Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Mi legyen a KLIK után?

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere bejelentette, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) megszüntetése után 60 kicsi, regionális KLIK jön létre. Ellenzéki pártok és az önkormányzati szövetségek azt követelik, hogy térjenek vissza a régi modellhez, és amelyik önkormányzat képesnek tartja magát erre, azok kapják vissza iskoláikat.


El kell jutni odáig, hogy az igazgatók valódi felelős vezetők, irányítók tudjanak lenni. Ennek érdekében nagyobb mozgástérre, több döntési lehetőségre van szükség, és ez ügyben már jelentős előrelépések történtek – jelentette ki Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Klebelsberg Intézményfenntartó Központ(Klik).

Beszélt arról is, hogy nemsokára a kormány elé terjesztenek egy javaslatot, amely szerint a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) helyett mintegy hatvan olyan szervezetet hoznának létre, amelyek rendelkeznek önálló jogi személyiséggel, önálló költségvetéssel, így az igazgatók közvetlenül tudnák elérni azokat a szervezeteket, ahol a döntések megszületnek.

A miniszter úgy fogalmazott, előre kell haladni, nem hátra, nem szeretnének visszatérni a 2010 előtti helyzethez, amikor 1200 milliárd forintos adósságuk volt a fenntartó önkormányzatoknak, csődben voltak, kiszámíthatatlan volt az iskolák finanszírozása.

Bejelentette, a köznevelés irányítói újabb országjárásra indulnak, regionális fórumokon szeretnének az iskolaigazgatókkal találkozni és párbeszédet folytatni.

Balog Zoltán a diákok terhelhetőségéről azt mondta, nagy vita lesz, de nem szabad elkapkodni a döntéseket, alaposan át kell mindent gondolni. Beszélni kell az egész napos iskoláról, a 9 osztályos általános iskola kérdéséről, a szakképzés és az általános képzés egymáshoz való viszonyáról.

Noha a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) megszűnik, továbbra is az állam tartja majd fenn az iskolákat - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kedden.

Rétvári Bence elmondta, hogy a kormányzat nem tér vissza a 2010 előtti, önkormányzati fenntartású rendszerhez, a döntéseknek azonban közelebb kell kerülniük az intézményekhez.

Az államtitkár kifejtette, hogy azért szüntetik meg a Kliket, mert azt érte a legtöbb kritika az elmúlt időszakban, amiért "túlságosan vízfejként, egy helyről irányította az iskolákat". A köznevelési kerekasztal ülésein ezért arra jutottak, hogy érdemes csökkenteni a központi irányítás mértékét - tette hozzá.

Rétvári Bence közölte: azt szeretnék, hogy nyárra alakuljon ki az új rendszer, hogy szeptembertől már jól tudjon működni.

A Magyar Önkormányzatok Szövetsége érdemi konzultációt szeretne

Üdvözli a kormány döntését a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) megszüntetéséről a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, és a hatékony közoktatás megteremtése érdekében érdemi konzultációt vár az oktatás ügyében.

Gémesi György, a szövetség elnöke és Wittinghoff Tamás, a polgármesteri tagozat elnöke a közleményben azt írta: a közoktatás "államosítása" előtt számos alkalommal felhívták a kormány figyelmét a folyamat előkészítetlenségére és veszélyeire. Egyúttal sajnálattal állapították meg, hogy a szövetség véleményét, állásfoglalásait és konkrét javaslatait figyelmen kívül hagyva született meg a döntés az állam intézményfenntartó szerepét betöltő szervezet létrehozásáról, és mára beigazolódtak korábban jelzett aggodalmaik.

Jelezték, a szövetség üdvözli a kormány döntését a Klik megszűnésével kapcsolatban, mert ezzel a kormány - mint írták - "belátta, hogy a közoktatás állami irányítására, fenntartására létrehozott mamutszervezet képtelen megvalósítani a jövő generációjának versenyképes oktatásával kapcsolatos kormányzati törekvéseket".

A szövetség reményét fejezte ki, hogy "a kialakult válságos helyzetben" a pártpolitikai szándékok helyett a józan ész politikája kerekedik felül és esély lesz egy új kezdetre a közoktatásban". Ennek érdekében felajánlották tapasztalataikat, együttműködésüket "egy hatékony, a korábbi változások értékeit is megtartó közoktatás, köznevelés megteremtésért".

Ennek érdekében kezdeményezik "a korábban és jelenleg sem fellelhető érdemi és valós konzultációt" az érintett szakmai, civil szervezetek, az állam és valamennyi önkormányzati szövetség részvételével.

MSZP: az önkormányzati logikán működtetett közoktatásnak nincs alternatívája

Az MSZP szerint fel kell hagyni a központosítással, az önkormányzati logikán működtetett közoktatási rendszernek nincs alternatívája, ezért újra kell szervezni tankerületi szinten az egész rendszert - mondta az Országgyűlés kulturális bizottságának szocialista alelnöke.

Kunhalmi Ágnes szerint nem tesz mást a kormányzat, mint hogy szétdarabolja a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (Klik), de a miniszterelnök által szorgalmazott központosítási logika tovább él.

Amíg ez a logika működik Magyarországon, teljesen mindegy, hol faragják az oktatási rendszert - hangsúlyozta.

Az ellenzéki politikus egyfajta terelésnek tartja a Klik megszüntetéséről szóló bejelentést, mert a kormány "nehezen viseli" a negyvenezres tüntetéseket, így akarja a civilek vitorlájából kifogni a szelet.

Kunhalmi Ágnes szerint ugyanakkor annak beismerése Rétvári Bence államtitkár nyilatkozata, hogy amit csináltak 2011 és 2016 között, "totálisan értelmetlen volt". Hány gyerek életébe került ez az elmúlt öt-hat év? - firtatta.

A szocialista politikus szerint csak az önkormányzati logikán működtetett oktatási rendszernek van értelme Magyarországon; vissza kell adni az iskoláknak az autonómiát, a helyi közösségeknek pedig azt a jogot, hogy beleszólhassanak a saját iskolák működésébe.

Elmondta, tartalmában sem lehet visszatérni az elmúlt 25 év oktatásához, hiszen a világ változik.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kedden az ATV-nek és a Kossuth Rádiónak nyilatkozva azt mondta, noha a Klik nyáron megszűnik, továbbra is az állam tartja majd fenn az iskolákat.

Együtt: a Klik helyett egy fenntartható rendszer kell

Az Együtt - a Korszakváltó Pártja arra kéri a kormányzatot, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) helyett alakítson ki életképes, korszerű, évtizedeken keresztül fenntartható rendszert, a döntéseket vigyék a lehető legközelebb az iskolákhoz, az igazgatóválasztás jogát pedig adják vissza a helyi közösségeknek.

Szabó Szabolcs az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, pártja a kezdetektől azt mondja, hogy a Kliket meg kell szüntetni, így az Együtt örül, hogy a Fidesz-kormány elkezdte megvalósítani az Együtt oktatáspolitikai javaslatait.

A cél az, hogy akár önkormányzati, akár járási szinten szervezik a fenntartást, a gyerekekhez, pedagógusokhoz, iskolákhoz közel szülessenek meg a döntések, ezáltal gyorsan lehessen reagálni a felmerült problémákra - tette hozzá Szabó Szabolcs.

Az Együtt azt szorgalmazza: adják vissza az igazgatók döntési jogkörét, szervezzék újjá a pedagógiai szolgáltatások és a pedagógus továbbképzést, élesszék újjá a tankönyvpiacot, dolgozzanak ki egy rugalmas, a pedagógiai munka kiteljesedését elősegítő új alaptantervet és indítsanak az iskolai szegregáció mérséklésére irányuló programot.

Az LMP aláírásokat gyűjt

A párt annak érdekében kezdett aláírásgyűjtésbe, hogy a települések visszakaphassák oktatási intézményeiket, abban a tizenkét megyei jogú városban pedig, ahol a párt képviselettel rendelkezik, határozati javaslatot is benyújtanak ennek érdekében.

Ikotity István országgyűlési képviselő hétfői budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a párt a 2010 előtti szélsőségesen liberális, és az azt követő szélsőségesen centralizált rendszer helyett köztes megoldást tart megfelelőnek.

A politikus azt szorgalmazta, hogy ahol az önkormányzatok képesek és szeretnék maguk fenntartani az iskolákat, ott ezt megfelelő állami finanszírozás mellett tegyék lehetővé számukra.

Fontosnak ítélte, hogy az igazgatóválasztás, vagy a tankönyvek és módszerek kijelölése is helyi ügy legyen.

Munkatársunktól/MTI