Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Kemény viták a Mezőhegyesi Ménesbirtokról

Miközben a minisztérium mintagazdaságot, Orbán Viktor pedig saját kormánybiztost szeretne a Mezőhegyesi Ménesbirtok felvirágoztatására, az ellenzék úgy látja: a birtokrendszer évszázadok alatt bizonyította működőképességét, amit a Fidesz most "felelőtlenül és erkölcstelenül" szét akar verni.


Mezőhegyesen az állami ménes fejlesztésével, a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. földjeit is felhasználva az állam mintagazdaságot kíván létrehozni, Mezőhegyesi Állami Ménes néven - közölte a Földművelésügyi Minisztérium még december közepén.

A közlemény szerint a kormány mintagazdaságként újjáalapítja a nagy hagyományokkal rendelkező mezőhegyesi ménesbirtokot, amely magánkézből újból tartósan állami tulajdonban lévő mezőgazdasági vállalkozás lesz ugyanúgy, mint ahogy volt háromszáz éven keresztül.

A mezőhegyesi mintagazdaság működéséhez a kormány mintegy 3500-4000 hektár állami földet rendel, amely biztosítja a ménesbirtok jövőjét, ezzel a nemzetgazdaság szempontjából országosan és helyben is kiemelt jelentőségű fejlesztést valósít meg a térségben. Az állam felelősséget kíván vállalni az ott dolgozó több száz emberért. A mezőhegyesi mintagazdaság megfelelő garancia lesz az adóbevételekre, a munkahelyek megtartására - írták.

A kormány mérlegelte Mezőhegyes városának, önkormányzatának, képviselő-testületének, illetve a mezőhegyesi agrárcégekben dolgozó munkavállalóknak a kérését és javaslatait. Ezt követően döntött a ménesbirtok mintagazdasággá történő fejlesztéséről, "hogy kijavítsa azt a hibát, amit a szocialista kormány 2004-ben elkövetett, amikor a ménesbirtokot magánkézbe játszotta át".

A Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok a 2004-ben történt privatizálásáig nemcsak Magyarország, hanem Európa legrégebbi állami birtoka volt.

Kormánybiztos már van

Közben Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter azt javasolta Orbán Viktor kormányfőnek, hogy a fideszes Farkas Sándort, Szentes országgyűlési képviselőjét, a mezőgazdasági bizottság tagját bízza meg a mezőhegyesi ménesbirtok és mintagazdaság megalapításáért felelős kormánybiztosi feladattal.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter emellett később azt is megerősítette, hogy a mezőhegyesi földek ügyében született bírósági ítélet ellen fellebbeznek, és folytatni szeretnék a "Földet a gazdáknak!" programot is. Hangsúlyozta, hogy az ügyben a zrt. a bérleti szerződés legitimitását kérdőjelezte meg.

A Fővárosi Törvényszék december 10-i hatállyal a jogvédelem biztosítása érdekében leállította a mezőhegyesi földek árverését. A Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. korábban pert indított a magyar állam és a Nemzeti Földalapkezelő ellen, és kérte a pályázati eljárások érvénytelenségének, használati jognak, tulajdonjognak, valamint a szerződések érvénytelenségének megállapítását.

MSZP: Jön a nyomor

Jogi nonszensznek nevezte a mezőhegyesi állami földek árverését Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese Békéscsabán, ahol ellenzéki pártok közös tiltakozást szerveztek a mezőhegyesi földárverések kezdetére. Az MSZP politikusa szerint az is nonszensz, amit a kormánypárt ígér, hogy 400 embernek lesz munkája a létrejövő mezőhegyesi mintagazdaságban. Úgy fogalmazott: ennyi embert csak akkor tudnak ott alkalmazni, ha kézzel kaszálnak.

Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke a meghirdetett demonstráció előtt a sajtó képviselőinek azt mondta: kétezer hektáron nem lehet működőképes mintagazdaságot fenntartani, egy-két éven belül "nyomor lesz" Mezőhegyesen és környékén, és az önkormányzat is elesik 50-100 millió forint adóbevételtől, amelyet valamilyen módon pótolni kell, különben összeomlik ott az oktatás és a szociális ellátórendszer.

Tordai Bence, a Párbeszéd Magyarországért (PM) elnökségi tagja szerint a birtokrendszer évszázadok alatt bizonyította működőképességét, azt "felelőtlenül, jogtalanul és erkölcstelenül" szét akarják verni. Hangsúlyozta: kormányváltás után a földeket vissza kell majd venni, és a PM megtette a szükséges jogi lépéseket. Nagy-Huszein Tibor, a DK alelnöke szerint "itt nem áll meg a Fidesz", az állami földek után az egymillió hektárnyi állami erdőt fogják majd eladni.

Az LMP szerint "Mezőhegyesen nem a gazdálkodást szétlopó állami szereplőkre", hanem a meglévő foglalkoztatási és termelési potenciált fenntartó gazdálkodó egység megőrzésére van szükség. Sallai R. Benedek szerint a földeket a szocialista kormány alatt „a szocialista menedzsment lopja szét, amikor fideszes kormány van, akkor a fideszes menedzsment lopja szét".

Munkatársunktól/MTI