Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Csapdát sejtenek az önkormányzatok az ASP-technológiában

Már a parlament előtt van az önkormányzati törvény módosítására vonatkozó javaslat, amely lehetővé tenné, hogy az úgynevezett ASP-technológia segítségével totális ellenőrzés alá vonják az önkormányzatok pénzügyeit. Ezzel végső csapást mérve a már ma is gyenge lábakon álló autonomiájukra.


Az ASP (Application Service Providing) - magyarul alkalmazás-szolgáltatás, vagy alkalmazás-bérlet – egy új üzleti és egyben technológiai konstrukciót jelent.

Az ASP keretében a felhasználók a tevékenységük támogatásához szükséges ügyviteli, vagy egyéb szoftvereket úgy veszik igénybe, hogy interneten keresztül kapcsolódnak a szolgáltatónál elhelyezett szerverekhez, az ezeken működő adatbázisokhoz és az adatokat kezelő programokhoz. A felhasználói gépeken csak egy egyszerű böngészőprogramnak kell futnia és internet kapcsolattal kell rendelkeznie.

A több éve zajló előkészületek azzal kecsegtettek, hogy az ASP technológia alkalmazásával hozzájuthatnak a települések a legkorszerűbb szoftverekhez, és mindezt még olcsóbban is, mint eddig.

Néhány hónapja azonban kiszivárgott egy tanulmány, amelyet egyetlen minisztérium sem akart vállalni. Ebben az anyagban annak a folyamatnak a leírása volt, hogyan vonhatnák az önkormányzatokat totális ellenőrzés alá az ASP segítségével. Majd fokozatosan a helyi döntéseket is egy központban lehetne meghozni, szinte feleslegessé téve az önkormányzati képviselőket és a hivatali apparátust. Akkor mindenki tagadta, hogy ilyen elképzelések lennének. Ám az április közepén felbukkant parlamenti előterjesztés kísértetiesen hasonlít arra, ami az ismeretlen forrásból származó dokumentumban felborzolta az idegeket.

Az államtitkár szerint nincs ok aggodalomra

Április 27-én, az önkormányzati törvény módosításának vitáját megnyitó expozéjában Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár közölte: a kormány célja, hogy az önkormányzatoknál folyó közigazgatási munka informatikai eszközökkel magas színvonalú lehessen. Emellett egy olyan adattárházat akarnak kialakítani, amely biztosítja az önkormányzatok gazdálkodásával kapcsolatos adatok elemzését, az önkormányzati adatszolgáltatást pedig egy egyszerűsített, egységes, központi alapra helyezi.

Az ezt segítő ASP-technológia alkalmazásával az önkormányzatoknak nem kell önállóan szoftvereket vásárolniuk, az ASP-vel a helyhatóságok egy szolgáltató központhoz kapcsolódhatnak. Az adattárolás központilag történik, de az önkormányzatok csak a saját adataikhoz férnek hozzá - ismertette.

Az államtitkár célul tűzte, hogy az ASP-program országossá váljon.

Pogácsás Tibor szerint mindezzel a jövőben a helyi önkormányzatok gazdálkodási feladatainak megfelelő informatikai támogatása mellett lehetséges lesz a folyamatos pénzügyi ellenőrzés és az önkormányzatok eladósodási folyamatának meggátolása.

Répássy Róbert, a Fidesz vezérszónoka közölte, a kormánypárt támogatja a javaslat elfogadását.

Emlékeztetett, hogy többpárti egyeztetés volt az előterjesztésről a Belügyminisztériumban, ahol elhangzottak az indítvány benyújtásának céljai, ezek között elsősorban egy olyan informatikai rendszer működtetése, amellyel az önkormányzatok szolgáltatásokat vehetnek igénybe, továbbá az ott nyilvántartott adatok megteremtik az állami pénzügyi ellenőrzés lehetőségét.

Az egyeztetésen is elhangzott - folytatta -, hogy bizonyos félelmek merültek fel az önkormányzatokban, miszerint a jogaikat sértő változtatásról lenne szó. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a hatályos önkormányzati törvény is tartalmaz olyan kötelezettséget, amely szerint a helyhatóságoknak informatikai rendszert kell működtetniük, ami a folyamatos pénzügyi állami ellenőrzés eszközeként is szolgál.

Tehát semmilyen új ellenőrzésről, az önkormányzatok jogköreit sértő informatikai adattárról nincs szó - hangsúlyozta Répássy Róbert.

Közölte azt is, hogy a kormány úgy ítéli meg, a törvényjavaslat nem sarkalatos.

MSZP: merényletkísérlet az önkormányzati autonómia ellen

Hiszékeny Dezső, az MSZP vezérszónoka a javaslatot úgy jellemezte, hogy az rövid távon az önkormányzatok bürokratikus terheinek súlyosbítására szolgál, hosszú távon pedig egy merényletkísérlet az önkormányzati autonómia ellen.

Az önkormányzatok költségvetése évek óta nem lehet deficites, hiszen csak kormányzati engedéllyel vehetnek fel hitelt - emelte ki. Akkor viszont melyek az eladósodott önkormányzatok? - tette fel a kérdést.

A kormány most erőszakkal akarja rákényszeríteni azokra az önkormányzatokra a saját kidolgozatlan informatikai rendszerét, amelyek évek óta problémamentesen használnak saját fejlesztésűeket - mondta. Az ASP-rendszer képes lehet az összes önkormányzat összes alrendszerét ellehetetleníteni - jelentette ki.

Gyüre Csaba (Jobbik) azt mondta, az önkormányzatok nem örülnek annyira az új rendszernek, hogy valamennyien önkéntesen társulni akarnának.

A javaslatban megfogalmazott célok önmagukban pozitívak is lehetnének, mert az önkormányzatok eladósodásának megakadályozása, a közpénzek felhasználásának, a feladatfinanszírozásnak és a likviditási helyzetnek az ellenőrzése jó cél - mondta.

Azt viszont kritikaként említette, hogy az új rendszer miatt középtávon felmerülhet a létszámleépítés lehetősége. Az önkormányzatoktól elvehetik a feladataikat, a kistelepüléseken pedig az ASP-rendszer bevezetése akár háromszorosára is növelheti az informatikai kiadásokat - tette hozzá.

Ikotity István (LMP) úgy fogalmazott, hogy a javaslat kormány által említett céljai részben támogathatóak lennének, de a jogszabály valójában totálissá teszi a centralizációt és kiüresíti az önkormányzatiságot. A helyi közhatalom eszköztelenné válik, mert le kell építenie saját háttérapparátusát - közölte a képviselő, aki szerint mintegy 5-10 ezer közszolgát kell majd elbocsátani. A javaslat leghátrányosabban a kistelepüléseket érinti - nyomatékosított.

Szabó Sándor (MSZP) azt kritizálta, hogy az ASP-rendszert kötelezővé akarják tenni az önkormányzatok számára.

A BM szerint előrelépés

Répássy Róbert (Fidesz) szerint az ellenzéki képviselők nincsenek tisztában az önkormányzatok jogaival és kötelezettségeivel, a nyilvántartások összekötése most is a szabályok része és nincs szó új adatok bekéréséről. Kifejtette: a javaslat egy egységes informatikai rendszer bevezetésére vonatkozik, amely napra kész és elősegíti a pénzügyi ellenőrzést.

Teljes tévedés, hogy az önkormányzati jogok csorbulnak és "vége mindennek" - hangoztatta a kormánypárti politikus.

Gyüre Csaba (Jobbik) azt szorgalmazta, hogy a kormány vegye figyelembe a tesztüzemben részt vevő önkormányzatok gyakorlati tapasztalatait. A kritikák közé sorolta, hogy a rendszer nem egységes böngésző alatt fut, megnövelte a papírszükségletet és nehezen tanulható meg. Szerinte téves a Magyar Államkincstár elnökének érvelése, miszerint az ASP megköveteli a határidők betartását, a dolgozók elmondása szerint ezután nem fogják tartani azokat.

Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár kiemelte, hogy az ASP rendszer bevezetése nem hárít új feladatokat az önkormányzatokra és nem befolyásolja a feladatmegosztást. Hozzátette: a szükséges adatok eddig is beérkeztek, ugyanakkor 22 féle szoftvert használnak a települések, 7-8 éve pedig még floppyn kellett leadni az adatokat.

Az államtitkár rossz üzenetnek minősítette, hogy a szabályozott információáramlás az önkormányzatok kárára lenne és megerősítette, hogy a rendszer döntési folyamatokat nem vesz át. Hangsúlyozta: az elemezhető, rendszerezhető adatok számos korábbi vitát tisztáznak, egyebek mellett a feladatmegosztás, a hatékonyság, a települések finanszírozása területén.

Munkatársunktól/MTI