Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




A nemzeti közszolgáltatás modellje

A nemzeti közműszolgáltatás lényege a széttartó, egymással versengő, eltérő színvonalú közműtevékenységek egymásba kapcsolása, összehangolása, integrációja, amely működési és költséghatékonyságot egyszerre jelent, egyúttal megteremti a további rezsicsökkentés lehetőség – fogalmazott egy konferencián Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára.


Németh Lászlóné előadása elején emlékeztetett: a Kormány 2014 őszén jelentette be, hogy nemzeti közszolgáltatás kiépítését kezdi meg a gáz, az áram és a távhő piacán. A Miniszterelnökség pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára rámutatott: a rezsidíjak mértéke, a szolgáltatási színvonal emelése és nemzetstratégiai érdekek egyaránt indokolták az átalakítást.

2010-re méltatlan és társadalmilag nehezen tartható helyzet alakult ki a rezsidíjak területén Magyarországon. A közvélekedés része lett, hogy sokan, mire befizetik a rezsiszámlát, már nem marad pénzük a megélhetésre – hangsúlyozta Németh Lászlóné. Hozzátette: a Kormány mindenképp változtatni kívánt ezen a helyzeten.

Ebből kifolyólag elsődleges cél volt az energiaárak jelentős csökkentése és az olcsóbb közműszolgáltatásokhoz való széleskörű lakossági hozzáférés biztosítása. Az olcsó energia és az azzal kapcsolatos megtakarítások megjelennek a beruházások, a belső kereslet, a gazdasági kibocsátás növekedésében, az infláció csökkenésében, a reálkeresetek és az adóbevételek emelkedésében, és áttételesen még számos más területen éreztetik kedvező hatásukat. A nemzeti közműszolgáltatás kiépítésének ezért továbbra is fontos célja az energiaárak alacsonyan tartása – világított rá Németh Lászlóné.

A kormányváltást követően, több lépcsőben átlagosan 25 százalékkal csökkentek a rezsidíjak – hívta fel a figyelmet Németh Lászlóné. Amíg 2010-ben olyan ország voltunk, ahol az egyik legdrágább volt a lakossági energia díja, addig egy ciklus alatt elértük, hogy nominálisan a gázdíj és az áramdíj az egyik legalacsonyabb lett Európában – mutatott rá Miniszterelnökség államtitkára.

Magasabb színvonalú és fair szolgáltatások

Nemcsak az energia árát akarjuk csökkenteni, de egy új szemléletmódot akarunk meghonosítani a szolgáltatások területén, ami összefüggésben áll a jó állam koncepció érvényesülésével – húzta alá Németh Lászlóné. Kifejtette: úgy gondoljuk, hogy ha az állam mint közszolgáltató megbízható, akkor az állampolgár magában az államban is jobban meg tud bízni. Ilyenformán a nemzeti közműszolgáltató közbizalmat is épít, és közelebb hozza az állampolgárt az államhoz.

Minden ország arra törekszik, hogy az állam működőképességét garantáló, úgynevezett kritikus infrastruktúrákat és közösségi vagyonelemeket egy kézben tartsa és biztonságban tudja – hangsúlyozta Németh Lászlóné. Az orosz-ukrán konfliktus, a görög válság, a migrációs helyzet, Kína lassulása, a nemzetközi terrorizmus veszélye és az egyre szaporodó természeti katasztrófák mind-mind olyan tényezők, amelyek szükségessé teszik, hogy a kritikus infrastruktúrák ellenőrzésére, így az energiatermelés, -szállítás és -elosztás képességeire is befolyást gyakoroljon az állam – fejtette ki az előadó.

Sajátos magyar „találmány”és további rezsicsökkentés

Németh Lászlóné emlékeztetett: Az Első Nemzeti Közműszolgáltató (ENKSZ) a gázüzletágban április 1-jén kezdte meg a működését, és további ágazatokban zajlik a szolgáltatás előkészítése. A Miniszterelnökség államtitkára részletesen bemutatta a nemzeti közműszolgáltatás működési modelljét. Mint mondta: a nemzeti közműszolgáltatás lényege a széttartó, egymással versengő, eltérő színvonalú közműtevékenységek egymásba kapcsolása, összehangolása, integrációja, amely működési és költséghatékonyságot egyszerre jelent, egyúttal megteremti a további rezsicsökkentés lehetőség.

Németh Lászlóné kifejtette: ez egy sajátos magyar modell, ami két nemzetközileg ismert koncepciót ötvöz. Az egyik a Franciaországban működő, országos szintű ágazati szolgáltatók modellje, illetve a Németországban jellemző úgynevezett „Stadtwerke–modell”, amelyben helyi szinten egy önkormányzati tulajdonú holdingba kerül integrálásra a közműszolgáltatások szinte teljes spektruma.

Előadása végén Németh Lászlóné a Központi Adatgyűjtő és Feldolgozó (KAF) szerepét ismertette, amely nem a nemzeti közműszolgáltatáson belül, hanem attól függetlenül épül. A KAF napi szintű, pontos adatcserén keresztül gyűjt majd megbízható, az elosztótársaságoktól származó műszaki és forgalmi adatokat – mondta el az államtitkár. Ezáltal a jelenleginél költséghatékonyabb és átláthatóbb energiaellátó-rendszer kiépítésére nyílik lehetőség.

Munkatársunktól/ÁSZ