Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




A lakókörnyezet rendben tartása is feltétele az új közfoglalkoztatási programban való részvételnek

A rendelkezésre állási támogatást január elejétől bérpótló juttatás váltotta fel a Nemzeti Közfoglalkoztatás Programjában. Az ebben részesülők kötelesek iskolai végzettségüktől és szakképzettségüktől függetlenül a kirendeltség által felajánlott munkát, így a közfoglalkoztatást is elvállalni. A jogosultsági feltételek új eleme a saját lakókörnyezet rendben tartása is. Fontos változás, hogy megszűnik a 35 év alatti, alapfokú iskolai végzettséggel nem rendelkező álláskeresők képzésben való részvételi kötelezettsége.


A kormány a közfoglalkoztatás átalakításának keretében az értékteremtő munkavégzésre helyezi a hangsúlyt – fogalmazott Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a változásokat ismertető kormányszóvivői tájékoztatón. Hozzátette: szeptember végéig közel 110 milliárd forintot fordított a költségvetés a közcélú foglalkoztatás finanszírozására, ebből az Út a munkához program 65 milliárdot ölelt fel.

Az államtitkár elmondta, hogy a kormány célja a közfoglalkoztatás átalakítása, ennek első lépéseként októbertől újabb két program indul. Az egyik egy 41 millió forintos közmunkaprogram, melynek keretében október közepétől a beregi térségben újabb száz közmunkás kezd dolgozni, többek között a gát magasításához kapcsolódó munkálatokban. A résztvevők legalább felének roma származásúnak kell lennie – tette hozzá Czomba Sándor.

A közfoglalkoztatás eddigi rendszerét a Nemzeti Közfoglalkoztatás Programja váltotta fel januártól. Ennek nyomán január 1-től megszűnt a közcélú foglalkoztatás, a munkaügyi kirendeltségek által támogatott közhasznú munkavégzés és a hagyományos központi közmunkaprogram.

Czomba Sándor évértékelő interjújában elmondta: a rendelkezésre állási támogatás helyett bevezetésre kerülő 28.500 forintos bérpótló juttatásra jogosult 270.000 személyből körülbelül 200 ezret szeretne bevonni a kormány a közfoglalkoztatás új rendszerébe. Kifejtette: 15-20.000 embert 6-8 órában, 150.000 munkavállalót 4 órás munkában, mintegy 15 ezer embert pedig országos közmunkaprogramok keretében szeretnének foglalkoztatni.

Az új program keretében az aktív korú, nem foglalkoztatott személyek részére megállapított rendelkezésre állási támogatást (rát) a bérpótló juttatás (bpj) váltja fel. A bpj a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összege. Az önkormányzatok önrésze 20 százalék.

Az ellátásra való jogosultságot a települési önkormányzat továbbra is szociális rászorultság alapján állapítja meg, s a bérpótló juttatásban részesülő személy – elhelyezkedése érdekében – továbbra is köteles álláskeresőként együttműködni a lakóhelye szerint illetékes munkaügyi központ kirendeltségével.

A bérpótló juttatásban részesülő köteles az iskolai végzettségétől és szakképzettségétől függetlenül a kirendeltség által felajánlott munkát, így a közfoglalkoztatást is elvállalni. Köteles továbbá a munkaügyi központ által felajánlott képzési lehetőséget vagy munkaerő-piaci programban való részvételt elfogadni. A jogosultsági feltételek új eleme a saját lakókörnyezet rendben tartása, amely önkormányzati rendeletben kerülhet szabályozásra. A bérpótló juttatásra való jogosultságot évente vizsgálják majd felül.

Fontos változás, hogy megszűnik a 35 év alatti, alapfokú iskolai végzettséggel nem rendelkező álláskeresők kötelező képzésben való részvételi kötelezettsége.

Az önkormányzat által szervezett rövid időtartamú közfoglalkoztatás keretében kizárólag a bérpótló juttatásra jogosultak foglalkoztathatók. A települési önkormányzatok a kötelező, illetve önként vállalt közfeladataik ellátására a támogatást egyszerűsített pályázati adatlapon a munkaügyi központ kirendeltségénél igényelhetik.

Az aktív korú, nem foglalkoztatott, bérpótló juttatásra jogosultak napi maximum 4 órás munkaidőben, legalább 2 hónap, legfeljebb 4 hónap időtartamig foglalkoztathatók eme közfoglalkoztatási formában, amelyért a minimálbér, illetve a garantált bérminimum felének megfelelő összegű munkabérben részesülhetnek.

Támogatásként a közfoglalkoztatottak munkabére és járulékai évente központilag megállapított összegének 95 százaléka igényelhető, ebből 5 százalék dologi kiadásokra fordítható. A pályázónak 5 százalékos önrészt kell biztosítania.

A hosszabb idejű önkormányzati közfoglalkoztatásra a települési önkormányzatok, közfeladatot ellátó gazdasági társaságok, intézmények vagy önkormányzati társulások pályázati úton kaphatnak támogatást, kötelező, illetve önként vállalt közfeladataik ellátásához.

A változás célja, hogy minél több munkára képes és kész, szociálisan rászoruló ember számára biztosíthassanak munkalehetőséget.

A 6-8 órás munkaidős közfoglalkoztatásba elsősorban, de nem kizárólag a bérpótló juttatásra jogosultak vonhatók be. Ha a benyújtott pályázatban megjelölt munkakörre a kirendeltség nem tud megfelelő, bérpótló juttatásra jogosult munkaerőt biztosítani, akkor más, nyilvántartott álláskereső foglalkoztatása is támogatható.

A foglalkoztatás időtartama itt 2-12 hónap lehet, és napi 6-8 órás munkaidőben történhet. A települések hátrányos helyzetével, gazdasági erejével összhangban, a támogatás intenzitása 70–100 százalék között mozog. A támogatás legfeljebb 20 százalékáig a munkabérek és járulékok mellett a foglalkoztatással összefüggő egyéb költségek is érvényesíthetők lesznek.

A kis- és közepes vállalkozások a munkaügyi központ kirendeltségéhez benyújtott pályázat alapján kaphatnak támogatást, ha bérpótló juttatásra jogosult álláskeresőt foglalkoztatnak. A támogatás csak az előző évi statisztikai állományi létszámhoz viszonyított többletfoglalkoztatásra igényelhető. A támogatás legfeljebb 12 hónap időtartamú foglalkoztatáshoz nyújtható, mértéke a munkabérnek és járulékainak 70 százalékát érheti el.

Az országos közfoglalkoztatást éves programokra tervezik, munkaidőkeretben történő foglalkoztatással. A pályáztatás és a döntés minisztériumi szintű. Ezen a szinten fogják majd össze az állami tulajdonú infrastruktúrát és vagyonkezelést érintő tevékenységeket.

Az ár- és belvízvédelem, a közutak, vasutak, az állami erdőterületek mellett – információink szerint – a kormány a megújuló energiaforrásokhoz és az energiatakarékossághoz kapcsolódó közfoglalkoztatás lehetőségét is vizsgálja.

A szabályozás szerint 2012-től kezdődően a bérpótló juttatás folyósításának egy éve alatt a juttatásra jogosult személynek legalább 30 munkanapnyi munkaviszonyt – beleértve az egyszerűsített foglalkoztatást, közfoglalkoztatást, közérdekű önkéntes munkatevékenységet  – kell igazolnia. A jogosultsági feltétel teljesül abban az esetben is, ha az érintett 6 hónap időtartamot meghaladó munkaerő-piaci képzésben, vagy munkaerő-piaci programban vesz részt.

 

Negyvenmilliárdos pályázatot írtak ki közfoglalkoztatásra

 

Kiírták a megyei munkaügyi központok az önkormányzati rövid és hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás támogatására vonatkozó pályázataikat, amelyek összesen 40 milliárd forintból valósulnak meg a 2011. január elsejétől életbe lépő új közfoglalkoztatási rendszer keretében.

 

Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján olvasható pályázati felhívásokból kiderül: a rövid időtartamú közfoglalkoztatás támogatására 28 milliárd, a hosszabb időtartamúra pedig 12 milliárd forint áll majd rendelkezésre, a forrásokat a Munkaerőpiaci Alapból biztosítják. A közfoglalkoztatásra 64 milliárd forint áll rendelkezésre 2011-ben.

 

Az ÁFSZ honlapján megjelent kiírás szerint a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási támogatás - amelyre legkésőbb 2011. április 29-ig lehet pályázni - célja, hogy a hátrányos helyzetű, elsősorban bérpótló juttatásra jogosult álláskeresőknek hosszabb időtartamú foglalkoztatási lehetőséget biztosítson a települési önkormányzatok közfeladatainak ellátásában való részvétellel.

 

A hosszabb időtartamú foglalkoztatás napi legalább 6 órás munkaidőben, legalább 2 hónap, legfeljebb 12 hónap időtartamú foglalkoztatást jelent, a minimálbér, illetve garantált bérminimum és járulékaihoz 70 és 100 százalék közötti támogatás nyújtható, valamint a foglalkoztatással összefüggő közvetlen költségek is igényelhetőek a bér- és járuléktámogatás összegének legfeljebb 20 százalékáig.

 

Pályázatot a helyi és kisebbségi önkormányzatok mellett többek között a közfeladatot ellátó, önkormányzat által fenntartott intézmények, valamint önkormányzati részesedéssel működő, közfeladatot ellátó nonprofit gazdasági társaságok is benyújthatnak. A támogatás segítségével elsősorban a bérpótló juttatásra jogosultak foglalkoztatásához nyújtható támogatás. A foglalkoztatás csak a kirendeltség munkaközvetítésével jöhet létre - olvasható a kiírásban. Hozzáfűzik: ha a benyújtott pályázatban megjelölt munkakörre a kirendeltség nem tud olyan megfelelő munkaerőt biztosítani, aki jogosult a bérpótló juttatásra, akkor más, álláskeresőként nyilvántartott személy foglalkoztatása is támogatható.

 

Az önkormányzati rövid időtartamú közfoglalkoztatásra 2011. szeptember 30-ig pályázhatnak helyi önkormányzatok, illetve azok jogi személyiséggel rendelkező társulásai. A támogatás segítségével kizárólag a bérpótló juttatásra jogosultak foglalkoztathatók. A kiírás szerint a közfoglalkoztatottak napi 4 órás munkaidőben, legalább 2 hónap, legfeljebb 4 hónap időtartamú foglalkoztatásához támogatásként munkabérük és járulékaik 95 százaléka igényelhető.

 

2011. január 3-tól várhatóan március 31-ig telefonos ügyfélszolgálat is működik a Foglalkoztatási Hivatalban a közfoglalkoztatással kapcsolatban felmerülő kérdések megválaszolására, emellett e-mailben is válaszolnak a megkeresésekre.