Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




A főváros kezdeményezi a vízművek privatizációs szerződésének módosítását

Az 1990-es évek közepén 25 százalékban eladott Fővárosi Vízművek Zrt. privatizációs szerződésének felülvizsgálatát és a külföldi befektetőket megillető sikerdíj jogszerűségének, szakszerűségének és annak mértékének felülvizsgálatát támogatta a városvezetés helyszíni javaslatát elfogadva szerdai együttes ülésén a fővárosi önkormányzat két szakbizottsága.


A testület részben ellenzéki támogatással fogadta el a főváros 15 gazdasági társaságának múlt évi mérlegbeszámolóját. Hét másik gazasdági társaságról egy nappal korábban döntöttek.

 

Az idei üzleti terveket a városvezetés javaslatára minden cégnél azzal a kiegészítéssel fogadták el, hogy az első félév adatainak ismeretében újratárgyalják azokat, s ha szükséges, szeptember végéig módosítanak rajtuk. Kivétel ez alól a Fővárosi Vízművek Zrt. A cég üzleti tervét ugyanis eddig még nem hagyta jóvá sem a társaság igazgatósága, sem a felügyelőbizottsága. Emiatt szerdán a cég többségi tulajdonosa, a főváros sem döntött ez ügyben.

 

A cégbeszámolóknál a legnagyobb, illetve a leghosszabb ideig tartó vita a vízművek kapcsán alakult ki. Míg a vízművekre másfél órát, a Főkertre alig öt percet fordítottak, de még a BKV-sok is fél óra után távozhattak az ülésteremből.

 

Haranghy Csaba vízmű-vezérigazgató tájékoztatásából egyebek közt kitűnt, hogy jelenleg minden 100 millió forintnyi költségmegtakarításból 75 millió forint menedzsmentdíjjá, sikerdíjjá válik. Ennek mértéke egyébként tavaly annak ellenére meghaladta az előző évit, s érte el a 3,2 milliárd forintot, hogy a múlt évben csaknem egymilliárd forinttal elmaradtak a  tervezett ivóvízdíj-bevételtől. A cégvezető közölte azt is, ha netán csökkentenék az idei menedzsmentdíjat, akkor 100 millió forintonként 11 millió forintos adóbírságot kellene megfizetniük.

 

Wintermantel Zsolt (Fidesz) aggasztónak tartotta, hogy a tavalyi mérleg elfogadásával gyakorlatilag arról is döntöttek, hogy 2008-ban minimum 800 millió forinttal növekszik a jelenlegi szabályozás szerint a befektetők sikerdíja.

 

Bagdy Gábor (KDNP) szerint igencsak időszerű a ,90-es években speciális körülmények között lezajlott víz- és csatornacég privatizációt felülvizsgálni.

 

A Főtáv Zrt. beszámolója során Szaniszló Sándor (MSZP) nehezményezte, hogy egy ilyen nem profitorientált cégnél 1,2 milliárd forintos eredmény képződött. Ezáltal szerinte mintegy 50 ezer forintos nyereséghez jutott a cég lakásonként. Uhri László, a cég május végén nyugdíjba vonuló vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy országosan is legjobbak közé tartozik a Főtáv hatékonysága. Úgy vélte, hogy jelenleg egy második szemétégető építésével lehetne kiváltani a drága gázfűtést.

 

Hován Gábor gazdasági vezérigazgató-helyettes közölte, ha nem lesz újabb energiaár-emelés, jövő szeptemberig nincs szükség a távfűtés árának emelésére Budapesten. Hozzátette, hogy 2008-ban a hőközpont szétválasztási program befejezésekor kikerülhet az alapdíjba beépített 3 százalékos fejlesztési hányad.

 

A Budapest Gyógyfürdői Zrt.-ről szóló vitában elhangzott, hogy az idén az újpesti uszoda és az erzsébeti fürdő eladásából mintegy 1,3 milliárd forintot remélnek. Ferenczi Tibor, a céget júniustól irányító vezérigazgató, aki jelenleg az igazgatóság elnöke, azt hangsúlyozta, hogy új válaszokat akar adni a régi kihívásokra. Mint mondta, új és merész változásokra készül, hogy új pályára állítsa a céget.

 

A csatornázási művekről folytatott alig tízperces vitában kiderült az is, hogy a cég nem épít csapadékvíz-elvezető csatornákat, ez a kerületek, illetve a főváros feladata lenne.

 

A BKV külföldön tartózkodó vezérigazgatóját képviselő Tóth Norbert gazdasági vezérigazgató-helyettes megerősítette, hogy a megkezdett reorganizáció eredményeként jövőre üzemi szinten nullszaldósak lehetnek. A most benyújtott üzleti terv egyébként még csaknem 16 milliárd forintos veszteséget tartalmaz.

 

A túlórák csökkentésére a cégvezetés 117 fővel, 3 százalékkal növelni kívánja idén a járművezetők számát. A jövő hónaptól tíz új trolit állítanak üzembe, jövő évtől pedig biodízellel üzemeltetik a buszokat. Elhangzott az is, hogy a 2-es metró felújításakor idén nem építenek liftet a mozgássérültek részére a Moszkva téren, mivel ez több milliárd kerülne.

 

A temetkezési intézet zrt. beszámolója kitért arra is, hogy a 14 temető őrzésére plusz pénzt biztosítanak, ami így már több mint 150 millió forint lesz évente. Nyugaton egyébként csak egy portás van a temetőkben - jegyezte meg Simóka Kálmánné vezérigazgató.

 

Az idén parkfenntartásra és a köztisztaságra 450 millió forintos plusz támogatást kapott Főkert Zrt. a második félévtől nonprofit cégkén működik. Kocsis László vezérigazgató reményei szerint a kiemelt közhasznú szervezetté válástól évi 200 millió forintos megtakarítást várhatnak és 80 millió forintnyi pályázati pénzt nyerhetnek.

 

Az önkormányzat gazdaági bizottsága csütörtökön ismét helyszínen kiosztandó városvezetői javaslatra, szimpla névsor alapján dönthet 16 cég vezérigazgatójáról, az igazgatósági és a felügyelőbiztotsági tagokról. Egy hónapja hat cégnél zajlott le hasonló módon vezetőváltás.

 

MTI