Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Tízmilliárdból csábítanák vidékre a fiatalokat

A fiatalok vidéken maradását, illetve vidékre költözését támogató pályázat indul tízmilliárd forintos kerettel - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) államtitkára február végén. Szakértők szerint csak a tehetősebb városok tudják majd igénybe venni a támogatást.


Adrienn mérnök barátjával Budapesten, a Blaha Lujza téren bérel lakást havi 180 ezer forintért. Szülei könyörögnek, hogy költözzenek a pilisi házba, vonattal 45 perc alatt a Nyugati pályaudvaron vannak. Kettejüknek 60 ezer forintba kerülne a havi bérlet. Adrienn Pomázon nőtt fel, barátja pedig egy Kecskemét melletti faluból származik, jövőjüket azonban a fővárosban képzelik el.

Nemcsak őket célozza az Emmi által indított „Esély otthon" című felhívás, amelyre a 3 és 20 ezer lakosú települések pályázhatnak. Egy önkormányzat 50 és 200 millió forint közötti összeget nyerhet. Ebből támogathatja az oda költöző vagy letelepedő fiatalok ingatlanhoz jutását, felújítást, a beköltözők munkába járását, de akár jövedelem kiegészítést is.

Az önkormányzatok örültek a kezdeményezésnek, mert Magyarországon csupán 300 olyan település van, amelyik gazdaságilag is önálló, kellő mennyiségű adó folyik be hozzá, 2600 településen pedig minimális az adóbevétel – árulta el Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke, Tab polgármestere.

A www.palyazat.gov.hu oldalon megtalálható felhívás szerint a pályázat tervezett keretösszege 10 milliárd forint. A támogatási kérelmek benyújtására pedig 2017. március 6-tól 2019. március 6-ig van lehetőség.

Háromszáz település érintett

Novák Katalin az Emberi Erőforrások Minisztériumának család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára sajtótájékoztatóján elmondta, a lakosságszám mellett a pályázat másik feltétele, hogy az adott településen a 18-35 év közötti korosztály száma csökkenő tendenciát mutasson a KSH adatai alapján. Országszerte 294 ilyen település van - tette hozzá.

A pályázat arról szól, hogy a fiatalok esélyt kapjanak a kistelepüléseken a családalapításra, az otthonteremtésre és a munkavállalásra, valamint esélyt ad a vidéki településeknek is - hangsúlyozta Novák. Szólt arról, hogy a Magyar Ifjúság Kutatás 2016 szerint a fiatalok munkavállalási kedve és anyagi helyzete is javult 2008-hoz és 2012-höz képest.

Schanda Tamás európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár közölte, a projektek megvalósítására 36-42 hónap, azaz több mint három év áll rendelkezésre, így hosszú távú és kiszámítható támogatások válnak elérhetővé magyar fiataloknak, valamint ezalatt az idő alatt a fejlesztések beépülhetnek a helyi társadalom életébe is.

Schanda Tamás egyebek mellett elmondta azt is: a részt vevő önkormányzatoknak vállalniuk kell, hogy a projektek megvalósításával hozzájárulnak a fiatalok helyben maradásához, feltérképezik és koordinálják a helyi munkaerőpiaci igényeket, valamint támogatják a településen élő vagy oda költöző fiatalok kedvezményes lakhatását.

A gazdag városok járnak jól

A HVG által megkérdezett szakértők szerint a gazdag városok járnak majd jól azzal a tízmilliárd forintos pályázattal, amit a fiatalok vidéken tartására költene az állam. Hangsúlyozták: a pályázati felhívásban közepesen részletesen taglalják, hogy milyen feltételeknek kellene megfelelni a szóban forgó projekteknek, azaz milyen tevékenységekre kérhető támogatás.

Azzal, hogy a támogatást csak olyan önkormányzatok vehetik igénybe, amelyek futtatnak támogatható projekteket, a szegényebb helyhatóságok kevéssé számíthatnak támogatásra ebből a forrásból. A projektek előkészítése, beindítása, menedzselése ugyanis pénzbe kerül, és nem biztos, hogy pont azoknak telik rá, amelyek a leginkább rászorultak.

Mint fogalmaztak, a felhívás tanulmányozása során ráadásul nehezen világosodott meg, mire is lehet költeni az állami milliárdokat. Az mindenesetre kiolvasható, hogy ha akarnak, helyzetbe hozhatnak egynéhány baráti vállalkozót a települések vezetői – állítja a Heti Világgazdaság (HVG) nyomtatott verziójában publikált cikk.

Nagyvonalú feltételek

A lakás kialakítása szempontjából viszont elég gavalléros a felhívás, személyenként akár 50 négyzetméter lakóteret feltételez. Ennek alapján ketten beköltözhetnek egy 100 négyzetméteres lakásba, ami nagyobb, mint egy átlagos első lakás. Szakértők szerint a kalkulált 70 ezer forintos négyzetméterenkénti felújítási költség is több az átlagosnál – írja a lap.

A többi feltételbe sok minden belefér. Vannak benne "kétségkívül szoft elemek" is – mondta a HVG-nek Schmidt Jenő. Kezdve például az életpálya-tervezését segítő helyi szolgáltatások nyújtásától, munkaszerzési ismeretek oktatásától, vagy bővítésétől a fiatalok helyben maradását támogató, saját jó gyakorlatok folytatásáig – jegyzi meg a HVG.

Különösen érdekes "a támogatási kérelemben benyújtott fejlesztési koncepción alapuló helyi lehetőségeket, értékeket, adottságokat feltáró, erre épülő gazdasági együttműködéseket generáló tevékenységek szervezése" tevékenység támogatása, amire az elnyert összeg legfeljebb 10 százalékát lehet fordítani – mutatott rá a szerző.

Szivárványos elképzelés

A megindított projektek fenntartása az igazi kérdés. Mert mi van akkor, ha a támogatásból részesült, célcsoportbeli, mondjuk asztalos vállalkozó, aki egyébként hiányszakmát űz a településen, fél év után mégis elköltözik, vagy felhagy a szakmájával – hozza fel példaként a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke.

A projekteket ugyanis meghatározott ideig fenn kell tartani, különben visszafizetéssel is lehet számolni. Már működő projekt támogatása nem jöhet szóba, újak előkészítésére, későbbi menedzselésére nem vonatkozik a lehetőség. Az önkormányzat a támogatási kérelem elbírálása előtt persze megindíthatja a projektet, akár a benyújtás másnapján is.

Ráadásul egyelőre nem világos, hogy a lakhatási lehetőségek javításának támogatása mellett milyen eredményeket hozhatna a pályázat, ami megfogná a fiatalokat, hiszen munkahely teremtésről nincs benne szó. Nekünk is szivárványos kissé az egész, de szerintem el fog fogyni ez a tízmilliárd forint – mondta zárásként az elnök.

Munkatársunktól/HVG/MTI