Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Csődhelyzetbe kerülhet Csanádpalota a tavalyi árvízi fertőtlenítés miatt

Csődhelyzetbe kerülhet a Csongrád megyei Csanádpalota önkormányzata egy, a tavalyi árvizet követő fertőtlenítéssel kapcsolatban kötött szerződés miatt – tájékoztatott a település polgármestere.


Kovács Sándor elmondta: a tavalyi árvizet követően a megyei katasztrófavédelem június 8-án több önkormányzatnak is megküldte a BS Alfa Bt. fertőtlenítési munkájának árajánlatát, amely 11 forint 20 fillér négyzetméter plusz áfáról szólt.

 

Csanádpalota nem szerepelt a címzettek között, az önkormányzat mégis szerződést kötött a hódmezővásárhelyi céggel a Maros-part fertőtlenítésére és június 14-én az akkori polgármester átvett egy 31 millió 358 ezer 902 forintos számlát, amely már 31 forint per négyzetméterről szólt - ismertette a részleteket a polgármester.

 

Hozzátette: a katasztrófavédelem dokumentumai alapján a munkálatokat június 11-25. között végezték el, az átadás-átvételi jegyzőkönyv már 19-én elkészült, amit azonban csak a cég írt alá.

 

Csanádpalota bejelentette vis maior igényét, hogy a számlát teljesíteni tudja. A szaktárcától összesen 12.880 forint támogatást kaptak, amely a számla 0,04 százalékát fedezi; az összeg tavaly decemberben érkezett meg, amit azonnal átutaltak a bt. számlájára, ám a fennmaradó részt nem tudják kifizetni - mondta.

 

A polgármester nem érti, hogy a Tiszától és Marostól legmesszebbre eső településként miért kellett az először kijelölt kilenc hektár helyett végül 91 hektárt fertőtleníteni. Álláspontja szerint a munka és a teljesítés nincs arányban egymással, ezért a szerződést bíróságon támadják meg.

 

Túri József, a BS Alfa Bt. vezetője az MTI-nek azt mondta, nyugodtan állnak a per elé, mert olyan szerződésről van szó, amelyben rögzítették az árat, a területet, ezt az önkormányzat aláírta, befogadta a számlát és kiadták a teljesítés-igazolást is.

           

Tisztában vannak vele, hogy az önkormányzat nem tud fizetni, mert további 12 településsel is "így jártak". A megkötött szerződésekben szerepel, hogy a munkát az önkormányzatoknak az állam fizeti ki vis maior keretből, ezt a cég tudomásul vette. Jogszabályok szerint a fertőtlenítés az elsőfokú védekezési feladatokhoz tartozik, amelyet teljes egészében megtérít az állam - hangsúlyozta.

 

Hozzátette: lassan egy éve várnak a pénzükre a településektől, hogy megkapják csaknem 180 millió forint kintlévőségüket. Jártak az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumnál, a Miniszterelnöki Hivatalban is, de válaszként az kapták, pereljék be az önkormányzatokat, akikkel szerződésben állnak.

 

Ezt nem teszik meg, mert "a százmillió forint forráshiánnyal küszködő önkormányzat mit csináljon, csukja be az iskoláját?" A munkát elvégezték, most meg kiderül, hogy az állam kötelezettségvállalása mégsem áll fenn. A fertőtlenítésben 125 ember vett részt, köztük hátrányos helyzetű és roma munkások álltak a térdig érő sárban és mocsokban két hónapon keresztül - fogalmazott a cégvezető.

 

MTI