Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Negyedszázados a hazai önkormányzatiság

A magyar önkormányzatiság 25. évfordulójának alkalmából megtartott rendezvényeken az ünneplő szavak mellett sok kritika is elhangzott azzal kapcsolatban, hogy éppen a jelenlegi kormány jár élen a szélsőséges centralizációban és az önkormányzatiság elsorvasztásában.




Helyi önkormányzatok nélkül nincs egészséges demokrácia, nincs jogállam - fogalmazott Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára a magyar önkormányzati rendszer létrejöttének 25. évfordulója alkalmából.    


Az államtitkár szavai szerint 1990-ben minden jeles közéleti szereplő egyetértett abban, hogy a rendszerváltoztatás nem lehet teljes a helyi hatalomgyakorlás átalakítása, a modern önkormányzati rendszer létrehozása nélkül. Az alkotmány önkormányzatokra vonatkozó rendelkezésekkel való kiegészítése és az önkormányzati választásokra vonatkozó törvény megalkotása lehetővé tette, hogy 1990. szeptember 30-án már a jogállamiság követelményeinek maradéktalanul megfelelő törvényi rendelkezések alapján tarthatták meg az első szabad helyhatósági választásokat. 


"Ma 25 éve új korszak kezdődött a települések, megyék közösségei számára, mert újra kezükbe vehették a helyi közügyek intézését" - összegzett Pogácsás Tibor, aki szerint mindez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a települések jelentősen javították a lakosság életkörülményeit, működtették az alapvető közszolgáltatásokat, és nem utolsó sorban megerősítették a helyi közösségeket. 


Értékelése szerint az első időszakban az önkormányzatok nagy fokú önállósága, döntési szabadsága az átalakuló ország érdekeit szolgálta, a helyhatóságok példamutató erőfeszítései jelentős mértékben tompították az átalakulás során jelentkező társadalmi feszültségeket. 


Pogácsás Tibor kitért arra, hogy 2010-re az önkormányzati rendszer elérte teljesítőképessége határát. Elodázhatatlannak nevezte a megújulást a nagy ellátórendszerek elmaradt átalakítása, az állam és az önkormányzatok közötti feladatmegosztás tisztázatlansága és a finanszírozási rendszer nehézségei miatt. Az új - 2011-ben elfogadott - önkormányzati törvény elsődleges céljaként hivatkozott arra, hogy világos feladatmegosztásra épülő, korszerű, fenntartható közszolgáltatásokat biztosító, hatékonyan működő rendszer jöjjön létre. 


Kiemelte azt is, hogy a kormány a helyi önkormányzatok adósságának átvállalásával, adósságkorlátok beépítésével megteremtette az önkormányzati működés stabil pénzügyi hátterét. Az eltelt időszak tapasztalatait kedvezőnek ítélte, jelezve: folyamatosan figyelemmel kísérik a folyamatokat és készek a szükséges korrekciók elvégzésére. 


Pogácsás Tibor köszönetet mondott azoknak, akik az eltelt negyed században hozzájárultak az önkormányzati rendszer működtetéséhez, külön kitérve arra a 167 polgármesterre, akik a helyi önkormányzatok megalakulása óta folyamatosan e tisztségükben szolgálják a helyi közösséget. 


Az Országgyűlés 2000-ben nyilvánította a helyi önkormányzatok napjává az első helyhatósági választások napját.


MSZP: rögzíteni kell az önkormányzatisághoz való jogot    


Az MSZP az önkormányzatisághoz való jog alaptörvényben való rögzítése mellett a helyi feladat- és hatáskörök további elvonásának abbahagyását, a normatív finanszírozás visszaállítását, az alap- és középfokú oktatási intézmények fenntartói jogának visszaadását követeli az önkormányzatok számára.    


Botka László, Szeged szocialista polgármestere, az ellenzéki párt választmányi elnöke a magyar önkormányzati rendszer létrejöttének 25. évfordulója alkalmából azt mondta, követelik azt is, hogy az alaptörvény ismét mondja ki az önkormányzati vagyon önálló jellegét, mert most lényegében korlátlanul "elkobozhatja" az állam a tulajdonukat. 


Követelik - folytatta - , hogy a szociális ellátás és a segélyezés kerüljön vissza az önkormányzatokhoz, valamint hogy az állam adja vissza az elvont forrásokat. Botka László szerint 500 milliárd forinttal többet vettek el a településektől, mint amekkora terhet jelentett az adósságszolgálat. 


Hozzátette: jelenleg szubjektív szempontok alapján történik az önkormányzatok állami finanszírozása, e helyett szeretnének egy objektív, ha úgy tetszik normatív támogatási rendszert. Mint mondta, azt javasolják, a kisebb települések által fenntartani nem tudott oktatási intézmények kerüljenek állami kézbe. 


Úgy fogalmazott, abban hisznek, hogy egy ország akkor működik jól, hogyha az emberek számára a legfontosabb közszolgáltatásokat helyben szervezik meg, az önkormányzatiság az nem a polgármesterek és a képviselők joga, az a helyi közösséget illeti meg. 


Botka László elmondta, 2010-ben a Fidesz azt ígérte, megmenti a településeket, de az elmúlt években semmi másról nem szólt a politikája, mint az önkormányzatok jogfosztásáról, illetve arról, hogy jelentősen csökkent az önkormányzatok által a lakosságnak nyújtott közszolgáltatások színvonala.  


Tóth József, Budapest XIII. kerületének MSZP-s polgármestere, a Baloldali Önkormányzati Közösség elnöke úgy értékelte, hogy jelenleg pórázon tartják az önkormányzatokat, amelyek leépülését lehet tapasztalni. Szerinte nagy hiba van abban a rendszerben, amelyben az önkormányzatok közel 60 százaléka kér működési kiegészítő támogatást. 


Szóvá tette, hogy a túlzott centralizáció odavezetett, hogy ma már nem helyi közügy az oktatás, a szakorvosi ellátás, a gyermekvédelem, a szociális segélyezés.


Tóth József szerint ez a nap most nem az ünneplésre, hanem a korrekcióra lenne alkalmas.


Munkatársunktól/MTI