Az év közepéig tíz kísérleti program indul digitális eljárásokkal támogatott okostelepülések kialakítására – árulta el beszédében a Digitális jólét programjáért felelős miniszterelnöki biztos április végén, Tatán, a "Civitas sapiens - okosvárosok - bölcs közösségek" konferencia nyitóelőadásán.
Deutsch Tamás egyebek mellett azt hangsúlyozta, hogy a kísérleti program helyszínei között különböző helyzetű és népességű települések lesznek majd. A fejlesztéseket az év végére szeretnék befejezni, a bevált eljárásokat pedig jó gyakorlatként mutatják majd fel más településeknek.
Szólt arról, hogy a Digitális jólét program 2.0 fejlesztéseibe a határon túli magyar településeket is be kívánják kapcsolni, versenyelőnyt biztosítva számukra. A biztos a program legnagyobb hajtóerejének nevezte, hogy "alulról felfelé szerveződik, így a szereplők egymással egyenrangúként, partneri viszonyban működnek együtt".
Ötszáz embert képeznének ki
A Digitális jólét program által biztosított fejlődési ütemet azzal érzékeltette, hogy Magyarországon a rendszeresen internetet használók aránya 2015 és 2017 között 73-ról 79 százalékra emelkedett. Ráadásul 2018-ra várhatóan meghaladja majd a 80 százalékos uniós átlagot – fogalmazott.
Deutsch Tamás, a Digitális jólét programjáért felelős miniszterelnöki biztos elmondta, a következő egy-másfél évben legalább 500 embert szeretnének kiképezni az okostelepülések számára használható programok fejlesztésére.
Szólt arról is, hogy a konferencia a "digitális térségfejlesztés" elnevezés szakirányú továbbképzés második oktatási napja. A továbbképzést az Edutus Főiskola szervezte a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel együttműködve.
Némethné Gál Andrea, az Edutus Főiskola megbízott rektora elmondta, a képzést kifejezetten a közigazgatásban dolgozó diplomásoknak alakították ki. Induláskor hetvenen iratkoztak be, többségük a határon túlról érkezett. A képzés két féléves, félévenként nyolc oktatási nappal. A hét-nyolc tantárgy elsajátítását elektronikus tananyaggal támogatják.
Mitől lesz okos a város?
Az okos város (smart city) elképzelés arról szól, hogy a lakók digitális felkészültsége, tudása és főleg igényei találkozzanak a település fejlesztési irányaival. Arról, hogy egy város vagy falu a technológia minden eszközével segítse az embereket hivatalos teendőik lebonyolításában, a közlekedésben, az informálódásban vagy a biztonságuk megóvásában.
Ez a vízió viszont csak akkor működik, ha a település rendelkezik megfelelő infrastruktúrával. Ennek a lelke egy olyan rendszer, amit IoT-nek (dolgok internete) vagy online összekapcsolt eszközök hálózatának hívnak. Ez szenzorok és más eszközök alkalmazásával juttatja el az adatokat gyorsan, nagy távolságokra egyik pontból a másikba.
A nemzetközi jó példák mellett már hazánkban is rengeteg „okosötlet” valósult meg az utóbbi években. Az egyik ilyen település Ceglédbercel, ahol egy Full HD kamerákból álló rendszer, a falu frekventált helyein üzembe helyezett hotspotok és egy mobilalkalmazás látja el folyamatosan frissülő, hasznos információkkal a lakókat és az idelátogatókat.
Az Invitel Csoport vállalati és nagykereskedelmi ügyfeleinek kiszolgálását végző Invitech Solutions által segített projekt következő lépésként környezeti szenzorok kihelyezését tervezi, amivel például energiahatékonyabbá válhat a közvilágítás, és a járművek forgalmáról is hasznos adatokhoz juthat majd Ceglédbercel vezetése.
Munkatársunktól/Invitech/MTI
Magyarországon is sokasodnak az okostelepülések
|
|
|