Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Áprilistól központosítják a hulladékggazdálkodást

Noha a kormány állítja, hogy a hulladékgazdálkodás központosításával nullszaldóssá teszik a szolgáltatást, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) szerint nagy a veszélye, hogy a cégek belső működése „elszakad a piaci valóságtól”, és nem ösztönöz majd a minőségi szolgáltatásra.


Április 1-jén kezdi meg működését a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt., amelynek célja az országosan, mindenki számára elérhető egységes szolgáltatás, a biztonságos anyagi működés és a folyamatos fejlesztés biztosítása - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) államtitkára február legvégén.

Az átalakítással nem kívánnak feladatot elvenni az önkormányzatoktól és a közszolgáltatók sem változnak, továbbra is az önkormányzatok látják el a közszolgáltatást egy általuk kiválasztott közszolgáltató céggel - tette hozzá Szabó Zsolt.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára kiemelte, hogy a társaságot az állam 500 millió forint jegyzett tőkével, 4,8 milliárd forint tőketartalékkal hozta létre, elsőként a számlázás kialakítását végzi el, felméri a vagyont, ennek alapján optimalizálható lesz országosan a fejlesztés.

Hangsúlyozta, hogy az átalakítással nem emelkedik a szemétszállítás díja, sőt a szelektív hulladékgyűjtési rendszer terjedésével akár mérséklődhet is, miközben emelkedik a szolgáltatás színvonala. Az államtitkár kiemelte, hogy a kormány hamarosan megtárgyalja a hulladékégetési stratégiát is.

Nullszaldós szolgáltatást akarnak

Makai Martina, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) zöldgazdaság fejlesztéséért, klímapolitikáért és kiemelt közszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkára elmondta: eddig mintegy 140 engedéllyel rendelkező helyi közszolgáltató végezte a szemétgyűjtési és hulladékgazdálkodási feladatot, amelyek egy része veszteséges volt.

Az április elsejétől működő új holding megalakításával azt szeretné elérni a kormány, hogy országosan nullszaldóssá tegyék a szolgáltatás működtetését - tette hozzá. A lakosok semmit nem érezhetnek meg a változásból, a havi vagy negyedéves díj ugyanaz marad, egyedül a számlaszám és a számlázó neve módosul - mondta.

Célul tűzték ki azt is, hogy a hulladékhasznosítás nagyobb arányban teljesüljön. Az Európai Unió 50 százalékot ír elő a szelektív hulladékgyűjtés arányára, ám az irányelv további szigorítása várható - fejtette ki az államtitkár. A tervek szerint az eddigi térfogat alapú gyűjtést átalakítják a szennyező fizet elv alapján tömegalapúvá.

Elszakadtak a valóságtól

Az átalakításnak ugyanakkor vannak kritikusai is. Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke például a Világgazdaság című lapnak kifejtette, hogy „a központosítás soha nem jó, de néha van előnye”. Hozzátette, hogy az erőforrásokat és a bevételeket koncentrálja az új rendszer.

„A régi szisztéma sokféle áron nyújtott különböző szolgáltatást. Nézetem szerint nem szerencsés, hogy ehhez most nem nyúlnak hozzá, vagyis ezen a téren minden marad a régiben. Van, ahol 380 forint egy kukaürítés, van, ahol 260. Létre kellene hozni egy egységes rendszert” – magyarázta a lapnak Schmidt.

A TÖOSZ elnöke egyebek mellett azt is megjegyezte, hogy „jelenleg 12-15 milliárd forint között termel veszteséget az önkormányzati szektornak és az államinak is összesen a hulladék. Ez évről évre emelkedni fog, ha a költségek emelkednek (...) amihez azt is hozzá kell tenni, hogy a kintlévőségek átlaga 20 százalék”.

Schmidt Jenő hangsúlyozta, hogy „ha van egy kialakult, befagyasztott ár, akkor a közszolgáltató cégek nem fognak hatékonyan működni. Elég nagy a veszély ugyanis, hogy a cégek belső működése elszakad a piaci valóságtól, és ez a gondolkodás nem ösztönöz majd a minőségi szolgáltatásra” – válaszolta meg erre vonatkozó kérdésünket Schmidt Jenő.

Jön az új működési modell

A hulladékkezelés mellett új működési modell bevezetését tervezi a kormány a szennyvíz-, ivóvíz-, gáz-, áramszolgáltatás, a távfűtés, és a közétkeztetés területén is - jelentette ki Lázár János február elején Hódmezővásárhelyen.

A kormány hosszú távú változásokat tervez, amelyek célja, hogy ezeket a szolgáltatásokat non-profit jelleggel biztosítsa az állam - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Csúcsi olvasókörben tartott lakossági fórumán.

A kabinet szeretné, ha a szolgáltatók állami kézbe kerülnének vagy az állam felügyelt piacokon működnének - hangsúlyozta a térség országgyűlési képviselői posztját is betöltő politikus mintegy százötven fős hallgatósága előtt.

Lázár János szerint ez fogja megvédeni az embereket attól, hogy a rezsi irreálisan emelkedjen. Hozzátette: ha jól szervezik meg ezeket a szolgáltatásokat, az további csökkentést is lehetővé tehet.

Munkatársunktól/VGO/MTI