Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Hiába a tiltakozás, megépül a Római-parti mobilgát

Még idén elindulhat a csillaghegyi öblözet védművének kiépítése – közölte a Főpolgármesteri Hivatal (FH) június végén. Noha Tarlós István főpolgármester szerint mielőbbi megoldásra van szükség, a Lehet Más a Politika (LMP) úgy látja: "döbbenetes kockázatokat" jelent a Római-partra tervezett mobilgát.


Tudomásul vette a Csillaghegyi-öblözetben a Duna-parti nyomvonalon megvalósítandó árvízvédelmi létesítményről adott tájékoztatást a Fővárosi Közgyűlés, amely egyben felkérte Tarlós István főpolgármestert, hogy gondoskodjon az árvízvédelmi létesítmény megvalósításához szükséges engedélyezési eljárások megindításáról.

A testület erről 18 igennel, 4 nem szavazat ellenében és 2 tartózkodás mellett döntött. Tarlós István kiemelte: a védmű ügyében már 5-6 szakvélemény készült, és már "nincs idő várni", mielőbbi megoldásra van szükség. Wintermantel Zsolt meglepőnek nevezte, hogy ellenzéki képviselők azon vitatkoznak, hogy hazudnak-e a mérnökök, tervezők a közgyűlésnek.

A védműről és környezetéről a tervezők képviseletében Szabó Gábor és Nagy Dénes tartott prezentációt. Elhangzott, hogy az új védvonal 8169 méter hosszú lesz, valamint beszéltek az engedélyezési tervről, a tájépítészeti koncepcióról, valamint környezetrendezési tervekről. A mobilfal szükséges magassága - a mértékadó árvízszint plusz 1,3 méter szint eléréshez - 2,8 méter.

A római-parti védvonalszakasz a Pünkösdfürdői-töltés déli végétől halad a Duna partján az Aranyhegyi-patak bal parti töltéséig. A nyomvonal megvalósításával egyidejűleg rendezik a part menti sávot. A dokumentum szerint a nyomvonalon több helyen játszótereket építenek, pihenőterületeket alakítanak ki, a büfék épületei egységes arculatot kapnak, és azokban közösségi mosdók is lesznek.

Idén indulhat az építkezés

Még idén elindulhat a csillaghegyi öblözet védművének kiépítése; a beruházás pályázatát ősszel írhatják ki – közölte a Főpolgármesteri Hivatal (FH). A közlemény szerint már júliusban benyújtják a vízjogi, környezethatósági tanulmányt, és szeptemberre rendelkezésre állhat a végső engedélyes tervdokumentáció.

A kivitelezési tender ezt követően indulhat, és az első kapavágást még akár idén, legkésőbb 2018 első negyedévében elvégzik. A projekt végső befejezése másfél-két évet vehet igénybe – írták. A főváros a Főkertet bízta meg a végleges tájépítészeti koncepció elkészítésével, így a rendkívül leromlott és elhanyagolt állapotú part teljesen megújulhat - írták.

A fakivágás és favédelem kapcsán kitértek arra is, hogy tervezés során fontos szempont volt a környezet, a természeti értékek védelme, megtartása, valamint a Római-part természetes jellegének fenntartása. A körültekintő tervezés eredményeként a kivágandó fák száma jelentős mértékben csökkent az előzetesen becsült számhoz képest - mutattak rá.

A tervek szerint a területen a korábbi 600-900 kivágandó fa helyett jelenleg tervezetten 480 fát vágnának ki. Ezek közül körülbelül 40 olyan, amely korhad, szárad vagy egyéb betegsége miatt kivágandó. Azok a fák, amelyek jellemző törzsátmérője 10 és 20 centiméter között van - a területen 78 fa - átültetésre alkalmasak - írták.

Biztonsági kockázatot jelent a gát

A Lehet Más a Politika (LMP) szerint "döbbenetes kockázatokat" jelent a parti nyomvonalon tervezett gát a Római-parton. Csárdi Antal, az ellenzéki párt budapesti képviselője úgy fogalmazott, nemcsak a fák, hanem az emberek életének és vagyonának biztonsága érdekében is azt kérik, ne a parton valósuljon meg a Római-part árvízvédelme.

Az Együtt szerint nem mobilgáttal, hanem a Király út és a Nánási út mentén kiépítendő állandó gáttal kellene megoldani a terület árvízvédelmét. Pataki Márton, párt budapesti elnöke ez alkalomból bemutatta az eredeti tervek alapján készült mobilgát egyik elemét, amely értékelése szerint teljesen tönkretenné a Római-part környezetét, hagyományos kiránduló jellegét.

A Párbeszéd szerint el kellett volna napolni a döntést a Római-part árvízvédelméről és pótolni kell az "eddig elfojtott társadalmi vitát". Karácsony Gergely, az ellenzéki párt társelnöke, Zugló polgármestere a Fővárosi Közgyűlés ülését megelőzően úgy fogalmazott, hazugság szembeállítani a Római-parton található fák és az emberek érdekét.

Felnyíló betonpaneles gátrendszer építését javasolja egy független tervezőcsapat, becslésük szerint 1,7-2 milliárd forintba kerülne a felépítményi rendszer gyártása és telepítése - mondta Borz Miklós, a rendszer egyik ötletgazdája. Borz hangsúlyozta, hogy a csoport megítélése szerint az egész beruházás a fővárosi tervezés alatt álló mobilgát építési költségének a harmadát tenné ki.

Munkatársunktól/MTI