Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Érdektelenségbe fulladt a bulinegyedről szóló népszavazás

Kevesen jelentek meg, ezért érvénytelenül zárult a bulinegyedről szóló erzsébetvárosi népszavazás. A hírt az éjféli záróra ellen és az amellett kampányoló aktivisták is sikerként könyvelték el. Az önkormányzat jelezte: az eredménytől függetlenül továbbra is fel kíván lépni a vendéglátóhelyek és a turisták okozta problémák megoldása érdekében.


Érvénytelenül zárult a belső-erzsébetvárosi vendéglátóhelyek nyitva tartásáról szóló helyi népszavazás – adta hírül a VII. kerületi önkormányzat még február közepén. A közlemény szerint a helyi képviselő-testület által kezdeményezett voksoláson a jogosultak 15,89 százaléka, összesen 6918 fő adta le a szavazatát.

Az önkormányzat közleménye hozzátette: 4572-en az éjféli zárórára voksoltak, míg 2316-an az éjfél utáni nyitva tartás mellett foglaltak állást, további 30 szavazat érvénytelen volt. Szavazásra 43 ezer 520-an voltak jogosultak, a szavazás akkor lett volna érvényes, ha az érintettek több mint fele érvényesen szavazott volna.

Az erzsébetvárosiaknak arra kellett választ adniuk, egyetértenek-e azzal, hogy a kerületi képviselő-testülete úgy szabályozza a Károly körút - Király utca - Erzsébet körút - Rákóczi út által határolt területen az üzletek nyitvatartási rendjét, hogy a vendéglátást folytató üzletek éjfél és reggel 6 óra között nem tarthatnak nyitva.

Az önkormányzat azt is jelezte: az eredménytől függetlenül továbbra is fel kívánnak lépni a vendéglátóhelyek és a turisták okozta problémák megoldása érdekében és tovább kívánják növelni az ott lakók nyugalmát biztosító pénzügyi forrásokat és intézkedéseket. A városvezetés számít valamennyi párt és a helyi lakóközösségek képviselőinek konstruktív együttműködésére.

Mindenki sikernek élte meg

A helyi népszavazás eredményére több érintett civil szervezet is reagált. Garai Dóra, az éjféli záróra mellett kampányoló Élhető Erzsébetváros Facebook-csoport szóvivője szerint hatalmas siker, hogy anyagi háttér nélkül, ellenszélben és manipulációk ellenére ez az eredmény született, ami "nagyon tisztán és egyértelműen megmutatja, mit szeretnének a lakók a kerületben".

A részvételi arányt az önkormányzat súlyos kudarcának nevezte, mondván, a lakosság nem kapott megfelelő tájékoztatást a referendumról, és emlékeztetett arra, hogy a polgármester és helyettese is jelezte korábban, hogy nem az érvényességhez, hanem az igenek többségbe kerüléséhez kötik "a lakók akaratának figyelembe vételét".

A szórakozóhelyek nyitva tartásának korlátozása ellen kampányoló Élő Erzsébetvárosért Egyesület szóvivője, Molnár Bence sikerként értékelte az eredményt és jelezte, hogy a helyzet rendezésére vannak javaslataik, amelyekről akár holnap készek tárgyalni az önkormányzattal. Mint mondta, 50 ezernél többen írták alá petíciójukat azért, hogy "Budapest maradjon világváros".

Nem alkotmányellenes a népszavazás

Az Alkotmánybíróság (Ab) korábban visszautasította a helyi népszavazási kezdeményezés ellen benyújtott alkotmányjogi panaszt. Az Ab szerint ugyanis az indítványozó érintettsége bizonyos vonatkozásban nem állapítható meg, részben pedig azért, mert még nem is létezik az a szabályozás, amelynek alaptörvénybe ütközését vizsgálni lehetne.

Az Alkotmánybírósághoz forduló gazdasági társaság a többi közt arra hivatkozott, hogy a népszavazási kérdés nyomán elfogadandó önkormányzati rendelet sértené az érintett területen dolgozó munkavállalók, beszállítók, rendezvényszervezők, művészek és mások jogait. Az indítványozó ezen túlmenően hivatkozott saját alapjogainak sérelmére is az alkotmányjogi panaszban.

Az indítványozó érvelt azzal is, hogy a helyi népszavazás tiltott tárgykörre irányul, illetve túllép az önkormányzat feladat- és hatáskörén, miután részben világörökségi területre, a Gozsdu udvarra vonatkozik. Az Ab végzése a testület honlapján teljes terjedelmében elolvasható.

Rengetegen szállnak meg a bulinegyedben

A kereskedelmi szálláshelyek bruttó szállásdíj-árbevétele mintegy 20 százalékkal, 139,8 milliárd forintra nőtt tavaly 2016-hoz képest, a bevételek 96,5 százalékát, 134,9 milliárd forintot a szállodákban könyvelték el – közölte a Budapesti Fesztivál és Turisztikai Központ (BFTK) még február közepén.

Tájékoztatásuk szerint a tavaly a vendégéjszakák száma meghaladta a 10 milliót a fővárosban, ahol több mint 4,2 millió vendég szállt meg. A vendégéjszakák száma először haladta meg az évi 10 milliót Budapesten. A vendégek 85,6 százaléka külföldi volt. A legtöbben az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból, majd Németországból jöttek a fővárosba.

A közlemény kitért arra is, hogy 2017 decemberében a legtöbb vendégéjszakát, majdnem 190 ezret az V. kerületben töltöttek, a bulinegyedet is magában foglaló VII. kerületben pedig több mint 127 ezret. A vendégéjszakák száma a VI. kerületben meghaladta a 88 ezret, míg a VIII. kerületben a 87 ezret. A legmagasabb növekedési ütemet pedig a IX. kerületben mérték.

Munkatársunktól/MTI