Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Pénzeső hullik a nemzetiségekre

Idén 5,9 milliárd forintos, jövőre pedig mintegy 8 milliárd forintos összegre pályázhatnak a nemzetiségi civil szervezetek és a nemzetiségi önkormányzatok – közölte Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára november utolsó napjaiban.


Idén kétmilliárddal nőtt, jövőre további kétmilliárd forinttal nő a nemzetiségek költségvetési támogatása. Két év alatt megduplázódik a nemzetiségi önkormányzatok és intézményeik, továbbá a pályázati támogatások összege - jelezte Fuzik János, az Országgyűlés magyarországi nemzetiségek bizottságának elnöke.

Fuzik János a magyarországi nemzetiségek második országos találkozóján fontos eredményként értékelte, hogy meg tudták győzni a kormányt arról, nem elég mintaszerű nemzetiségi politikát létrehozni, tartalommal is meg kell tölteni, amihez pedig pénzre van szükség.

A bizottság elnöke jelentősnek nevezte a kultúra, az értékmegőrzés területén elért eredményeket is. A nemzeti értékekről és hungarikumokról szóló, nyáron módosított törvény elismeri a hazai nemzetiségek kulturális értékeit is, és ezentúl a Hungarikum Bizottságban is képviseltetik magukat a nemzetiségek - emelte ki.

Egymilliárd forintra pályázhatnak

A kormány hat év alatt nagyjából a 2,5-szeresére emelte azoknak a pályázati forrásoknak a keretét. Idén 5,9 milliárd forintos, jövőre már 8 milliárd forintos összegre pályázhatnak a nemzetiségi civil szervezetek, nemzetiségi önkormányzatok, amelyek az elnyert összeget kulturális kezdeményezéseikhez, a nemzetiségi oktatáshoz kapcsolódó anyanyelvi és népismereti táborok szervezéséhez, pedagógusaik anyaországi továbbképzéséhez használhatják fel.

A magyarországi nemzetiségek kultúrájának, nemzeti identitásának megőrzésére jövőre csaknem egymilliárd forintos pályázati forrás jut - mondta Fülöp Attila nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár. Hozzátette: az összesen 945 millió forintos támogatási keretre négy kategóriában lehet pályázni. A pályázatok beadási határideje 2016. január 10.

Nemzetiségi civil szervezetek működési támogatására és nemzetiségi kulturális kezdeményezések támogatására egyaránt 330-330 millió forintos keretre lehet pályázni. A Magyarországon és az anyaországban megvalósuló táborok támogatására 270 millió forintos, az anyaországok közreműködésével megvalósuló nemzetiségi pedagógus-továbbképzések támogatására 15 millió forintos keret jut - közölte Fülöp.

Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára elmondta: a kormány 2010 óta kiemelt kötelezettségének tekinti a Magyarországon élő 13 nemzetiség támogatását, folyamatosan erősítették az együttműködést, az Országgyűlésben létrehozták a nemzetiségi szószólói rendszert.

Soltész szerint napjainkban a migrációs válság nyomán Európa kulturális helyzete, vallási identitása is teljes egészében megváltozhat. Ezért - mondta - kiemelten fontos, hogy az itt élő nemzetiségek még erősebbé tegyék együttműködésüket.

Könnyebb lesz a nemzetiségeknek

Közben az Országgyűlésben támogatták a pártok azt a törvénymódosítást, amely értelmében a nemzetiségi önkormányzatokat, azok társulásait és intézményeit - mint közfeladatot ellátó szervezeteket - a nemzeti vagyon lehetséges vagyonkezelőiként határozzák meg a nemzeti vagyonról szóló törvényben.

Fónagy János, a fejlesztési tárca államtitkára elmondta, a jelenlegi szabályozás nehezíti egyes nemzetiségi intézmények működését, pedig az állam egyik kiemelten fontos célja, hogy intézményei maximális hatékonysággal működjenek. Az államtitkár arra kérte a pártokat, hogy támogassák a napi politikai célokon túlmutató javaslatot.

Kiss László (MSZP) szerint pártja is beáll a módosítás mögé, mert a vonatkozó törvény jelenleg egy "nem normális helyzetet" teremt: magyarra lefordítva arról van szó - jelezte -, hogy a kezdeményezés elfogadása után az önkormányzatoknak a saját tulajdonuk felett vagyonkezelői joguk lesz. A jelenlegi törvény gátja lehet annak, hogy az önkormányzat jól végezze a feladatát - tette hozzá.

Szávay István (Jobbik) elmondta: ez a módosítás voltaképpen egy korrekció, hiszen a szándék - ami szerint a nemzetiségi önkormányzatok szélesebb jogkörhöz jussanak - már korábban létezett. A módosítás, amit pártja is támogat alapja lehet a nemzeti identitás megerősödésének is, és jó példával kell szolgáljon a külföldi, szomszéd országok számára.

Sok volt a kihívás

Az Országgyűlés december elején vitatta meg a Magyarország területén élő nemzetiségek helyzetről szóló miniszteri beszámolót. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) itt egy tájékoztatóval járult hozzá a parlamenti munkához, amelyben összefoglalta a nemzetiségi önkormányzatoknál végzett ellenőrzéseit.

Warvasovszky Tihamér ÁSZ alelnök szerint az országos nemzetiségi önkormányzatok számára kihívást jelentett a költségvetési szervként való gazdálkodás követelményeinek való megfelelés. Az ellenőrzések eltérő mértékben tártak fel hiányosságokat, szabálytalanságokat. Részben megfelelő vagy nem megfelelő minősítést egy-egy fókuszterület tekintetében minden országos önkormányzat kapott – ismertette az alelnök.

A hasznosulásról szólva az alelnök elmondta: több országos nemzetiségi önkormányzat már az ellenőrzés időszakában megkezdte a szükséges intézkedések végrehajtását. Warvasovszky Tihamér kiemelte: mindez számukra az együttműködés szándékát jelzi, valamint azt, hogy már megkezdődött az ellenőrzéseink hasznosulása, és a munka eléri a végső célját, a feltárt hiányosságok kijavításra kerülnek.

Munkatársunktól/ÁSZ/MTI