Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Egyszerűbb határokon átnyúló együttműködési szabályokat szorgalmaz a Régiók Bizottsága

Az európai célkitűzéseket a régiók és a városok váltják konkrét cselekvésre helyi szinten. A Régiók Bizottsága január 27–28-i plenáris ülésén túlnyomórészt arról volt szó, hogy az uniós jogalkotók hogyan tudják kiaknázni ezt a gyakorlati tapasztalatot. Polgármesterek és regionális képviselők arra biztatták az EU jogalkotóit, hogy egyszerűsítsék a határokon átnyúló infrastruktúrákra és közszolgáltatások nyújtására vonatkozó szabályokat.


 

A régiók és városok közvetlen együttműködése konkrét előnyöket eredményez a polgárok számára, ilyen például a közszolgáltatások közös nyújtása a határmenti területeken. Az európai területi együttműködési csoportosulás (EGTC) olyan uniós eszköz, jogi keret, amelynek segítségével csökkenthető a bürokrácia az ilyen határokon átnyúló projektek esetében. Az EGTC, mely egyedülálló formát jelent az európai jogrendszerben, 2006-ban jött létre a Régiók Bizottsága (RB) intenzív lobbitevékenységének köszönhetően. Azóta 16 határmenti terület hozott létre EGTC-ket, több mint 320 európai önkormányzat együttműködését segítve ezzel, és számos további csoportosulás létrehozása is tervben van. Az Európai Bizottság még idén nyárig javasolni fogja az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, hogy vizsgálják felül a jelenlegi jogi keretet, ami lehetőséget nyújt az eljárások további egyszerűsítésére.

A Régiók Bizottsága elnöke, Mercedes Bresso, a témáról szóló 2008-as jelentés készítője, hangsúlyozta: „A regionális és helyi önkormányzatoknak hatékony eszközökre van szükségük ahhoz, hogy eredményeket tudjanak felmutatni polgáraiknak. A tagállamok közötti határoknak nem szabad többé problémát jelenteniük, ha például két szomszédos régió közösen szeretne működtetni egy kórházat vagy munkaügyi központot. Az európai területi együttműködési csoportosulás leegyszerűsítette az ilyen projektek mindennapi irányítását, továbbra is fennáll azonban néhány kezdeti nehézség. Ma kifejtettük, hogyan lehetne megoldani ezeket. Bár a labda most a többi uniós intézmény térfelén van, a szükséges változtatások érdekében az RB továbbra is kész az együttműködésre.”

Alberto Núñez Feijóo (EPP), a spanyolországi Galicia régió elnöke, az RB ma elfogadott saját kezdeményezésű véleményének előadója elmondta: „A régiómban az Észak-Portugália régióval közösen létrehozott EGTC jó keretet biztosít határokon átnyúló projektek számára. Néhány év elteltével és tapasztalataink más EGTC-kel való megosztása után azonban jól látjuk ennek hiányosságait is. Az EGTC-rendelet egyes részei kissé zavarosak. Az uniós intézményeknek tisztázniuk kell ezeket a regionális és helyi önkormányzatok számára.”

A Régiók Bizottsága javaslatai egy már létező EGTC-kkel, regionális és helyi önkormányzatokkal, valamint más érintettekkel folytatott átfogó konzultáció eredményein alapulnak. Az RB által felvetett egyik kulcsfontosságú probléma a koordináció hiánya, amely az elmúlt öt évet jellemezte. Ennek eredménye az – egymással nem feltétlenül kompatibilis – nemzeti végrehajtási intézkedések kusza összevisszasága lett. Az RB véleménye ezért egyértelműbb iránymutatásokat kér az uniós intézményektől a koncepció tagállami jogi alkalmazásának módjára vonatkozóan. További akadályt jelent, hogy a tagállamok fővárosai gyakran hosszú időt töltenek az EGTC-alapítási kérelmek feldolgozásával. Ezt az RB csökkenteni szeretné.

Paradox módon néhány EGTC problémákról számolt be az uniós finanszírozási eszközök elérhetőségét illetően. Előfordul, hogy nem ismerik el multinacionális jellegüket, és azzal az indokkal utasítják el a projekteket, hogy nem elegendő számú nemzetet képviselnek, vagy tisztázatlan jogi hátterük. Az RB ezért azt szorgalmazza, hogy több információ legyen elérhető a koncepcióról a közigazgatás valamennyi szintje számára, ide értve az Európai Bizottságot is. Az RB továbbá megismétli, hogy specifikus uniós finanszírozási programra van szükség az új EGTC-k támogatásához.

Javaslatainak nyomon követése és a gyakorlati tapasztalatok Brüsszel részére történő visszajelzése céljából az RB EGTC-platformot hozott létre, amit üdvözölt az EU magyar elnöksége is, melyet Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára képviselt. Az új testület, melyet egy lille-i és brüsszeli konferencián mutattak be, a szakértőket és az érintett feleket fogja össze. Munkáját az RB „Területi kohéziós politika” szakbizottságának (COTER) elnöke – jelenleg Michel Delebarre (PES), a franciaországi Dunkerque város polgármestere, egyben a Nyugat-Flandria/Flandria–Dunkerque–Côte d’Opale EGTC elnöke – koordinálja.  

Az ülésen vitára kerül sor Rétvári Bencével, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkárával is, és ezzel megkezdődött az RB tagjai és az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége közötti együttműködés. Rétvári Bence ebből az alkalomból elmondta, hogy az EU magyar elnöksége hogyan szándékozik igénybe venni a helyi és regionális önkormányzatok elköteleződését az elnökség által kitűzött célok megvalósítása érdekében. Az RB a félév során több politikai találkozót is szervez a magyar elnökséggel és a helyi és regionális önkormányzatokkal együttműködésben. Ezek listája megtalálható az ebből a célból készített ismertető füzetben .