Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




A bevándorlók miatt nincsenek bérlakások?

Miközben a fővárosban gyakorlatilag lakhatási válság alakult ki a növekvő albérletárak miatt, a kormány azt állítja, hogy a bérlakások építésének ötlete kifejezetten veszélyes a hazánkat érintő népvándorlás közepette. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kutatása szerint egyébként vidéken sem jobb a helyzet: a kistelepüléseken lényegében nincsenek önkormányzati lakások.


A Fidesz szerint a szociális alapú bérlakások tömeges építésének ötlete kifejezetten veszélyes és nem időszerű a hazánkat és Európát érintő rendkívüli mértékű népvándorlás közepette. A kormánypárt ezt arra reagálva közölte, hogy Csárdi Antal LMP-s fővárosi képviselő azt mondta, Budapesten lakhatási válság alakult ki a magas albérletárak miatt, ezért az olimpia helyett bérlakásprogramot kellene indítani.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kutatása szerint - amely a 2011-es népszámlálás adatai alapján készült - szinte egyáltalán nem építenek már az önkormányzatok bérházakat, a meglévő lakások többsége pedig régi építésű, alacsony komfortfokozatú. Az utóbbi évtizedekben ugyanakkor ugrásszerűen nőtt a magántulajdonú lakások komfortfokozata – mutatott rá a Napi Gazdaság című lap írása.

Egyre nagyobb a magánszemélyek tulajdonában lévő lakások aránya, a tendencia még az ezredforduló előtt kezdődött. Ezzel párhuzamosan csökkent az önkormányzati tulajdonú lakások száma – olvasható a KSH jelentésében. Míg az 1970-es, 1980-as években még minden negyedik lakás önkormányzati tulajdonú volt, az ezredforduló előtti évtizedekben a bérlőknek nyújtott tömeges, kedvezményes lakásvásárlási lehetőség miatt e lakások aránya 2001-re négy százalék alá csökkent.

Megszűnt az önkormányzati lakásépítés

Az elmúlt tíz évben további lényegi változás nem történt, a 2011-ben tartott népszámlálás adatai azt mutatják, hogy a kis lélekszámú településeken lényegében már nincsenek önkormányzati tulajdonú lakások. A bérlakások csekély száma, valamint a magántulajdonú lakások bérbeadásának kialakulatlan gyakorlata miatt a lakások mindössze hét százalékát használják bérlőként, míg a tulajdonosként 92 százalékot.

Napjainkra szinte megszűnt az önkormányzati lakásépítés, a települések és a fővárosi kerületek tulajdonában elsősorban régi építésű, alacsonyabb komfortfokozatú, kicsi, rossz állapotban lévő lakások maradtak. Ezek nyolcvan százaléka 1980 előtt, ezen belül felük 1946 előtt épült. A kétszobásnál nagyobb lakások aránya mindössze 17 százalék, a lakások csaknem nyolcvan százaléka hatvan négyzetméternél kisebb.

Amint arra korábban az Index is rámutatott, az egyik megoldás a szociális bérlakáshálózat lehetne, de a hazai rendszer visszásságai miatt a lehetetlen helyzetbe hozott önkormányzatok inkább megszabadulni igyekeznek a tulajdonaiktól, mint ilyen formában felhasználni azokat, a szegényeket pedig igyekeznek a saját területükön kívülre tolni. Az önkormányzatoknak gazdasági és politikai öngyilkosság lenne ebbe az irányba lépni - mondja Hegedüs József, a Városkutatás Kft. igazgatója.

Hozzáteszi: egy bérlakásrendszer a szociális rendszer többi eleméhez hasonlóan újraelosztást valósítana meg, az ilyen típusú politikákat pedig központosítottan célszerű kivitelezni – mondja Hegedüs. Ezzel az elvvel megy szembe a magyar gyakorlat. Az állam egyszerűen áttolt rájuk egy olyan feladatot, amelyet neki kellene elvégeznie. Így jobb híján amelyik csak teheti, azt a stratégiát választja, hogy a problémákat nem kezeli, hanem megpróbálja áttolni a saját területéről valahova máshova.

Komlón még van remény
Ritka kivételek persze mindig akadnak. Komlón például nemrég ötlakásos társasházzá alakították át a volt Nagy László utcai óvodát – közölte a pecsiujsag.hu. Az önkormányzati bérlakások a városban munkát vállaló fiatal szakemberek lakhatását könnyítik majd meg. A régóta üresen álló ingatlant az elmúlt hónapokban teljesen felújították és átalakították.

A társasház kialakításának anyagi forrásait a Startmunka-programra elnyert pályázati pénzek biztosították, amelyeket az önkormányzat is kiegészített. A kiváló minőségben elvégzett felújítás pedig a komlói közmunkaprogram dolgozóinak szakértelmét dicséri. Az új lakások céljáról Polics József polgármester elmondta, hogy az öt ingatlanba azok a fiatal szakemberek költözhetnek be a családjukkal, akik az önkormányzatnál vagy a városi cégeknél vállalnak munkát.

Ezzel a lépéssel is a város megtartó erejét szeretnénk növelni, hiszen a munkahely mellett a lakhatási lehetőség a legfontosabb a fiatalok számára. Komló számára pedig kulcskérdés, hogy minél többen tudjanak helyben boldogulni és a város vonzó alternatívát nyújtson a pályájukat kezdő fiataloknak. Ezekkel a lakásokkal e cél felé tettünk egy újabb lépést. - nyilatkozta a városvezető.

Munkatársunktól/MTI/Napi/Index