Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Az ellenzék visszaadná az iskolákat az önkormányzatoknak

Bár a kabinet február végén mintegy 38 milliárd forint segítséget ígért a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak (Klik), az ellenzék szerint az intézményt úgy, ahogy van meg kellene szüntetni. Az MSZP és a Magyar Liberális Párt azt javasolja, hogy adják vissza az önkormányzatoknak az iskolafenntartási jogot.


A kormány összesen 38 milliárd forintos pluszforrást biztosít a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) számára, ez magában foglalja a 17 milliárdos adósság konszolidációját is - közölte Palkovics László oktatási államtitkár február legvégén tartott sajtótájékoztatóján.

Az oktatási államtitkár azt mondta: a kabinet biztosítja a Klik működéséhez szükséges forrásokat mind az elkövetkező négy hónapban, mind a már utána következő, de új szervezeti formában. Az előző nap bejelentett változtatásokat indokolva kiemelte: a Klik létrehozása óta eltelt három év, át kellett gondolni a központ működését.

Megerősítette: a Klik szervezetét július 1-jétől teljesen átalakítják, és egy olyan szervezet jön létre, amelyik nagyobb mértékben szolgálja az oktatás ügyét és nagyobb mértékben lesz partner az iskolák számára. Biztosítani kívánják továbbá a stabilitást mind a finanszírozásban, az irányításban, mind az egyes folyamatok területén - jelezte.

Az oktatási államtitkár közlése szerint arra kérte Pölöskei Gáborné helyettes államtitkárt, hogy eddigi funkcióját felváltva töltsön be egy operatív posztot, irányítsa a Kliket, illetve kezdje el előkészíteni az átalakításokat. Pölöskei, aki március 1-jétől vezeti a Kliket, három prioritást jelölt meg: a tartozások rendezését, a mindennapi működés biztosítását és július 1-jére az új szervezeti keretek kialakítását.

Jenei Zoltán miniszteri biztos kiemelte: az elkövetkező hetekben áttekintik a Klik gazdálkodását, működési környezetét, és a több tízezres számlaállományt. Reményei szerint a számlák gyors rendezése helyreállítja majd a bizalmat a piacon a Klikkel szemben, és segítheti a belső működési nyugalom helyreállítását is.

Nincs iskola kréta nélkül

Közben az MSZP törvényjavaslatot nyújt be az Országgyűlésnek, hogy az az önkormányzat, amely képes rá, vehesse vissza iskoláját - közölte az ellenzéki párt frakcióvezetője. Tóbiás József elmondta, benyújtanak egy másik, a költségvetést módosító javaslatot is, amely lehetővé teszi az intézményekben a minőségi oktatást. Egyetlen iskola sem maradhat kréta, eszközök, vagy fűtés nélkül - indokolta.

A pártelnök elmondta, hogy a választmány nyílt levélben állt ki a pedagógustüntetés mellett. A levélben azt írták: a Fidesz erőszakos központosítása szétverte az oktatást, elvette az iskolák szabadságát és önállóságát, miközben nem biztosította az egyenlő lehetőségeket. Ez pedig a pedagógusok mellett a gyerekeket és Magyarország jövőjét is veszélyezteti - áll a sajtótájékoztatón kiosztott dokumentumban.

Nincs szükség a Klebelsberg Intézményfenntartó Központra, nincs szükség arra, hogy a kormány különböző rangú tagjai megmondják, mi jó helyben. A helyiek szeretnének dönteni arról, mi jó nekik - hangsúlyozta.

Szabó Szabolcs, az Együtt színeiben politizáló független országgyűlési képviselő szintén a Klik megszüntetését szorgalmazta. Értékelése szerint az intézmény alapvetően hibás koncepción alapul, szerkezetileg működésképtelen, abba "nem lehet életet lehelni". Megjegyezte: pártja szerint Pölöskei Gáborné kifejezetten jó és elismert szakember, amin az sem változtat, hogy Áder János államfő testvéreként kinevezése nem feltétlenül elegáns.

Mennie kell a Klik-nek

A Magyar Liberális Párt (MLP) szintén úgy véli, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak (Klik) meg kell szűnnie, és az önkormányzatoknak vissza kell adni az iskolafenntartási jogot. Bősz Anett, a párt ügyvivője Békéscsabán arról is beszélt, hogy a kérdésről oktatási konferenciát szerveznek a közeljövőben.

Az ellenzéki politikus a Hétfőn hétkor elnevezésű helyi rendezvénysorozat vendégeként kifejtette: tudják, hogy a korábbi rendszer sem volt tökéletes, a normatívák rendszerét épp ezért évente kötelezően felülvizsgálnák, az államnak pedig méltányossági alapon több pénzt kellene juttatnia azoknak az iskolát fenntartó önkormányzatoknak, amelyek erre rászorulnak.

Elmondta, hogy a javaslatot a közeljövőben társadalmi vitára szeretnék bocsátani, és egy politikai-szakértői panelt is magában foglaló konferenciát szerveznek a témáról. A liberális politikus hangsúlyozta: azon is változtatnának, hogy az iskolaigazgatók kinevezése politikai nyomásra vagy javaslatra történik.

Néhány hete a pedagógus-sztrájkbizottság 25 pontban foglalta össze követeléseit, amelyről korábban egyeztettek a kormányoldal képviselőivel. A követelések között kiemelt helyen szerepelt, hogy az „államnak mint fenntartónak, nem lehet több jogosítványa, mint a többi intézményfenntartónak. Szét kell választani az állami ellenőrzés rendszerét az intézményi ellenőrzés rendszerétől”.

Munkatársunktól/MTI