Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Bértárgyalást követelnek a közművelődési dolgozók

Noha az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint a kulturális területen dolgozó közalkalmazottak bérrendezésének ügyére konkrét megoldási javaslat van, a Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ) szerint "a maguk felé oly bőkezűek a munkavállalók felé fukar kezekkel mérnek".


Azonnali bértárgyalást követelt a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ), amely az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete elé szervezett akciót január végén Budapesten. A szakszervezet képviselői petíciót adtak át Závogyán Magdolna kultúráért felelős helyettes államtitkárnak.

A petícióban a szakszervezet az Emberi Erőforrások Minisztériumával, a Nemzetgazdasági Minisztériummal, valamint a Belügyminisztériummal követel tárgyalásokat. A Balog Zoltán tárcavezetőnek címzett dokumentumban a bértárgyalások alapjaként azt jelölték meg, hogy a bértáblák szerinti legkisebb nettó illetmény legyen legalább azonos a számított minimálbérrel, a többi illetmény összege a tábla arányában emelkedjen.

A szakszervezet - a január 22-i magyar kultúra napja alkalmából szervezett - akciója performansszal kezdődött meg, majd Papp Katalin, a szervezet vezetője mondta el beszédét, ebben azt hangsúlyozta: eljött a közös fellépés ideje. "A maguk felé oly bőkezűek a munkavállalók felé fukar kezekkel mérnek" - fogalmazott Papp Katalin.

Szakszervezetek: A politika lenézi polgárait

Árva János, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke arról beszélt, hogy kiállnak a KKDSZ követelései mellett. "Az a politika, amely ellehetetleníti a közélet és a nyilvánosság alapkészségeinek megismerését és begyakorlását (...) az lenézi a polgárait " - idézte a KKDSZ szolidaritási nyilatkozatában foglaltakat.

A KKDSZ petíciójában azt is követeli, hogy a közgyűjteményi és közművelődési szférát érintő béremelés időpontja és mértéke legyen független a szféra ágazataira kidolgozandó életpályamodellek életbelépésének időpontjától és mértékétől.

Követelik továbbá, hogy a kormány adjon kiegészítő normatív támogatást a béremelések végrehajtásához, valamint azt: még az idén történjen meg a teljes állami és önkormányzati közgyűjteményi és közművelődési intézményrendszer működési feltételeinek pénzügyi megerősítése. Závogyán Magdolna a petíció átvételét követően ígéretet tett arra, hogy a dokumentumot mihamarabb átadja Balog Zoltánnak.

Konkrét javaslatuk van

Készül az Emberi Erőforrások Minisztériumában (Emmi) - szakértőkkel és szakszervezetekkel folytatott tárgyalások alapján - a kulturális bérrendezésre vonatkozó javaslat - közölte a minisztérium kultúráért felelős államtitkársága január végén.

Az államtitkárság a közölte, hogy a kulturális területen dolgozó közalkalmazottak bérrendezésének ügyére konkrét megoldási javaslattal rendelkeznek. A kormány arra törekszik, hogy a bértábla rendezése a kulturális és közművelődési területen dolgozók számára a valódi béremelkedést jelenthesse - hangsúlyozták.

A tárgyalások során kiderült, hogy a kulturális bérrendezés ügye a felszínen jelentkező tünetnél egy sokkal összetettebb kérdéskör, egyebek mellett a különféle szakterületeken - alkotó és előadó-művészet, közművelődés, közgyűjtemények és az örökségvédelem - dolgozók eltérő bérkompenzációja miatt - tették hozzá.

Tavaly már adtak pénzt

Az államtitkárság szerint nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a kulturális területen több szervezet működik gazdasági társaságként, amelyek nem a közalkalmazotti törvény, hanem a Munka törvénykönyve hatálya alá esnek, és ezek ügye is rendezésre vár.

Az állami és önkormányzati fenntartású kulturális intézmények mellett pedig civil alapítványok, egyesületek és magántulajdonú gazdasági társaságok is fenntartanak kulturális intézményeket - írták.

Közölték azt is, hogy a szakszervezet egyik követelésére már 2015-ben megadták a választ, például azzal, hogy 1,2 milliárd forinttal növelték a kistelepülések kulturális normatíváját, amelynek minimum összegét is meghatározta településenként 1,2 millió forintban.

A kulturális közfoglalkoztatási program szintén jelentős, éves szinten 10 milliárd forint nagyságrendű többlettámogatást jelent az ágazatnak - jelezték. Az államtitkárság szerint mindez azt mutatja, hogy az Emmi együtt dolgozik a szakterületen dolgozókkal lehetőségeik és munkakörülményeik jobbá tételéért.

Munkatársunktól/MTI