Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Gazdája már van az új uniós forrásoknak

Alighogy feloldotta az uniós pénzek kifizetésének felfüggesztését az Európai Bizottság (EB), a Miniszterelnökség már el is költötte a forrásokat. Kiderült továbbá, hogy a 2014-2020-as ciklusban az európai uniós források kezelése a Magyar Fejlesztési Bank új feladata lesz majd.


Újraindult a kifizetés a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) első három prioritásában, miután az Európai Bizottság öt hónapos vita lezárását követően feloldotta a kifizetések felfüggesztését - mondta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára.


Hozzátette: a következő hetekben mintegy 210 milliárd forint fejlesztési forrást utalnak ki Magyarországnak. Az EU várhatóan az október elején esedékes költségelszámolásban teljesíti a kifizetést, így heteken belül megérkezhet az összeg - mondta. 


A programokat - kutatás-fejlesztés, vállalkozói komplex fejlesztések, és modern üzleti környezet kialakítása - a bizottság még áprilisban függesztette fel, mert kifogásolta a magyarországi projektek 2007 óta működő kiválasztási rendszerét. Ez a három program 2007 óta mintegy 700 milliárd forint beruházást tett lehetővé Magyarországon - jelezte. A pályázók a felfüggesztésből semmit nem érzékeltek - hangsúlyozta. 


A felfüggesztésben érintett összeget a költségvetésnek kellett előfinanszíroznia, de a 700 milliárd forint és a 210 milliárd forint közötti összeg nagy része már megérkezett Magyarországra az elmúlt években.


Több pénzt hívtunk le, mint gondoltuk 


A megállapodás tárgya volt az is, hogy az ország úgynevezett átalánykorrekciót alkalmaz a bizottság által problémásnak tartott projektek esetében, ennek összértéke 21,7 milliárd forint.


Abban is megállapodtak, hogy Magyarország ezeket a forrásokat nem veszíti el, hanem korábban a hazai költségvetésből finanszírozott fejlesztéseket fizetnek ki belőle, minden nyertes pályázó megkapja az utolsó fillérig az elnyert támogatást - mondta. "Ezzel a lépéssel is előrébb vagyunk a 2007-2013-as ciklus programjainak elszámolásához" - összegezte. 


Kitért arra: a 2007-2013-as időszak forrásait lényegében lehívta az ország, a teljes kifizetés 8700-8800 milliárd forint között lesz a korábban bejelentett 8200 milliárd forinttal szemben, mert az árfolyamkülönbözet - a 2007-es forint/euró  árfolyam és a jelenlegi forint/euró árfolyam között - miatt további 400 milliárd forint kifizetése vált lehetővé év végéig. Ezen felül mintegy 200-300 milliárd forint értékben fizetnek ki korábban a hazai költségvetés túlvállalása mellett befogadott projekteket. 


Az MFB-hez kerül a pénz


Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. új feladata lesz a 2014-2020-as ciklusban a visszatérítendő európai uniós források kezelése, és a bank emellett egyedi pénzügyi megoldásokat dolgoz ki a kormányzati stratégia megvalósításához  - mondta Bertalan Sándor, az MFB vezérigazgató-helyettese a Portfolio Gazdasági fórumán.


Bertalan Sándor az egyedi megoldások között példaként említette a Budapest Bank megvásárlását, valamint a közműszolgáltatási rendszer átalakítását. 


Az uniós forrásokról Bertalan Sándor elmondta: több mint 730 milliárd forint összegű visszatérítendő pénzügyi eszköz kiközvetítése a feladatuk a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében. Az összegből 457 milliárd forint a hitel - fűzte hozzá a vezérigazgató-helyettes. 


Ezeket a programokat az MFB fogja kiírni, és az MFB értékesíti a hitelintézeti partnereinek bevonásával, 2016. december 31-ig legalább 400 településen szeretnének megjelenni a partnereken keresztül, az úgynevezett MFB-pontokon - mondta.


Ezermilliárd közlekedésfejlesztésre


Ezermilliárd forintot szán a kormány közlekedésfejlesztésre 2020-ig - mondta a külgazdasági és külügyminiszter szeptember végén. Szijjártó Péter kifejtette: a közlekedésfejlesztésen belül 2020-ig 515 kilométernyi gyorsforgalmi út épülhet, közútfejlesztésre pedig 460 milliárd forintot fordíthatnak.  


Felidézte a kormány célját, hogy 2018-ra minden autópálya elérje az országhatárt, és a  közlekedésfejlesztés egyik legsarkalatosabb pontjának nevezte, hogy a beruházásokért a világban zajló "öldöklő" versenyben Magyarország eredményes maradjon. 


Megemlítette, hogy 2014-ben az elmúlt 17 év legnagyobb beruházási ütemét mérték, az 5216 milliárd forintnyi beruházás 14 százalékkal haladta meg a 2013. évit, és az ország idén is versenyben vagy.


Indul a területfejlesztési program is


Szeptember végén megjelennek a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) első pályázatai, ezek végrehajtásában jelentős feladatokat kapó Magyar Államkincstár (MÁK) felkészülten, 300 új munkatárssal kiegészülve várja a startot - jelentette ki a MÁK elnöke Egerben.


Dancsó József felidézte: a több mint 1230 milliárd forintot elérhetővé tevő, a vidéki Magyarország fejlődésére jelentős hatást gyakorló TOP egyebek mellett a foglalkoztatás növeléséhez, az éghajlatvédelemhez, a fenntartható energiagazdálkodáshoz, valamint a hátrányos térségek felzárkóztatásához is hozzá kíván járulni. 


Nyitrai Zsolt (Fidesz), Eger és térsége országgyűlési képviselője, miniszteri biztos emlékeztetett: a kormány döntése értelmében 2017-ig kiírják a jelenlegi fejlesztési ciklusra rendelkezésre álló összes forrásra vonatkozó pályázatokat. 


Ennek oka, hogy elkerüljék az előző fejlesztéspolitikai rendszer hiányosságait, kudarcait. Számításaik szerint ugyanis 600-800 milliárd forint fejlesztési forrást veszített volna Magyarország ezen módosítások nélkül. 


Munkatársunktól/MTI