A Balatoni Hajózási Zrt. az elmúlt két sikeres év után idén is jó szezonra számít, változatlan árakon nyújtva szolgáltatásait, újdonságokkal is várva a hajózni vágyókat - mondta Kollár József, a Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója.
Balassa Balázs, a régió önkormányzatait tömörítő Balatoni Szövetség elnöke szerint az elmúlt években töretlen volt a balatoni turizmus fejlődése, ami a kormánynak és az önkormányzatoknak is köszönhető. "Jó balatoni embernek lenni. Büszkék vagyunk arra az értékre, amit őrzünk, és amit képviselünk" - fogalmazott.
Bejelentette, hogy a szövetség a strandminősítő rendszer működtetése és a balatoni borok versenye mellett idén meghirdeti az Év balatoni háza versenyt, több kategóriában is. Szólt arról is, hogy fel kell készülni a vendégek fogadására és szórakoztatására esős napokon is, csak így lehet a Magyar Turisztikai Ügynökséggel karöltve megvalósítani, hogy négy évszakos turisztikai célpont legyen a Balaton.
Kontrát Károly, a térség fideszes országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy egyre népszerűbb a Balaton. "A kormány mindent megtesz azért, hogy ne a horvát tengerpartra, hanem a Balatonhoz jöjjenek minél többen, és hogy igazi ünnep legyen minden nap a Balatonnál."
Kollár József, az önkormányzatok tulajdonában lévő Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) vezérigazgatója beszámolt arról, hogy március 31-től üzemel a társaság új ügyfélközpontja, egy virtuális call center, amely korlátlan mennyiségű hívást képes kezelni. A korábbi 30 különböző telefonszám helyett a jövőben a 84/310-050-es számon lehet érdeklődni a személyhajózásról, a kompok indulásáról, egyéb hajózási lehetőségekről és a hajóbérlésről.
A vezérigazgató az első hajón tartott szezonkezdő sajtótájékoztatóján beszámolt arról is, hogy az idei év legfontosabb feladata a társaság számára az ügyfélközpontúság fejlesztése. Mintegy 300 millió forintot fordítottak arra, hogy felkészüljenek a szezonra. Az idei újdonságok között említette az új ügyfélközpont beindítása mellett, hogy új téli menetrendet vezettek be a kompokon, tovább bővítik a vitorlás-férőhelyek számát, és egy héttel hosszabb lesz, augusztus 26-ig tart majd a hajózási főidény.
A társaság tavalyi év utáni várható adózás előtti eredménye 143,2 millió forint. Az idei tervek 145,6 millió forintról szólnak, arra számítva - a hosszú hétvégéknek is köszönhetően -, hogy tovább emelkedik a társaság bevétele. A Bahart idén önerőből 565 millió forintot tud fejlesztésekre fordítani, de számít a tervezett kormányzati támogatásokra is, hogy a sokéves lemaradását behozva egyre versenyképesebb legyen - derült ki a cégvezető szavaiból.
Az első hajón a Bahart és a Vodafone vezérigazgatója stratégiai partneri együttműködési megállapodást írt alá.
Hárommilliárd forint a Balaton-felvidék fejlesztésére
Mintegy hárommilliárd forintot fordítanak a Balaton-felvidék fejlesztésére, az uniós támogatást több önkormányzat, kft. és szervezet a Magyar Turisztikai Ügynökséggel (MTÜ) és a Balatoni Integrációs Kft.-vel közös konzorciumban nyerte - tájékoztatott Fekete-Páris Judit, a Balatoni Integrációs Kft. gazdasági igazgatója.
A konzorcium tagjai a turisztikai projektekre a pénzt a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) nyerték, a fejlesztéseket 2020-ig kell megvalósítani. A támogatási szerződést márciusban írták alá, ezután kezdődtek a 100 százalékos támogatottságú projektek munkálatai a helyszíneken - mondta a gazdasági igazgató.
Balatonfüred önkormányzata 770 millió forintot kap az Esterházy-kastély felújítására és az épületben egy nyaralástörténeti látogatóközpont kialakítására, Hévíz 100,2 millió forint forráshoz jut a Festetics sétány turisztikai attrakcióvá fejlesztésére, a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum Közhasznú Nonprofit Kft. 73,2 millió forint támogatásban részesül, amit a Festetics-kastély turisztikai szolgáltatásfejlesztésére fordíthat.
Szigliget 470,2 millió forintot kap a szigligeti vár komplex turisztikai fejlesztésére, Badacsonytomaj 419 millió forintból alakíthatja élménysétánnyá a Kisfaludy utat.
A Folly Arborétum és Borászati Nonprofit Kft. 145,6 millió forintos támogatáshoz jut egy interaktív borászati kiállítás és látogatóközpont kialakításához, a Tihany Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. terveit 570 millió forinttal támogatják, amiből megtörténhet a település uradalmi magtárának komplex fejlesztése, és az Echo dombon egy tematikus történeti park kialakítása.
A Tihanyi Bencés Apátság az Apátsági Múzeum megújításához és egy terasz kialakításához 225,4 millió forint támogatásban részesül.
A Balatoni Integrációs Kft. (a Balaton Fejlesztési Tanács szervezte) 105 millió forintból valósítja meg egyebek mellett a konzorciumi szintű projektmenedzsmentet. A pénzből elkészíti például a világörökség várományosi helyszínek egységes bemutatását.
A Magyar Turisztikai Ügynökség számára 118 millió forint áll rendelkezésre a projektek előkészítésében, továbbá a fejlesztések megfelelő szakmai tartalmának kialakításában és megvalósításában való részvételre.
A fejlesztéseket valamennyi konzorciumi tag saját beruházásban valósítja meg, illetve finanszírozza működtetésüket.
Biztonságosabbá teszik a Balatont
Egymilliárd forintnyi uniós forrás fordítható 2019 közepéig a Balaton régió katasztrófavédelmi rendszereinek fejlesztésére - tájékoztatta a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) Közbiztonsági Testületének elnöke.
Jamrik Péter közlése szerint a pénzből 411 millió forint jut a tó viharjelző-rendszerének megújítására, 480 millió a balatoni tűzoltóságok mentőképességének növelésére, a fennmaradó összeget pedig a projekt lebonyolítására fordítják.
A szakember, aki két évtizede koordinálja a Balaton köz- és vízbiztonsági programjait, elmondta, korábban is jutottak kisebb források arra, hogy a Balaton legyen Európa legbiztonságosabb tava.
Az üdülőrégió közbiztonsági fejlesztéseire fordítható újabb, 1 milliárd forintos keretről - amely a KEHOP 1.6.0 operatív program forrása - december végén írták alá a támogatási szerződést. A kedvezményezett a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület (RSOE) konzorciumi partnerségével - ismertette.
Jamrik Péter elmondta, hogy a balatoni köz- és vízbiztonság növelését célzó stratégiai programot mintegy ötven szakember és tizenkét szakmai szervezet bevonásával több éven át dolgozták ki.
A program tíz eleméből egyelőre kettő valósulhat meg, azok is némileg csökkentett tartalommal - mondta Jamrik Péter. A teljes megvalósítás, például a viharjelzéshez kapcsolódó élőszavas rádiós riasztási rendszer kiépítéséhez további pályázati lehetőségeket keres a BFT Közbiztonsági Tanácsa - tette hozzá.
A balatoni közbiztonsági stratégiai program megvalósításra váró elemei között szerepel a rendőrség nyári tevékenységét segítő eszközök beszerzése, a vízimentők fejlesztési céljainak megvalósítása, a vízirendészet VÉSZ központjának létrehozása, a helyi meteorológiai szolgálat tevékenységének meghosszabbítása az őszi és téli hónapokra, a közösségi rádiórendszer komplex korszerűsítése.
A 2019. június 30-ig megvalósuló fejlesztésekről szólva Jamrik Péter kifejtette, a viharjelző rendszerre 411 millió forint fordítható. A pénzből 14 állomást újítanak fel teljeskörűen, továbbá 5 új parti és 3 vízközépi állomás létesülhet. A három tó körüli megye katasztrófavédelmi igazgatósága több mint 488 millió forintot fordíthat korszerű eszközök, járművek beszerzésére, valamint a lakosság felkészítésére kommunikációs kampányokkal.
Munkatársunktól/MTI
Megindult a Balatoni szezon
|
|
|