Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Az Unió több tízmilliárdnyi támogatást tart vissza

Az Európai Unió különböző szabálytalanságok miatt 121 millió euró (mintegy 37,5 milliárd forint) Magyarországnak járó fejlesztési támogatás kifizetését függesztette fel. A kormány szerint nem vész el pénz. A Párbeszéd Magyarországért párt hazárdjátéknak nevezte a kormány viselkedését.


A 2007-2013-as pénzügyi ciklusban Magyarországnak járó fejlesztési támogatások közül három programot érintő támogatás folyósításának felfüggesztéséről döntött az Európai Bizottság március 23-án.

A neve elhallgatását kérő forrás úgy tájékoztatott, hogy a bizottság 2015 szeptemberében megszakította három uniós finanszírozású program támogatását, majd 2016. március 23-án fel is függesztette a pénzek kifizetését. A múlt szerdai döntés 121 millió euró kifizetését érinti.

A bizottság akkor kezdi meg az összeg további folyósítását, ha a Magyarország kijavítja a szabálytalanságokat és adott esetben büntetést (korrekciót) is elfogad.

Az Európai Bizottság 2015 szeptemberében értesítette Magyarországot arról, hogy megszakítja a programmal kapcsolatos kifizetéseket, mivel az ellenőrzés során szabálytalanságokat találtak a program irányítása körül és ellenőrzési rendszerében. Erről és a szükségeses szabályozások bevezetéséről a bizottság levelet küldött Magyarországnak.

Ezeket a szabálytalanságokat Magyarország azonban nem orvosolta a rendelkezésére álló hat hónap alatt, aminek az lett a következménye, hogy a bizottság szerdán felfüggesztette a kifizetéseket - közölte a forrás.

Tájékoztatása szerint az első, figyelmeztető lépést követően könnyebb lett volna újraindítani a folyamatban lévő programok támogatását, mint most, a második lépést - vagyis a kifizetések felfüggesztését - követően. Ekkor szigorúbb ellenőrzésnek vetik alá az érintett programot, aminek akár olyan következménye is lehet, hogy az országnak a támogatás egy részét vagy akár egészét is vissza kell fizetnie az uniónak.

Most a magyar hatóságok feladata, hogy a bevezessék a kért szabályozásokat. Amennyiben azok teljesülnek, a bizottság kész akár azonnal folyósítani a támogatási összeget - hangsúlyozta az ügy részleteit ismerő szakértő.

Elmondta: a múlt szerdai döntés három programot érint, amelynek részleteiről Magyarország tájékoztatást adott a bizottságnak. Az unió azok szabályszerűségét ellenőrizni fogja.

A közlés szerint más, függőben lévő kérelmekhez kapcsolódóan Magyarország esetében mintegy 700 millió eurónyi, folyamatban lévő támogatás kifizetését szakította meg vagy függesztette fel az uniós bizottság. Ebbe az összegbe beletartozik a most felfüggesztett 121 millió eurós fejlesztési forrás is.

A kormány szerint nem vész el egy forint sem

Magyarországnak mintegy tíz ügyben van vitája az Európai Bizottsággal a 2007-2013-as időszak uniós kifizetéseiről, négyben azonban vitatja a bizottság igazát, így ezek várhatóan az Európai Bíróság elé kerülnek - közölte a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a TV2 Mokka című műsorában

Csepreghy Nándor elmondta: a másik hat ügy valószínűleg megállapodással zárul, ami azt jelenti, hogy Magyarországot megbírságolják. A négy, vitatott ügyben azonban nem várható megállapodás, mert a kormány nem ismeri el a hibáját, és egyetlen eurót sem akar fizetni igaztalanul.

Az államtitkár tájékoztatása szerint a négy ügy mintegy 70-80 milliárd forintos összeget érint. A vita 2017 májusában zárul majd le, addigra fejeződik be a teljes pénzügyi elszámolás - fűzte hozzá.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkársága szerint "egyetlen euró lehívása sem kerül veszélybe vagy válik kétségessé" a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programból (TIOP), az uniós támogatás kifizetését csak átmenetileg függesztették fel.

A tárca az MTI megkeresésére kedden elküldött közleményében azt írták, hogy a magyar hatóságok már ismerték az Európai Bizottság hivatalos döntését a fejlesztési támogatások kifizetésének felfüggesztéséről, és arra időben fel tudtak készülni.

Hozzátették: az eljárás már folyik, a hivatalos közzététel "csak egy mérföldkő", amely egy kéthónapos tárgyalássorozatot indít meg.

Emlékeztettek rá, hogy az Emmi irányító hatóságként 2014-ben vette át a TIOP-ot a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől. A tárca az akkori vizsgálatok során nagyon sok hibát tárt fel a projektek tervezésében, a leszerződött projektek többsége el sem indulhatott - írták.

Úgy fogalmaztak, hogy 2015 nyarán a minisztérium "sikeres intézkedési csomagjának, innovatív megoldásainak köszönhetően" a bizottság már csak 10-15 százaléknyi tételre kért intézkedést.

Ennek egy részére vonatkozik az uniós fejlesztési támogatások kifizetésének múlt szerdai hivatalos felfüggesztése. Összesen 36 milliárd forintnyi kifizetést tartanak vissza átmenetileg addig, amíg Magyarország meg nem hozza a szükséges intézkedéseket.

Az Emmi hangsúlyozta, hogy bár az eljárás eredményeképpen a büntetés ("a TIOP korrekciójának") mértéke várhatóan 3 és 8 milliárd forint közé tehető, de nem lesz szükség arra, hogy ezt az összeget költségvetési forrásból pótolják.

Az operatív program végrehajtását közvetlenül nem befolyásolja a 2007-2013-as programozási időszak kifizetéseit érintő felfüggesztés, a projektek 2015-ben befejeződtek - olvasható a tájékoztatásban.

PM: hazárdjátékot játszanak az országgal

A Párbeszéd Magyarországért véleménye szerint a kormány hazárdjátékot játszik az országgal - reagált a párt elnökségi tagja azokra a hírekre, amelyek szerint Európai Bizottság felfüggesztette 25 milliárd forint, a TIOP-programra szánt forrás kifizetését és az Öveges-programban talált problémák miatt is visszatartják körülbelül 40 milliárd forintnyi támogatás kifizetését.

Barabás Richárd keddi, budapesti sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a források felfüggesztése két neuralgikus területet érint, mert ezeket a pénzeket az egészségügyre és az oktatásra fordítanák.

A politikus megjegyezte, hogy nem csak ezen pénzek körül jelentkeztek problémák, a számítások szerint évente körülbelül ötszázmilliárd forint "folyik ki különböző csatornákon".

Munkatársunktól/MTI