliárd forint értékű támogatási szerződést kötött a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében. Három esetben kényszerült a megyei jogú város közgyűlése a beruházások árának emelésére, hogy azok megvalósulhassanak – árulta el Sódar Anita, a Békéscsabai Városfejlesztési Kft. vezetője.

Az erzsébethelyi városrész egészségügyi alapellátó intézményének komplex fejlesztéséhez 350 millió forint támogatást nyertek el, amelyet 58 millióval kell kiegészíteni, a pluszköltséget a jövő évi költségvetésbe tervezik majd. Az egyik középiskola és kollégium energetikai korszerűsítésére az ajánlatkérőnek nettó 147 millió forint állt rendelkezésére, ezt 18,7 millióval kell kiegészíteni a 2017-es költségvetés keretéből.

Ugyancsak 17,9 millió forintot kell pluszban biztosítani egy általános iskola energetikai korszerűsítése érdekében a 114 millió forint elnyert forrás mellé. Békéscsaba közbeszerzést írt ki a városi piac felújítására is, itt azonban valamennyi ajánlat lényegesen meghaladta az elnyert 740 millió forintos keretet, ezért a közgyűlés új eljárást ír ki - mondta Sódar.

Munkatársunktól/MTI