Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Veszélyezteti a helyi szociális programokat a földprivatizáció?

Noha Orbán Viktor kormányfő szerint az állami földek értékesítésével egy „százéves kisgazda programot” hajtanak végre, az MSZP úgy látja, a privatizáció maga a nemzeti függetlenség kiárusítása. Mi több, az LMP szerint a földprivatizáció az önkormányzatok szociális programjait is veszélyezteti.


A földet azokra kell bízni, akik értenek hozzá, ezért a termőföldet a gazdának kell adni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök október végén az Országgyűlésben, ahol több ellenzéki képviselő is az állami földek értékesítéséről kérdezte őt az azonnali kérdések és válaszok órájában.

Az MSZP-s Harangozó Gábor arról beszélt, hogy az állami földvagyon eladása a nemzeti függetlenség kiárusítása. Szerinte a kormányt semmi sem kötelezi a földeladásra, ráadásul egy jó bérleti rendszer érdemben segítheti, hogy vidéken minél több embernek legyen megélhetése.

Orbán Viktor reagálásában közölte: az összes állami föld mintegy 20 százalékát értékesítik.
Megjegyezte, hogy ő egyébként ezt kevesli. Az állami földeket 300 hektáros felső birtokhatárral, 20 éves elidegenítési és terhelési tilalommal, valamint állami visszavásárlási jog bejegyzésével adják el - tájékoztatott.

"Megértem, hogy ön továbbra is tsz-ekben és állami gazdaságokban gondolkodik (...), mi azonban azt gondoljuk, hogy a gazdáknak kell odaadni a földet, az állam ne folytasson államilag irányított mezőgazdasági tevékenységet, bízza azokra, akik ehhez értenek" - mondta a kormányfő a szocialista politikusnak.

Kihagyták az önkormányzatokat

Sallai R. Benedek, az LMP képviselője kifogásolta, hogy a kormányzat az egész földügyletből kihagyta az önkormányzatokat. Mint mondta: a földalap-törvényt módosító javaslata azon három hektárnál kisebb területek értékesítését tette volna lehetővé, amelyekre az önkormányzatok nem tartanak igényt.

Hozzátette: így a helyhatóságok elesnek attól a lehetőségtől, hogy azokon szövetkezeteket működtessenek szociális foglalkoztatás céljából, vagy kiterjesszék a közmunkaprogramot. Ez évente tízezres hektárnyi nagyságrendben tette volna lehetővé a földeladást, szemben a mostani, 380 ezer hektár eladásával.

Megismételte: szerinte alkotmányossági aggályokat vet fel, hogy a kalapács alá kerülő földek között Natura 2000-es területek is vannak, erről pedig a fenntartható fejlődés bizottságának elnökeként az Alkotmánybíróságot is értesíteni fogja. Kijelentette: bár a törvény értelmében az ilyen minősítésű szántók eladhatók, mindez mégis gátolja, hogy valóban megvédjék a természeti értékeket.

Százéves kisgazda program

A parlamentben az MSZP-s Legény Zsolt ugyancsak az állami földek eladásáról beszélt, jelezve, hogy parlamenti eseti bizottság felállítását javasolják, szándékaik szerint e testület az Országgyűlés ellenőrző funkcióját látná el. Erre a miniszterelnök azt felelte: ezt a munkát a mezőgazdasági bizottság ellenőrző albizottságában el lehet végezni.

Megismételte: "megértjük, ha önök a mezőgazdasági termőföld állami tulajdonban tartását pártfogolják, hiszen önök vették el a magántulajdonosoktól". Ezzel szemben a kormány a gazdáknak akarja adni a földet, amivel egy százéves kisgazda programot hajt végre - mondta. Viszonválaszában Legény Zsolt megjegyezte, ő 1978-ban született, így - mint mondta - "én nem nagyon tudtam volna elvenni semmit".

Felcsút a kereszttűzben

A jobbikos Magyar Zoltán Mészáros Lőrincről, Felcsút Fidesz-KDNP-s polgármesteréről kérdezte Orbán Viktor miniszerelnököt. Az ellenzéki politikus szerint ugyanis "az újdonsült Csák Máté", Mészáros Lőrinc "csak az állami földekből 800 hektárt vitt el a helyben élő családi gazdálkodók elől".

A miniszterelnök reagálásában közölte: a felcsúti polgármester 700 embernek ad munkát, ezért örülnek a sikerének. Magyar Zoltánnak azt javasolta, ha bármilyen visszaéléses ügyről tudomása van, tegye meg a szükséges jogi lépéseket.

Mióta lettek a jobbikosok "a nagybirtokosok szószólói"? - kérdezte Orbán Viktor, aki azt mondta a jobbikos politikusnak: "önöknek van egy újdonsült nagybirtokos támogatója, úgy látom, meglehetősen befolyásos. Úgyhogy én csak annyit kérdeznék öntől: hogy ízlik a zsoldoskoszt?"

Indulhat a licit

Szigorú szabályok mellett indulhat el a licit az állami területekért Jakab István, az Országgyűlés alelnöke szerint, aki egyben a földvásárlási programot kidolgozó Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének is az elnöke.

Jakab István a Magyar Időknek adott interjújában azt mondta, bár az árverések részletes szabályait lefektető kormányrendelet még nem jelent meg, az már biztosan látszik, hogy a megyei kormányhivatalok által kijelölt helyen megtartott liciteken az ügyfél ügyvéddel jelenik majd meg, az árverés szabályszerűségét pedig közjegyző hitelesíti.

Hangsúlyozta, az árverések szigorú kontroll mellett folynak majd, ezzel azt akarják üzenni a spekulánsoknak, hogy jobban járnak, ha távol maradnak. Jakab azt mondta, a gazdák 20 éves futamidővel 2,5 százalék alatti kamat mellett kaphatnak hitelt, a kölcsön fedezete maga a termőföld lesz, ugyanakkor 20 százalék önerő kell a vásárláshoz.

A Földet a gazdáknak program a teljes állami földvagyon mintegy 15 százalékát érinti, nagyjából 1,2 millió hektár erdő és 450 ezer hektár természetvédelmi terület állami tulajdon marad.

Munkatársunktól/MTI