Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Települések is pályázhatnak tanyafejlesztésre

Több mint 1,2 milliárd forint fordítható idén a Tanyafejlesztési program finanszírozására – jelentette be a Földművelésügyi Minisztérium (FM) államtitkára. Az önkormányzati konstrukció ráadásul lehetőség nyújt a településeknek tanyagondnoki szolgálataik fejlesztésére és vízminőségi vizsgálatok elvégzésére.


Az idén 1,225 milliárd forint fordítható a hetedik alkalommal kiírt és nemzeti forrásból működtetett Tanyafejlesztési program finanszírozására - közölte az FM környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkára május elején.

Szakáli István Loránd elmondta: a rendelkezésre álló keretösszegből - amely hasonló az előző évekéhez - 500 millió forint fordítható az egyéni, 425 millió forint a közösségi pályázatok támogatására.

Háromszáz millió forint a harmadszor meghirdetett zártkerti revitalizációs program megvalósítását szolgálja - egészítette ki V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár.

Az államtitkár hozzátette: a Tanyafejlesztési programra az elmúlt években mintegy 8,1 milliárd forintot fordítottak, a program hatéves működése során 1691 pályázó nyert támogatást. Elmondta azt is, hogy a legutóbbi népszámlálás adatai szerint Magyarországon a külterületen élő népesség száma mintegy 300 ezer.

Az államtitkár aláhúzta: a program alapvető célkitűzése a tanyán élők életszínvonalának, életminőségének javítása, valamint a tanyai gazdálkodás megújítása a gazdálkodási feltételek megerősítésével.

A szaktárca a Tanyafejlesztési programon keresztül kíván tenni azért, hogy a tanyai létforma fennmaradjon - tette hozzá Szakáli István Loránd. Emlékeztetett arra, hogy a tanya 2015 óta a Magyar Értéktár részét képező kiemelt nemzeti érték.

Fejleszthetik a tanyagondnokságot

A program részleteit ismertetve a helyettes államtitkár kitért rá: a hagyományos alföldi tanyavilágon túl az idén először a Dunántúlra, a Bakonyba, Szentgálra és környékére, valamint Heves megyei járásokra is kiterjed a program.

Elmondta: a program kétféle konstrukciót foglal magába, az önkormányzati típusú, helyi közösségek részére kiírt konstrukciókat, valamit az egyéni típusú, tanyai lakosok számára kiírt pályázatokat.

Az önkormányzati konstrukció keretében lehetőség nyílik például a tanyagondnoki szolgálatok fejlesztésére, vagy a vízminőség vizsgálatok elvégzésére is. Ezeknek a pályázatoknak a támogatási szintje 90, esetenként 100 százalékos mértékű.

Az egyéni típusú pályázatokon elsősorban a tanyasi lakó- és gazdasági épület felújítására, valamint a gazdálkodás feltételeinek javítására lehet támogatást igényelni. A támogatási intenzitás ezen a területen általában 75 százalék, de a fiatal gazdák támogatási mértéke 90 százalékos mértéket is elérhet.

A helyettes államtitkár közölte: a pályázati kiírások várhatóan május második felében jelennek majd meg, és ez után még 30 napjuk lesz a pályázóknak a felkészülésre. A pályázatokat a források kimerüléséig fogadják.

Háromszáz millió zártkertekre

Az idén harmadik alkalommal hirdetik meg a zártkertek revitalizációját segítő, az országos külterületi mezőgazdálkodás elterjesztését támogató mintaprogramok megvalósítását segítő programot 300 millió forint keretösszeggel - mondta V. Németh Zsolt.

Az államtitkár emlékeztetett: Magyarországon jelenleg mintegy 200 ezer hektár zártkerti ingatlan van. Ezek egy része nem kellően gondozott terület. Ezért a tárca szükségesnek tartotta egy olyan program elindítását, amely a hagyományokat életben tartó, a szőlő- és gyümölcstermelésre alapozó, az öngondoskodást segítő munkát ismeri el.

A program nemcsak vidékfejlesztési, génmegőrzési és közösségfejlesztési célokat szolgálhat, hanem a biodiverzitás fenntartása mellett tájmegőrzési feladatok elvégzésére is ösztönöz.

Eddig a zártkert revitalizációs program keretében több mint 50 ezer facsemetét, oltványt, szőlőtövet és növénypalántát ütettek el az önkormányzatok mintegy 80 hektár területen - közölte V. Németh Zsolt.

Ötvenezer új munkahely a mezőgazdaságban

Az agrártámogatásoknak köszönhetően a magyar mezőgazdaság jövedelmezősége az elmúlt években javult, a forrásokkal stabilabbá vált a gazdák helyzete - mondta Nagy István az XXIV. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon.

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti államtitkára hangsúlyozta, tovább emelkedett a mezőgazdasági foglalkoztatás, hat év alatt mintegy 50 ezer új munkahely létesült. Az ágazatban mintegy 220 ezren dolgoznak, tavaly 16 és fél ezer állás jött létre. Az agrárexport pedig meghaladta a 8 milliárd eurót.

Nagy István aláhúzta: 2014-2020 között a közvetlen agrártámogatások és a vidékfejlesztési támogatások kereteiből összesen mintegy 12,4 milliárd euró forrás áll rendelkezésre. Magyarország pozíciója az uniós támogatások tekintetében fajlagosan az egyik legjobb az unió országait tekintve.

A "Több munkahelyet a mezőgazdaságban" elnevezésű programot ismertetve emlékeztetett: a tárca nemzeti költségvetésből jelentős, évi mintegy 30 milliárd forintos többletforrást biztosít 2020-ig az állattenyésztési és munkaigényes ágazatok részére.

Kiemelt cél továbbá a biológiai sokféleség megőrzése, és a környezetkímélő erőforrások felhasználása mellett fenntartani az ország GMO-mentességét, és garantálni a lakosság biztonságos élelmiszer-ellátását - jelentette ki.

Munkatársunktól/MTI