Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Sok fejlesztéssel számolnak a nagyvárosi költségvetések

Szinte minden nagyobb városban elfogadták már a 2016. évi költségvetéseket. A beszámolókból kiderül, hogy ezek az önkormányzatok stabil anyagi háttérrel vágnak neki az új költségvetési évnek, ami sok fejlesztést is lehetővé tesz számukra. Utóbbiakat azonban jórészt a néhány városba bőven áradó állami támogatásnak köszönhetik.


Csaknem négymilliárd forintos fejlesztési kerettel elfogadta a szekszárdi közgyűlés a város idei, 10,5 milliárd forintos költségvetését.

Ács Rezső (Fidesz-KDNP) polgármester azt mondta: a helyi adóbevételeknek köszönhetően sikerült növelni a városüzemeltetésre fordítandó összeget, amelyre idén 800 millió forint jut. A saját bevételek terhére külön forrást biztosít az önkormányzat szociális juttatásokra - mondta, megemlítve, hogy a tavaly megszűnt állami gyógyszerár-támogatást idén március 1-jétől Szekszárdon ismét bevezetik. Erre 30 millió forintot különítettek el.

Az összesen 3,9 milliárd forint értékű fejlesztések között kiemelte a Modern városok program keretében tervezett útépítéseket, amire hárommilliárd forint állami támogatást kapott a tolnai megyeszékhely. Az összegből több mint 11 kilométernyi vízelvezetőt építenek a szekszárdi borvidéken, és újjáépítenek 4 kilométernyi útszakaszt, amely a 6-os főút régi nyomvonalán, a város észak-nyugati részén halad át.

A közgyűlés arról is döntött, hogy az önkormányzat a már rendelkezésre álló támogatás összegét tőke- és hozamgarantált befektetéssel három hónapra leköti.

Szolnok: Egymilliárd fölött az oktatási támogatás

Szolnok tovább fejlődik, a városnak biztonságos, tervezhető költségvetése van - közölte Szalay Ferenc polgármester miután a képviselők elfogadták a város idei büdzséjét.

Szolnok 2016-ban mintegy 16,5 milliárd forintból gazdálkodik, a költségvetésben nem számolnak hiánnyal. Az indoklás szerint a közgyűlés a működési és felhalmozási forráshiány megszüntetését belső finanszírozási bevételekből - az előző évek pénzmaradványából - biztosítja.

A város honlapján szereplő független könyvvizsgáló jelentés szerint a működési bevételek és kiadások tervezett összege egyezően 10,7 milliárd forint. Ezen belül a költségvetési bevételi főösszeg 10,5 milliárd forint, amelyet az előző években képződött pénzmaradvány - mintegy 232 millió forint - mint a belső finanszírozás működési bevétele egészíti ki a működési kiadás főösszegéig. A felhalmozási kiadások tervezett összege 5,7 milliárd forint, a fejlesztési bevételeké 5,25 milliárd, a különbség belső finanszírozási bevétel, amely az előző évek pénzmaradványaiból származik.

Szalay Ferenc (Fidesz-KDNP) polgármester kiemelte: az iparűzési és építményadóból származó források csaknem 500 ezer forinttal emelkednek, a fejlesztésekre 30 százalékkal több forrás jut. Folytatják a közvilágítás korszerűsítését, valamint az út- és járdaépítéseket is - mondta.

Hozzátette, továbbra is biztosított a szociális ellátást nyújtó intézmények fenntartása. Az oktatási feladatok elvégzéséhez, a létesítmények fenntartáshoz 1,1 milliárd forinttal járul az önkormányzat - közölte, hozzátéve: több forrás jut a sport- és ifjúsági, valamint a közművelődési feladatokra is.

Szombathely: az építkezés költségvetése

Szombathely 2016-os költségvetését 16,4 milliárd forintos főösszeggel fogadta el a vasi megyeszékhely közgyűlése.

Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) polgármester a szavazás előtt azt hangsúlyozta: az építkezés költségvetése lesz, a Modern városok program keretében az idén és a következő években olyan fejlesztések valósulhatnak meg, amelyekhez foghatóra nem nagyon volt példa eddig a Szombathely életében.

Hozzáfűzte: az, hogy a korábbinál sokkal kedvezőbb a költségvetés helyzete, a kormány által nyújtott adósságkonszolidációnak, a fegyelmezett és szigorú gazdálkodásnak, valamint a szombathelyi cégek által befizetett helyi iparűzési adó 2010-hez képest 70 százalékos növekedésének egyaránt köszönhető.

Ismertetése szerint Szombathelyen a költségvetés működési bevételeinek 20 százaléka származik állami támogatásból, 60 százalékát adják a helyi adók és mintegy 30 százalékát teszik ki az intézményi és egyéb bevételek.

Szombathelyen ezek szerint idén 5,3 milliárd forint jut városüzemeltetésre, 3,8 milliárd forint oktatásra, 2,9 milliárd forint kultúrára, 1 milliárd forint a szociális ágazatra, 0,5 milliárd forint egészségügyre, 0,6 milliárd forint gyermekvédelemre és 0,5 milliárd forint a sport támogatására.

Nemény András baloldali képviselő azt hangsúlyozta: az adósságkonszolidációval együtt a város korábbi 30 milliárd forint körüli költségvetése megfeleződött és ezzel szavai szerint az önkormányzat mozgástere is jelentősen szűkebbé vált.

Kifogásolta, hogy a 2016-os szombathelyi büdzsében mindössze 260 millió forintot irányoztak elő a városi utak, járdák és hidak felújítására. Módosító javaslatként több költségvetési tételt megjelölt, ahonnan át lehetne csoportosítani pénzt.

költségevetés valójában akár elérheti a 30 milliárd forintot is.

Sopronban megduplázódtak a beruházásokra fordítható összegek

A soproni büdzsé bevételi és kiadási főösszege 23 milliárd 348 millió forint, amely 6 milliárd 182 millió forinttal több, mint 2015-ben.

Fodor Tamás polgármester (Fidesz-KDNP) elmondta, hogy az idei évi költségvetés is feszes, szigorú és takarékos. A Modern városok program, valamint a területi és településfejlesztési program keretében a jövőben megvalósulandó beruházásokra utalva hozzáfűzte: a város ugyanakkor óriási fejlődés előtt áll.

A költségvetés elfogadása előtt a városvezető jelezte: egy település költségvetését nem szabad külön kezelni a központi büdzsétől, mert a magyar gazdaság mozgástere biztosítja az önkormányzatok lehetőségeit. Hangsúlyozta, hogy a "magyar út" az a gazdaságpolitika, amely több éve fémjelzi a gazdaságot, sikeres, és ez nemcsak a kormány érdeme és tevékenységének eredménye, hanem az összes dolgozó magyar emberé is.

A költségvetés főbb arányait ismertetve Fodor Tamás elmondta: mintegy 10 milliárd forintot működésre, 13,2 milliárd forintot felhalmozásra fordítanak. Utóbbi összeg közel a duplája a tavalyi évinek.

A 43-75 százalékos arány a fejlesztések miatt alakult így - jegyezte meg. Felidézte: a Modern városok program keretében az idei évre 4,2 milliárd forintot kapott Sopron a kormánytól a belváros megújítására, a Fertő tó turisztikai célú fejlesztésére, valamint a Lőverek-program kidolgozására és megvalósítására. A költségvetésben emellett 6,5 milliárd forint szerepel a területi és településfejlesztési program megvalósítására. Ezekhez a fejlesztésekhez 1,25 milliárd forintot biztosít önerőként a város, míg tartalékként 1,3 milliárd forintot tart nyilván - ismertette.

Debrecen: stabilitás és fejlesztés

Kiegyensúlyozott működés és jövőt meghatározó fejlesztések jellemzik Debrecen ez évre szóló költségvetési tervezetét - közölte a város polgármestere hétfőn sajtótájékoztatón.

Papp László (Fidesz-KDNP) elmondta: a költségvetés mérlegfőösszege 56 milliárd forint, ami 3,5 milliárddal haladja meg a tavalyit. A város tervezett költségvetésének bevételi főösszege 34,97 milliárd forint, a kiadási főösszeg 38,35 milliárd. A kettő közötti különbséget a 2015-ös 2,5 milliárd forintos pénzmaradványból és fejlesztési célú egymilliárd forint összegű hitel felvételével finanszírozza a város - ismertette a polgármester.

Utóbbit annak érdekében veszik fel, hogy mielőbb kisajátíthassák a nyugati kiskörút harmadik ütemének nyomvonalába eső ingatlanokat, és minden uniós fejlesztési forrást felhasználhassanak a beruházáshoz - fűzte hozzá.

Papp László kiemelte: a beruházásokra 1,8 milliárd forintot fordítanak, amely a pályázati források elnyerése esetén 9 milliárdra növekedhet.

Az egész város egy nagy fejlesztési övezet lesz már az idén: a Nagyerdőben, a lakótelepeken, valamint a keleti és a déli városrészben szinte egy időben kezdődnek meg a beruházási munkák - mondta.

Hozzátette: a repülőtér fejlesztésére 1,5 milliárd forintot fordítanak, amelyből 1,2 milliárdot a Modern városok program keretéből az új műszeres leszállító rendszer telepítésére fordítanak, 300 millió forint saját forrással pedig a megnövekedett utasforgalmat kiszolgáló infrastruktúra fejlesztéséhez járulnak hozzá.

A repülőtér környékén innovációs városnegyedet alakítanak ki: az Új főnix terv innovációs programból 2,5 milliárd forintos beruházással megkezdik az innovációs és termelési központ kialakítását - részletezte a polgármester.

Papp László közlése szerint városüzemeltetésre több mint 2 milliárd, gyermekétkeztetésre 1,4 milliárd, a város kulturális életére 4,68 milliárd, a helyi sportélet támogatására 731 millió forintot fordítanak az idén.

Munkatársunktól/MTI