Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Startol az önkormányzati diákmunka program

Közel 2,3 milliárd forintos támogatási összeggel hirdette meg idén a nyári diákmunka programot a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Noha a többség elégedett, néhány polgármester szerint sok diák inkább a Balatonra megy nyári munkára, hiszen az önkormányzatokkal szemben ott akár nyolc órában is dolgozhat.


A Nemzetgazdasági Minisztérium idén is meghirdette a Nyári diákmunka programot 2,3 milliárd forintos támogatási összeggel, amelyben a 16-25 év közötti diákok a területi, települési önkormányzatoknál vagy önkormányzati fenntartású intézményeknél kaphatnak munkalehetőséget – közölte az NGM.

Tájékoztatásuk szerint a programban azok a nappali tagozatos diákok vehetnek részt, akik a program indulásakor (július 1-jén) már betöltötték a 16. életévüket, befejezésekor (augusztus 31-én) pedig még nem múltak el 25 évesek. Felidézték, hogy tavaly több mint 26 ezer fiatal szerzett munkatapasztalatot a nyári diákmunka programban.

A rendelkezésre álló összegből 25-30 ezer diáknak tudnak munkát biztosítani a nyári időszakban. A program emellett lehetőséget kínál a diákok kötelező szakmai gyakorlatának teljesítéséhez is. A program már diákkorban elősegíti a fiatalok munkához jutását és ezzel a korai munkatapasztalat mellett a jövedelemszerzés lehetőségét is biztosítja – olvasható a tárca közleményében.

A program a béreket támogatja, a 100 százalékos támogatás legfeljebb két hónapra adható, július 1. és augusztus 31. között, maximum napi hat órás foglalkoztatás mellett. A támogatás a minimálbér, illetve a garantált szakmunkás bérminimum időarányos részének felel meg, így a szakképzetteknél 120 750 forint, a szakképzettséggel nem rendelkezőknél 95 625 forint lehet személyenként.

Az önkormányzatoknak a járási hivatalokhoz kell benyújtani a felmerülő munkaerőigényüket. A diákok június 19-étől regisztrálhatnak az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályánál.

A szigorítás miatt mennek a Balatonra

A Somogy Online által megkérdezett 16 éves Szili Kinga az idén először vállal diákmunkát, a lakóhelyén, a törökkoppányi önkormányzatnál jelentkezett. Azért választottam ezt a lehetőséget, mert négy órát kell dolgozni, így mellette el tudok járni vezetni – mesélte a fiatal közlekedésrendészeti szakra járó diáklány, aki jogosítványra gyűjt.

A településen egyébként csekély az érdeklődés a nyári munka iránt, tudta meg a lap Varga György polgármestertől. A polgármester szerint a szigorítás óta sokan inkább a Balatonra mennek nyári munkára, mivel ott nyolc órát is dolgozhatnak, ám az önkormányzatoknál erre nincsen lehetőség.

Szilvásszentmártonban eddig még nem jelentkezett senki diákmunkára, de az önkormányzat nyitott a lehetőségre. Szakma szerint tudunk feladatot adni nekik – mondta el a Sonline kérdésére Lengyel Gábor, polgármester. Fontosnak tartom ugyanis, hogy megtanítsuk a gyerekeket a munkára, és szakmai tapasztalatot is gyűjthessenek.

Diákoknál is tapasztalható a munkaerőhiány

A nyári diákmunka területén is tapasztalható a munkaerőhiány a kevesebb tanuló, illetve a több álláslehetőség miatt – mutatott rá Simon Balázs, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ) főtitkára az M1 aktuális csatornán.

A szervezet főtitkára emlékeztetett arra: évek óta egyre kevesebben tanulnak a felsőoktatásban, ugyanis míg 2007-ben még 470 ezer hallgató járt az egyetemekre, főiskolákra, addig jelenleg már csak 290 ezren.

Simon Balázs elmondta: nyári diákmunkát három formában lehet vállalni. A diákok legnagyobb része iskolaszövetkezeteken keresztül dolgozik, ekkor úgynevezett tagsági közreműködésről szóló megállapodást kell aláírniuk, míg az iskolák által szervezett gyakorlatokon tanulói, hallgatói munkaszerződést, a szülők munkahelyén pedig rendes munkaszerződést kell kötniük - fejtette ki.

A DiákÉSZ főtitkára szerint az iskolaszövetkezeteken keresztül történő munkavégzés előnye, hogy a munkabérből nem vonják le a 18 százalékot kitevő járulékokat, a munkaszerződéssel végzett munkánál pedig az így eltöltött időt figyelembe veszik majd a nyugdíj meghatározásánál.

Munkatársunktól/Sonline/MTI