Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Megerősödhet a vidéki felsőoktatás?

Kisebb botrányokkal ugyan, de végül a gödöllői Szent István Egyetemhez került a Corvinus három budai kara. A Nyugat-magyarországi Egyetem és a győri Széchenyi István Egyetem átalakulása mellett jövő júliustól egyesülne a Kecskeméti és a Szolnoki Főiskola is.




A gödöllői Szent István Egyetemhez (SZIE) kerül a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) három budai kara - jelentette be a felsőoktatási államtitkár szeptember elején Budapesten. A bejelentés idején hallgatók szervezésében demonstrációt tartottak az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete előtt.


Palkovics László elmondta: az átalakítás tervezett időpontja 2016. január elseje, azaz ekkortól csatlakozna az élelmiszer-tudományi, a kertészettudományi és a tájépítészeti kar a SZIE-hez. A három karon 4500 hallgató folytat tanulmányokat. Az államtitkár az átalakítást a többi között azzal indokolta, hogy a Corvinuson a budai és a pesti karok gyakorlatilag egymástól függetlenül, egymás mellett működtek eddig.


Kifejtette: a három pesti kar ugyanakkor az elmúlt időszakban jelentős átalakításon ment keresztül, meghatározták az egyébként is kiváló képzések új irányait, megállapodásokat kötöttek, és ezek hozzájárulhatnak a fejlődéshez. Megjegyezte: Magyarország továbbra is Budapest-centrikus ország, a hallgatók szeretnek itt tanulni, így a kampusz áttelepítésére nincs szándék.


Hozzátette: tisztában vannak azzal, hogy a változtatások jelentős indulatokat váltottak ki. Ugyanakkor nincs szó az arborétum értékesítéséről a budai kampuszon, és év végéig tervet dolgoznak ki a kampusz rendbe tételére, és arra, milyen funkciókat töltsön be a jövőben; erre 50 millió forint áll rendelkezésre.


Az átalakításokkal sem itt, sem más esetben hallgatói érdek nem sérül, a budai karok hallgatóinak nem kell majd Gödöllőre utazniuk - jelentette ki. Az egyeztetéseken a hallgatói képviselők is részt vettek - jelezte, hozzátéve: az oktatóknak szintén nincs okuk aggodalomra.


Utalt a Corvinus hallgatói önkormányzatának augusztus végi állásfoglalására, miszerint elkötelezettek az egyetem hatkarúsága mellett, amennyiben azonban a fenntartó úgy dönt, meghatározott feltételek mellett - fejlesztési terv, az oktatói létszám megőrzése - elfogadhatónak tartják a SZIE-Corvinus budai karainak integrációját.


Székesfehérváron is indítanak képzést


Szeptember végén megállapodást kötött Székesfehérvár önkormányzata és a Budapesti Corvinus Egyetem, ennek értelmében a felsőoktatási intézmény 2016 szeptemberétől hat szakon nappali egyetemi alapképzést, valamint két levelező szakirányú továbbképzést indít a városban.


Palkovics László a megállapodásról tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a kormánynak éppen az a dolga, hogy ilyen ügyeket felkaroljon, támogasson. "Két brand kapcsolódik össze", ezzel pedig olyan képzések jelennek meg Székesfehérváron, amelyek bizonyítják az egyetem kiválóságát és szélesebb lehetőségeket teremtenek a hallgatók számára - fűzte hozzá.


Az államtitkár el mondta, az elmúlt 25 évben folyamatosan változott a magyar felsőoktatás, és a mostani átalakítással az a cél, hogy a felsőoktatási rendszer a következő 15-20 évben az ország érdekeit szolgálja. Úgy véli, a felsőoktatási intézményeket közel kell vinni a munkaerőpiachoz, hogy azok ki tudják elégíteni a gazdasági szereplők elvárásait.


Az aláírt megállapodás szerint jövő szeptembertől a nappali alapképzések emberi erőforrások, gazdálkodás és menedzsment, pénzügy és számvitel, gazdaságinformatikus, kommunikáció és médiatudomány, nemzetközi tanulmányok szakokon, míg levelező szakirányú továbbképzések logisztikai és ellátási lánc szakközgazdász/menedzsment és közbeszerzési menedzser szakközgazdász/menedzsment szakokon indulnak.


Máshol is ikezdődnek reformok


Szintén 2016 januárjától kezdődik a Nyugat-magyarországi Egyetem átalakulása: a mosonmagyaróvári mezőgazdasági és élelmiszer-tudományi kar, és a győri Apáczai Csere János kar kiválik és a győri Széchenyi István Egyetemhez csatlakozik. A Nyugat-magyarországi Egyetem mechatronikai képzést folytató zalaegerszegi képzési helye 2016. január 1-jétől a Pannon Egyetem részeként működik majd.


A Nyugat-magyarországi Egyetem soproni székhelyén egy erős, faipari és erdőmérnöki képzési profilra építő ágazati egyetem jöhet létre 2017. július 1-jétől, a szombathelyi karok önállóvá válásával egyidejűleg. Jelezte: a jászberényi alkalmazott bölcsészeti és pedagógiai kar az egri Eszterházy Károly Főiskolához csatlakozhat.


Szintén jövő júliustól egyesülne a Kecskeméti Főiskola és a Szolnoki Főiskola, valamint a Károly Róbert Főiskola és az Eszterházy Károly Főiskola. Mindkettő várhatóan alkalmazott tudományok egyetemeként működik majd a jövőben.


Közölte: az államtitkárság véleményét ismertette, a változásokról a vonatkozó leveleket az érintett felsőoktatási intézmények megkapták. Ezt követően a szenátusok megfogalmazhatják véleményüket a tervezett változtatásokról.


Modellértékű program Salgótarjánban


Magyarországon mindeddig egyedülálló közösségi felsőoktatás indul útjára a nógrádi megyeszékhelyen, amelynek előkészítésére 280 millió forintot fordítottak eddig - hangzott el a képzés céljára alapított konzorcium tagjainak salgótarjáni sajtótájékoztatóján.


Kersánszki Tamás, a konzorciumi tag Óbudai Egyetem projektmenedzsere elmondta: modellértékű a kezdeményezés, mert ez lesz az első magyarországi felsőoktatási közösségi képző intézmény.


A salgótarjáni és környékbeli cégek munkaerőigényének felmérése után, a helyi piachoz alkalmazkodva indul majd - várhatóan 2018-ban - az oktatás, amelynek köszönhetően a remények szerint a várost sújtó népességelvándorlás lelassul, "a műszaki értelmiség megerősödik" - tette hozzá.


Dóra Ottó (MSZP), Salgótarján polgármestere közölte: Nógrád megye önkormányzatával is együttműködnek a közösségi felsőoktatás sikeréért. A projekt elindult, sok még a teendő, de az a minden szempontból nehéz helyzetben lévő város és térség javát fogja szolgálni - fűzte hozzá.


Munkatársunktól/MTI