Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Átalakulóban a közigazgatás – a finanszírozásról nincs döntés

A járások megerősítését, tisztviselői életpályamodellt, a közigazgatási ösztöndíjprogramok átszervezését és az állami tisztviselői kar megújulását ígéri a kormány a közeljövőben. Noha az önkormányzatok a kitűzött célok többségével egyetértenek, a bérfelzárkóztatás kapcsán még nem sikerült megállapodásra jutni.


Ismét ülésezett a Közszolgáltató Érdekegyeztető Fórum, hogy mielőbb megállapodás születhessen a Kormány, az önkormányzatok és az érdekvédelmi szakszervezetek között arról, miképpen válhat lehetővé a modern, szolgáltató állam kereteibe illeszkedő, a szakmai képzettséget és teljesítményt elismerő állami tisztviselői kar megújulása.

Dr. Kovács Zoltán területi közigazgatásért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy a Kormányzat elsődleges feladatának tekinti az állami tisztviselői életpálya kialakítását. Fontosnak tartja, hogy a megbecsült munka, a teljesítményen alapuló megfelelő bérezés és előmeneteli lehetőség, tisztázott felelősségi viszonyok és folyamatos képzés várja azokat, akik élethivatásként tekintenek a 21. századi magyar hivatalrendszerben végzett munkára.

Létfontosságú hogy megszűnjön a vidék és város között még tapasztalható különbség, ami a közigazgatási szolgáltatások színvonalát és hatékonyságát illeti. Ennek egyik, fontos előfeltétele a közigazgatási bérek közötti aránytalanságok felszámolása.

A bérekkel van a gond

Mind az önkormányzatok, mind pedig az érdekvédelmi szakszervezetek üdvözölték a koncepciót. Az önkormányzati oldal képviselője elmondta, hogy azonosulni tudnak a változásokkal, de szükséges az önkormányzati államigazgatási feladatot végzők bérfelzárkóztatása is.

A tárgyalóoldalak részéről további kérdések hangzottak el a koncepcióváltás okairól, az esetleges létszámcsökkentésről, a bérek szélesebb körű felzárkóztatásáról, a költségvetésben az erre elkülönített forrásokról. Az álláspontok közelítéséhez további egyeztetésre van szükség, melyben meg is állapodtak a felek.

Összességében az önkormányzatok és szakszervezetek képviselői az e tárgyban kitűzött kormányzati elvek és célok többségével egyetértenek, és támogatni tudják a Kormányzatot e törekvésében, és várják a folytatást.

Költöznek a közigazgatási ösztöndíjasok

Tizenhét kormányhivatalhoz kerülnek a területi közigazgatási ösztöndíjprogram résztvevői. A 35 évesnél fiatalabb, felsőfokú végzettségű ötven fiatal számára ez kiváló lehetőséget jelent a szakmai gyakorlat megszerzésére - mondta a területi közigazgatásért felelős államtitkár a program nyitó rendezvényén kedden Budapesten.

Kovács Zoltán elmondta: a kormány által alapított közigazgatási programok közül ez a legújabb, a 2011 óta működő magyar közigazgatási ösztöndíjprogram és a fogyatékos felsőoktatási hallgatók 2014-ben indult közigazgatási ösztöndíjprogramja mellett.

A területi közigazgatási ösztöndíjprogram egyéves, jövő januárban fejeződik be, a résztvevők nettó 110 ezer forintot kapnak havonta. Célja a területi szakember-utánpótlás biztosítása. Az ösztöndíjasokat mentorok segítik, a fiatalok a környezetvédelemtől a földhivatalok eljárásától át a népegészségügyig több területtel is megismerkedhetnek - ismertette.

Kovács Zoltán hangsúlyozta: a területi közigazgatás jelentős átalakításon esett át, most is folyamatban van egy új integrációs politika a területi közigazgatás, a járások megerősítése érdekében. Célként fogalmazta meg, hogy minél közelebb vigyék az állami feladatok ellátását az állampolgárokhoz.

Felidézte: korábban az állami feladatmegosztásban a jegyzők olyan feladatokat is elláttak, amelyek kifejezetten állami hatáskörbe tartozóak, erre példaként említette az okmányirodai feladatokat. A feladatmegosztás során a kifejezetten önkormányzati világ, a helyi ügyek intézése az önkormányzatoknál maradt, míg az állampolgárokat érintőek a járásokhoz kerültek - indokolta Kovács Zoltán az új ösztöndíjprogramot.

Életpályamodell a közigazgatásban

Beszélt arról is, hogy zajlik a területi közigazgatásban is az életpályamodell kialakítása, amely a korábbiakkal ellentétben a teljesítményre épülő, valamint a munkakörhöz kötődő rendszer lesz ellentétben az eddigi, a szolgálati időt előtérbe helyező struktúrával.

Tóth László, a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal megbízott elnöke arról beszélt, hogy a Miniszterelnökség szakmai irányítása mellett, költségvetési forrásból megvalósuló program lebonyolításában a hivatala vesz részt, a gyakorlati helyeket pedig a kormányhivatalok biztosítják. Hozzátette: szerinte a program a kormányhivatalok mint leendő munkáltatók és az ösztöndíjasok számára is kiváló lehetőséget biztosít.

A Miniszterelnökségtől kapott adatsorok szerint az ösztöndíjprogramosok közül a legtöbben, tizenegyen a fővárosi, hatan-hatan a Békés és a Hajdú-Bihar megyei, öten a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kormányhivatalhoz, a többiek más megyékbe kerülnek. A legtöbben, tízen a humánpolitika és a jog területén helyezkednek el. Az ösztöndíjasok végzettsége is különböző: bölcsészek, mérnökök, geográfusok, közgazdászok és jogászok is vannak köztük.

Munaktársunktól/MTI